Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2018-10-18
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Łucją Wilewską – autorką powieści obyczajowej „Ważki na kostce lodu”, a także dwutomowego cyklu z gatunku romansu paranormalnego Saga Czasu Przemiany.

„Ważki” to powieść bardzo uczuciowa, wielowątkowa i niejednoznaczna. Opowiada historię obyczajową, z mocno zarysowanym wątkiem romansowym, a także kryminalnym. Historia Marty, głównej bohaterki, może stać się inspiracją do zmian życiowych w życiu każdej z czytelniczek.

Jak wysoka jest cena szczęścia? Czy warto walczyć o nie za wszelką cenę? Czy szczęście, to widok uśmiechniętych dzieci, czy raczej wewnętrzne poczucie bycia kochaną przez mężczyznę? Czy rozwiązanie kryminalnej zagadki sprzed lat może stanowić nie lada wyzwanie nie tylko dla policji, ale i najbliższych członków rodziny zaginionego przed laty mężczyzny?

„Ważki na kostce lodu”, to niesamowita przygoda z szukaniem odpowiedzi na wszystkie te pytania. Wciąga już od pierwszej strony, a czytelniczki polecają ją jako idealne, pełne emocji urozmaicenie letnich i jesiennych wieczorów.

O AUTORCE

Laureatka w konkursie na opowiadanie kryminalne, organizowanym w ramach Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2014 r.) oraz zdobywczyni pierwszego miejsca w dziale prozy w konkursie literackim organizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie (2001). Autorka cyklu Saga Czasu Przemiany – „Ósme niebo” (2017) i „Po drugiej stronie nieba” (2018) – niezwykłej opowieści o miłości i aniołach, bardzo ciepło przyjętej zarówno przez czytelników, jak i recenzentów, a także opowiadania „Doktor z alpejskiej wioski” wydanego w tomie świątecznych opowieści pt. „Czas Cudów”. W tym roku wydała swoją pierwszą powieść obyczajową pt. „Ważki na kostce lodu” (wyd. Videograf, 2018).

Spotkanie odbędzie się w Czytelni Naukowej Filii 21.
Wstęp wolny!

Łucja_Wilewska.jpg

Łucja_Wilewska.jpg Łucja_Wilewska
jpg, 108 KiB, 1920x1080
Komentarze (1)

Filia 56 (os. Zgody 7) otrzymała wyróżnienie w VIII edycji akcji „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Wyniki plebiscytu poznaliśmy dziś podczas podczas gali w Operze Krakowskiej.

Filia nr 56 znajduje się w centralnym miejscu Nowej Huty, w pobliżu Parku Ratuszowego. Dwupoziomowa Filia została wyremontowana w 2016 r. zgodnie z nowoczesnymi standardami obowiązującymi w bibliotekach publicznych, z zachowaniem jednak lokalnych tradycji. W dolnej przestrzeni znajduje się przestronna wypożyczalnia ze stanowiskami komputerowymi dla czytelników (w tym jedno stanowisko dla osób starszych i z niep­ełno­spra­wnoś­cią wyposażone w kontrastową klawiaturę oraz program udźwiękawiający) oraz kącik prasowy z wygodnymi fotelami. Na piętrze zajmuje się czytelnia z księgozbiorem popu­larn­onau­kowy­m udostępnianym na miejscu oraz stolikami, przy których odbywają się zajęcia dla seniorów.

Oferta dla seniorów w Filii 56 jest różnorodna i dostosowywana do bieżących do ich potrzeb.

  • Filia 56 posiada ponad 38 tys. książek, w tym ponad 17 tys. to książki znajdujące się w Oddziale dla Dorosłych.

  • Oddział Książki Mówionej – utworzony został z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, które mogą korzystać: ze stanowiska komputerowego dostosowanego do osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią wyposażonego w program udźwiękawiający; pomocy optycznych w postaci lup i linijek powiększających); książek z serii „Duże Litery” wydanych dużym drukiem ułatwiającym czytanie; zbioru audiobooków – obecnie jest to blisko 3 tysiące wol.; odtwarzaczy książek mówionych tzn. Czytak wraz z plikami multimedialnymi zapisanymi w formacie MP3 i Daisy. Osoby posiadające własny Czytak mogą przynieść kartę pamięci do nagrania plików z książkami.

  • Usługa „Książka do domu” dedykowana osobom z niep­ełno­spra­wnoś­cią, przewlekle chorym lub starszym. Bibliotekarze dostarczają tym osobom książki do ich miejsca zamieszkania.

  • Kącik prasowy –w ofercie znajduje się prasa codzienna, miesięczniki i kwartalniki poświęcone m.in. historii, ogrodom, robótkom ręcznym, motoryzacji, podróżom itp.

  • Kursy komputerowe – cykl szkoleń z zakresu podstaw obsługi komputera, programów tekstowych i graficznych oraz sprawnego wyszukiwania informacji w sieci.

  • „Środek motka” – warsztaty z zakresu szydełkowania, techniki decoupage, origami, malarstwa i innych. Są to spotkania usprawniające umiejętności manualne, a także okazja do spotkania i rozmowy o książkach.

  • Prelekcje regionalne i okolicznościowe poświęcone lokalnej historii, ważnym wydarzeniom, podróżom.

  • Oferta dla grup zorganizowanych to przede wszystkim prelekcje i warsztaty literackie dla członków Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej.

  • Wystawy – Filia nr 56 jest otwarta na działalność artystyczną twórców niep­rofe­sjon­alny­ch, w witrynach okiennych przygotowywane są wystawy tematyczne np. członków Polskiego Związku Głuchych.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-6
T12:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 26 50.05403 19.91937 ul. B. Komorowskiego 11 30-106 Kraków

W najbliższą sobotę 6 października w Klubie „Pod Jaszczurami” (Rynek Główny 8) o godz. 12.30 rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie poetyckie – pod hasłem „Pierwsza Poetycka Kawa” – zorganizowane w ramach Dni Kijowa w Krakowie.

Podczas spotkania, które poprowadzą Michał Zabłocki oraz Ołeksandr Wasylowycz Irwaneć, ukraiński poeta i dramaturg, uczestnicy zaprezentują po dwa autorskie wiersze nawiązujące do hasła tegorocznej edycji Nocy Poezji – „od snu do snu”. Twórcy najlepszych utworów otrzymają nagrody w postaci miesięcznego zapasu kawy.

Zgłoszenia zain­tere­sowa­nych­ są przyjmowane pod adresem metodyczny@biblioteka.krakow.pl oraz 6 października w Klubie „Pod Jaszczurami” w godz. 12.10-12.25.

Wspó­łorg­aniz­ator­em poetyckiego przeglądu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

kawa.png

kawa.png kawa
png, 4.2 MiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-5
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 26 50.05403 19.91937 ul. B. Komorowskiego 11 30-106 Kraków

5 października (piątek) zapraszamy do Filii 26 na wieczór poezji Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty.

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, socjolog, pedagog, redaktor, wydawca. Urodzona w Warszawie, mieszka w Krakowie. Od 2004 roku prowadzi Wydawnictwo SIGNO. Autorka ośmiu tomów wierszy: Doznania, Anemony, Łaptaki, Kalkomanie, Pokolenia, Miraże, Artefakty, Imponderabilia. Jest współtwórczynią pięciu spektakli poetycko-muzycznych. Od debiutu w 1998 r. pisze i publikuje poezję oraz prozę, ma na swoim koncie także opracowania redakcyjne, wywiady i omówienia krytyczne. Należy do Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza; jest honorową członkinią Janowskiego Klubu Literackiego i Sądeckiego Klubu Literackiego.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

imponderalibia.png

imponderalibia.png imponderalibia
png, 140 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-4
T18:00

4 października gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków będzie Jerzy Gizella - polski poeta i krytyk literacki, dr nauk humanistycznych. „Podróż sentymentalną autobusem 159” poprowadzi prof. dr hab. Maciej Urbanowski.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

salon_literacki.jpg

salon_literacki.jpg salon_literacki
jpg, 71 KiB, 1200x628
Komentarze (0)

Odbywający się w dniach 22-28 października roku jubileuszowy 10. Festiwal Conrada zawita do placówek Biblioteki Kraków. Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy wszystkich czytelników do udziału w spotkaniach autorskich.

Festiwal Conrada w Bibliotece Kraków to okazja do sześciu spotkań:

ODWOŁANE Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

22 października | godz. 18.00
Filia nr 49, os. Tysiąclecia 42, tel. 12 648-50-69
Prowadzenie: Krzysztof Żwirski
filia_49@biblioteka.krakow.pl
 

Spotkanie z Sylwią Chutnik

23 października | godz. 17.00
Filia nr 50, os. Kościuszkowskie 5, tel. 12 648-79-46
Prowadzenie: Szymon Kloska
Zapisy: filia_50@biblioteka.krakow.pl
 

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

24 października | godz. 17.00
Filia nr 45 | Czytelnia i Wypożyczalnia Popu­larn­onau­kowa­,
ul. Teligi 24, tel. 797-024-019
Prowadzenie: Anna Maria Zygmunt
Zapisy: filia_45@biblioteka.krakow.pl
 

Spotkanie z Anną Bikont

24 października | godz. 18.00
Filia nr 40, ul. Łużycka 55, tel. 797-024-017
Prowadzenie: Urszula Pieczek
Zapisy: filia_40@biblioteka.krakow.pl
 

Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem

24 października | godz. 18.00
Filia nr 20, ul. Opolska 37, tel. 797-301-026
Prowadzenie: Tomasz Charnas
Zapisy: filia_20@biblioteka.krakow.pl
 

Spotkanie z Maciejem Zarembą-Bielawskim

25 października | godz. 17.00
Filia nr 14, ul. Ugorek 14, tel. 12 417-17-15
Prowadzenie: Monika Ochędowska
Zapisy: filia_14@biblioteka.krakow.pl
 

conrad_festival_wydarzenia.png

conrad_festival_wydarzenia.png conrad_festival_wydarzenia
png, 332 KiB, 1920x600
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-5
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 26 50.05403 19.91937 ul. B. Komorowskiego 11 30-106 Kraków

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, socjolog, pedagog, redaktor, wydawca. Urodzona w Warszawie, mieszka w Krakowie. Od 2004 roku prowadzi Wydawnictwo SIGNO. Autorka ośmiu tomów wierszy: Doznania, Anemony, Łaptaki, Kalkomanie, Pokolenia, Miraże, Artefakty, Imponderabilia. Jest współtwórczynią pięciu spektakli poetycko-muzycznych. Od debiutu w 1998 r. pisze i publikuje poezję oraz prozę, ma na swoim koncie także opracowania redakcyjne, wywiady i omówienia krytyczne. Należy do Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza; jest honorową członkinią Janowskiego Klubu Literackiego i Sądeckiego Klubu Literackiego.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-4
T18:00

4 października gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków będzie Jerzy Gizella - polski poeta i krytyk literacki, dr nauk humanistycznych.

„Podróż sentymentalną autobusem 159” poprowadzi prof. dr hab. Maciej Urbanowski.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

www.biblioteka.krakow.pl

salon_literacki.jpg

salon_literacki.jpg salon_literacki
jpg, 71 KiB, 1200x628
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-10-3
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 48 50.09847 20.0126 os. Boh. Września 28 31-621 Kraków

Podczas spotkania dzieci wysłuchają fragmentu książki „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej oraz zapoznają się z pracą bibliotekarza. W trakcie zajęć przewidziano wykonanie pracy plastycznej.

Komentarze (0)

Biblioteka Kraków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa organizuje dwudniową konferencję naukową pt.: „Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski”, której celem jest ukazanie wkładu społeczności ormiańskiej w polskie dziedzictwo kulturowe. Wskazanie na jej zasługi dla polskiej historii, kultury i gospodarki, popularyzacja wiedzy o mniejszości ormiańskiej, a także wskazanie, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, wyjątkowej postawy Ormian względem Polski.

Poza dwudniową sesją naukową, planowana jest również publikacja tomu poko­nfer­ency­jneg­o oraz prezentacja czasowej wystawy „Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości”, udostępnionej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, ukazującej historię polskich Ormian od przybycia do Lwowa, aż po współczesną ich działalność na terenie Rzeczpospolitej. Dużą część wystawy stanowią biogramy sylwetek słynnych Ormian Polskich – znamienitych artystów, pisarzy, duchownych, naukowców, a przede wszystkim wielkich patriotów.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali pracownicy naukowi – wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką społeczności ormiańskiej. Będą też obecni: Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Kaspar Karampetian, prezydent organizacji European Armenian Federation for Justice and Democracy, reprezentującej sprawy Armenii przy Parlamencie Europejskim oraz prof. Ara Sayegh, prezes Ormiańskiego Komitetu Narodowego Polski.
 
 

PROGRAM KONFERENCJI
9-10 PAŹDZIERNIKA 2018

 

9 października | 14.00-17.30 | Sala Obrad Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4
Moderator: dr Stanisław Dziedzic – Dyrektor Biblioteki Kraków; powitanie gości

 
14.00-14.10
Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski – inauguracja konferencji

14.10-14.20
Wystąpienie Jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, Edgara Ghazaryana

14.20-14.30
Wystąpienia Patronów Honorowych

14.30-15.00
Dr hab. Andrzej A. Zięba: „Przemiany tożsamości narodowej Ormian w dobie walk o niepodległość Polski, schyłek XVIII – połowa XX wieku”

15.00-15.30
Prof. dr hab. Krzysztof Stopka: „Żołnierski etos Ormian w dawnej Polsce (XIV-XVIII wiek)”

15.30-16.00
Przerwa kawowa

16.00-16.30
Dr Stanisław Dziedzic: „Arcybiskup Józef Teodorowicz a sprawa niepodległości Polski”

16.30-17.00
Prof. dr hab. Franciszek Ziejka: „Karol Antoniewicz – przedziwne losy lwowskiego Ormianina – Polaka”

17.00-17.30
Dyskusja
 
 

10 października | 10.00 – 14.30 | Sala Fontany Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” Biblioteki Kraków, ul. Szczepańska 1 Moderator: Janusz Paluch

 
10.00-10.30
Prof. George A. Bournoutian: „The Emergence of the Present-day Armenian State”

10.30-11.00
Andrzej Krzeczunowicz: „Kornel Krzeczunowicz – wkład w niepodległą Polskę”

11.00-11.30
Monika Agopsowicz: „O, kochana Ojczyzno, jako żeś zniszczona! Ormiańscy wygnańcy z Kamieńca 1673 roku wobec Polski”

11.30-12.00
Przerwa kawowa

12.00-12.30
Prof. dr hab. Krzysztof Dybciak: „Patriotyczne przestrzenie w twórczości Zbigniewa Herberta”

12.30-13.00
Dr hab. Ewa Danowska: „Wiadomości o polskich Ormianach ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Narodowej, PAN i PAU w Krakowie”

13.00-13.30
Krzysztof Stefanowicz: „Kajetan Stefanowicz – żołnierz i artysta”

13.30-14.00
Dr Tadeusz Skoczek: „Dawid Abrahamowicz jako przedstawiciel ugrupowania Podolaków i jego służba dla Polski”

14.00-14.30
Dyskusja
 
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości, udostępniona przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
 
 

9 PAŹDZIERNIKA godz. 12.00 – uroczyste otwarcie wystawy w Sali Obrad w budynku dawnego Magistratu Podgórskiego przy Rynku Podgórskim 1. Ekspozycję będzie można oglądać w tym miejscu do 11 października 2018.
 
 
12–21 PAŹDZIERNIKA wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 62.
 
 

Projekt jest realizowany przez Bibliotekę Kraków w partnerstwie z Urzędem Miasta Krakowa i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
 
 
Wspó­łorg­aniz­ator­ konferencji: Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.
Patronat: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Komentarze (0)
1
...
10 11 12 13 14 15 16
...
37
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo