Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

Z okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Tygodnia E-książki (3-9 marca) IBUK Libra po raz kolejny przygotowała niespodziankę dla czytelników Biblioteki Kraków.

IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN z całodobowym dostępem do publikacji z różnych dziedzin. Czytelnicy Biblioteki Kraków mogą na stałe bezpłatnie korzystać z wykupionych przez Bibliotekę ponad 2 tysięcy publikacji. Hasła do logowania w czytelni IBUK Libra można otrzymać w każdej z filii.

Od 1 do 15 marca zestaw tytułów na platformie IBUK Libra będzie poszerzony o dodatkowe 3 939 publikacje– gównie literaturę faktu, literaturę piękną oraz książki dla dzieci i młodzieży. Przez ponad 2 tygodnie będziecie mieć dostęp do pełnej treści wszystkich książek z ww. kategorii.

JAK KORZYSTAĆ Z IBUK LIBRA?
E-BOOKI I CZYTNIKI KSIĄŻEK ELEKTRONICZNYCH

ibuk_libra.png

ibuk_libra.png ibuk_libra
png, 458 KiB, 800x400
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-2-28
T18:00

W ostatnim czasie książki biograficzne są modne. Chętnie piszą je autorzy, z zaciekawieniem sięgają po nie czytelnicy. Elżbieta Konieczna zgotowała nam, nade wszystko miłośnikom teatru, nie lada duchową ucztę w postaci książki Jerzy Jarocki”.

„Jerzy Jarocki”, to biografia, za którą autorka uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Bohater jej książki, wybitny reżyser teatralny przez lata związany z Krakowem, gdzie skończył PWST, a później realizował swe najważniejsze kreacje teatralne, stał się filarem teatru polskiego drugiej połowy XX wieku.

Na ponad 450 stronach, opisując twórcze życie Jarockiego, Elżbieta Konieczna opierała się w głównej mierze na swych obserwacjach. Jako recenzent uczestniczyła we wszystkich krakowskich realizacjach teatralnych Jarockiego. Dopełnieniem opowieści o Jerzym Jarockim są rozmowy z artystami przeprowadzone przez autorkę. W słowie od wydawcy czytamy, że książka o reżyserze była od zawsze wpisana w życie Elżbiety Koniecznej. Jest też prawdziwym hołdem, jaki mogła złożyć Mistrzowi.

Uroczyste wręczenie Nagrody w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Sczepańska 1) 28 lutego o godz. 18.00.

Komentarze (0)

Magia czytania.jpg

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad osiemdziesięciu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych zatytułowanych „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”. Projekt realizowany jest w filiach Biblioteki Kraków od listopada 2018 do października 2019. Głównym celem działań jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym wśród dzieci z niep­ełno­spra­wnoś­ciami z Krakowa i okolic, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem projektu jest również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich rówieśnikami, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec innych.

Literaccy przewodnicy

Cykl dwudziestu jeden spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Alicją Biedrzycką, Agnieszką Tyszko, Justyną Bednarek, Katarzyną Ryrych i Waldemarem Cichoniem. Ich uczestnicy będą mieli okazję bezpośredniego poznania autora, jego dorobku i warsztatu literackiego; to również możliwość inspiracji czytelniczej dla dzieci i młodzieży. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na język migowy.

Poranki teatralne

W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędą się pokazy dziesięciu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez krakowskie teatry dla dzieci. Spektakle dla niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty literacko-plastyczne

Zajęcia z krakowskimi pisarzami i plastykami: Weroniką Śliwiak-Motak, Joanną Rusinek i Agnieszką Zimnowodzką. Celem piętnastu warsztatów jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży wartościową literaturą oraz utrwalenie nawyku czytania. Dodatkowo ważne będą również umiejętności łączenia treści wizualnych i literackich w książkach, jak również uwrażliwienie estetyczne dzieci na rolę ilustracji książkowej. Szczególna uwagę zostanie zwrócona na najmniej docenianą formę literacką jaką jest poezja.

Śladami literackiej przeszłości Krakowa

Spacery szlakiem literatury dziecięcej mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dorobku literackiego Krakowa. Zaplanowane dziesięć wycieczek, wytyczono następujące trasy:

  • „Szlakiem krakowskich legend”,
  • „Śladem Żółtej ciżemki”,
  • „Śladami babci Brygidy”,
  • „Śladami Baltazara Gąbki”,
  • „Wawelskie spotkania” w oparciu o książkę Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu”.

Spacery literackie dla dzieci głuchoniemych odbędą się z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty tworzenia gier planszowych

Podczas warsztatów zostanie opracowana, przy udziale uczestników, gra planszowa oparta na książkach, których akcja rozgrywa się w Krakowie. Na podstawie wypracowanych podczas zajęć pomysłów i rozwiązań (merytorycznych i graficznych) specjaliści opracują plan gry planszowej, która zostanie wydrukowana. Gotowa gra będzie wykorzystywana w okresie lata na piknikach dzielnicowych, w które włącza się Biblioteka Kraków.

Magiczny czytelnik

Celem akcji jest rozbudzenie w dzieciach w wieku od 4 do 12 lat pasji czytania książek i słuchania audiobooków, a także zachęcenie ich do odwiedzania bibliotek. Aby zgłosić się do zabawy wystarczy, że uczestnik zapisze się jako czytelnik w dowolnej filii Biblioteki Kraków i wypożyczy książkę. Podczas takiej wizyty otrzyma „Magiczną zakładkę”, na której będzie zbierał naklejki: za każdą wypożyczoną książkę oraz za polecenie nowego czytelnika, który zapisze się do biblioteki. Po zebraniu 30 naklejek młody czytelnik otrzyma nagrodę. Akcja rozpocznie się 1 lutego, a zakończy 4 października 2019. Dodatkowo Biblioteka Kraków będzie zachęcać dzieci do czytania książek podczas sześciu pikników dzielnicowych, organizowanych od maja do września 2019 roku.

HARMONOGRAM*

Pobierz Regulamin (pdf – 89 KB) i Aneks do Regulaminu

Pobierz Kartę Zgłoszenia (pdf – 85 KB)

Magia czytania.jpg Magia czytania
jpg, 111 KiB, 1920x300
Komentarze (0)

Do 31 marca 2019 roku można zgłaszać książki do III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży.

W tym roku kapituła nagrody będzie oceniać książki wydanie po raz pierwszy w 2018 roku. Będą brane pod uwagę książki autorstwa rodzimych twórców: autorów tekstu i ilustracji.

Każda osoba ma prawo do zgłoszenia jednego tytułu, wydawcy – pięciu. Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnej na adres organizatora (Biblioteka Kraków, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 2, Kraków) lub mailowo: anna.gregorczyk@biblioteka.krakow.pl. Tylko zgłoszenia, którym towarzyszyć będzie przekazanie egzemplarzy książek będą rozpatrywane.

Książki należy przesłać do 15 kwietnia 2019 roku.

Nabór zgłoszeń: do 31 marca 2019
Przesyłanie książek: do 15 kwietnia 2019

REGULAMIN

Komentarze (0)

Academica.edu.pl to największa w Polsce pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów.

W systemie „Academica”, w ramach projektu „Merkuriusz”, zdigitalizowano i udostępniono artykuły z ponad 2000 polskich czasopism naukowych opublikowanych w latach 2002–2014. Zasób publikacji dostępnych w systemie powiększa się każdego dnia.

Dostęp do publikacji, które nie podlegają ochronie praw­noau­tors­kiej­ lub są udostępniane w modelu Open Access, jest nieograniczony, natomiast publikacje chronione prawem autorskim są dostępne tylko na dedykowanych terminalach w filiach: 3 (pl. J. Nowaka-Jeziorańskiego 3), 47 (os. Dywizjonu 303/1), 53 (os. Stalowe 12).

Czytaj więcej o książkach elektronicznych dostępnych w Bibliotece Kraków.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-2-14
T18:00

Biblioteka Kraków zaprasza do Salonu Literackiego na spotkanie z Mariuszem Urbankiem- laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego za książkę „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”. Spotkanie poprowadzi dr Karolina Grodziska.

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor wielu biografii, a ostatnio opowieści o uczonych tworzących lwowską szkołę matematyczną – „Genialni” czy książki „Profesor Weigl i karmiciele wszy”. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jego książka o Kornelu Makuszyńskim zdobyła Nagrodę Literacką Zakopanego.
W programie występ Hanki Rybki z zespołem z Zakopanego.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury.

14 LUTEGO | GODZ. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1 Kraków

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-2-8
T18:00

Tragiczne losy polskich dzieci zrabowanych przez III Rzeszę. Traumatyczne wspomnienia poszukujących własnej tożsamości. Okrutne mechanizmy rabowania, selekcji i germanizacji.

Wstrząsające relacje świadków zbrodniczego procederu rabowania i przymusowej germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej. Te, które przeżyły opowiadają swoje historie: jak odkrywały prawdę? Jaki to miało wpływ na ich dorosłe życie? Czy odnalazły swoje rodziny?

Książka porusza wiele nieznanych dotąd wątków, jak choćby losy zrabowanych dzieci polskich robotnic wywiezionych do Niemiec. Pozwala też spojrzeć na poszczególne opowieści z perspektywy psychologicznej i historycznej.

Gościć będziemy współautorki:

Ewelina Karpińska-Morek – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2006 roku związana z Interią. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody im. T. Mazowieckiego za tekst „Z niej już jest Niemka”, wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikację „150 kobiet z Auschwitz. Czarna transakcja farm­aceu­tycz­nego­ giganta”,

Agnieszka Waś-Turecka – dziennikarka Interii, na co dzień zajmuje się tematami związanymi z Unią Europejską i migracją, autorka projektu „Sycylia. Interia na granicy UE”, korespondentka ze Strasburga i Brukseli.

Spotkanie poprowadzą:

Piotr Słabek – redaktor naczelny Wydawnictwa M,

dr Anna Czocher – historyk i archiwista, pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, prowadzi także zajęcia z zakresu archiwistyki na krakowskich uczelniach – Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz Uniwersytecie Pedagogicznym. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się historią społeczną Polski XX w. ze szczególnym uwzględnieniem okresu drugiej wojny światowej

Komentarze (0)

W filiach Biblioteki Kraków czekają na Was kody dostępu do bazy obcojęzycznych książek elektronicznych EBSCO.

eBook Public Library Collection zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych (w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim) dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W bazie można znaleźć literaturę o różnorodnej tematyce m.in. literaturę fabularną, poradniki, biografie, publikacje na temat zdrowia i fitnessu, hobby, podróży czy gotowania. Wszystkie e-książki przeglądane online są dostępne w nieograniczonym dostępie.

WEJŚCIE do EBSCO

Aby przeglądać e-książki kategoriami, należy wybrać opcję „Książki elektroniczne” na górnym pasku po lewej stronie.

Do pobierania offline e-książek z bazy EBSCO potrzebne jest:
* Utworzenie konta czytelnika EBSCO host
* Utworzenie bezpłatnego konta Adobe ID
W zależności na jakim urządzeniu chcemy czytać wybieramy:

W przypadku komputera – Adobe Digital Editions
W przypadku smartfona/tabletu – Bluefire Reader (do pobrania w App Store lub w Google Play). UWAGA: Kindle nie jest obsługiwany
Instrukcja pobierania na urządzenia mobilne

Na YouTube dostępne są filmy instruktażowe pokazujący jak korzystać z bazy EBSCO.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-2-7
T18:00

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na premierę filmu „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…”. Spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem poprowadzi prof. dr hab. Marek Karwala.

Adam Ziemianin po ukończeniu Studium Nauc­zyci­elsk­iego­ pracował jako nauczyciel w Brzuśniku w okolicy Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W 1977 roku podjął pracę dziennikarską w piśmie „Kolejarz”, później przeniósł się do „Echa Krakowa”, gdzie pracował do 1997 roku. Obecnie jest dziennikarzem „Gazety Krakowskiej”. Wcześniej flisował na Popradzie, był inwe­ntar­yzat­orem­, latał też na szybowcach. W wędrówkach poetyckich z „Wolną Grupą Bukowina”, poeta odwiedził w 1975 roku Gorzeń Górny- miejscowość rodzinną Emila Zegadłowicza. Tam poznał jego wnuczkę Marię; ich ślub odbył się w 1976 roku. Mają dwoje utalentowanych dzieci- Halszkę i Kacpra. Ziemianin debiutował wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej” w lutym 1968 roku na łamach „Życia Literackiego” . Pierwszy tomik „Wypogadza się nad naszym domem” ukazał się w 1975r. Ryszard Matuszewski, omawiając na łamach Literatury książki tego roku, za jeden z najciekawszych debiutów uznał właśnie tom Ziemianina.

Film „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…”
Scenariusz i realizacja: Ewa Święs-Kucyba

7 LUTEGO | GODZ. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1 Kraków

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-1-31
T18:00

Jury Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca w styczniu uhonorowało książkę – „Kraków 1900” autorstwa Urszuli Kozakowskiej-Zauchy.

Na wręczenie Nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 31 stycznia o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). Spotkanie poprowadzą Zofia Gołubiew i Karolina Grodziska.

Urszula Kozakowska- Zaucha – historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Krakowie. Kurator wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, a także wystaw przekrojowych w tym ostatniej: „Kraków 1900” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie i przygotowywanej tu Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Autorka książek: „Jan Stanisławski”, „Kresy w sztuce polskie”, „Kraków 1900”, a także katalogów, folderów, towarzyszącym wspomnianym wyżej wystawą.

„Książka Kraków 1900 mówi o tym, jak pośród mieszczańskiego ładu wytrysnął wulkan zbuntowanej młodopolskiej sztuki. Wszystko zostało zobrazowane za pomocą reprodukcji oryginalnych dzieł: od tych najbardziej znanych, takich jak obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa, przez nieco zapomniane prace Stanisława Kuczborskiego czy Franciszka Żmurki, po przeżywającą w okresie około 1900 roku swój złoty czas sztukę użytkową. Publikacja jest także opowieścią o Krakowie oraz o jego mieszkańcach – o tym, jak wyglądały ich domy, jakie mieli aspiracje i rozrywki, dokąd lubili wyjeżdżać i jak wychowywali swoje dzieci. Wyjątkowa książka w pięknej edycji”.

Strona Krakowskiej Książki Miesiąca
www.kkm.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
1
...
7 8 9 10 11 12 13
...
37
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo