Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2017-4-24
T09:00
Biblioteka Kraków 50.06518 19.94701 Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3 31-154 Kraków

W ramach XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” filie Biblioteki Kraków przygotowały dla czytelników akcje wymiany książek oraz imprezy propagujące książkę i czytelnictwo w środowisku lokalnym.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Kraków www.biblioteka.krakow.pl (24 kwietnia).

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - wg kalendarza gregoriańskiego.

Symbol róży jest natomiast związany ze świętym Jerzym, 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Wtedy to powstał pomysł, aby księgarnie obniżyły ceny książek o 10%, a do każdej zakupionej książki dołączyły różę. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń i bibliotek.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
www.ksiazkairoza.pl

wydarzenia w tle (3).png

wydarzenia w tle (3).png wydarzenia w tle (3)
png, 2.9 MiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-11
T16:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 54 50.06723 20.04998 os. Młodości 8 31-908 Kraków

Jerzy Kujawski ps. „Szpinak”, znany nowohucianin, opowie o swojej pasji kole­kcjo­ners­kiej­ i zaprezentuje niezwykłe przedmioty ze swoich licznych zbiorów m.in. makatki kucharki, mlekowniki, kamionkę bocheńską, autentyczne „karczmiaki” oraz kolekcję unikatowych wydań „Pana Tadeusza”. Podczas spotkania nastąpi losowanie kilku rarytasów ze zbiorów „Szpinaka”, przeznaczonych przez niego na loterię. Przewidziano również poczęstunek złożony z oryginalnych przysmaków „Szpinakowej” produkcji.

11 kwietnia, godz. 16:30, Filia 54, os. Młodości 8

14.png

14.png 14
png, 195 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-5
T16:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 2 50.0491 19.94285 ul. Krakowska 29 31-062 Kraków

W kręgu literatury Witolda Szabłowskiego, czyli o „Tańczących niedźwiedziach”.

Klubowicze zapoznają się z biografią Witolda Szabłowskiego oraz jego dorobkiem literackim. Następnie dokonają wspólnej analizy wybranej wcześniej lektury.

Filia 2, ul. Krakowska 29

otwarta książka.png

otwarta książka.png otwarta książka
png, 130 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-4
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

W najbliższy wtorek zapraszamy na wykład doktora Tomasza Dudka o artystycznej rodzinie Kossaków na przykładzie życia i twórczości polskiego malarza, rysownika i ilustratora Juliusza Kossaka.

Biblioteka Kraków Filia 21 (czytelnia), ul. Królewska 59

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-6
T18:00

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najp­iękn­iejs­zych­ zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Na rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; na dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popu­larn­onau­kowe­j oraz naukowej. Nawiązując do tytułu – Kraków Miastem Literatury UNESCO, będziemy również zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

Salon Literacki „Pod Gruszką” otwieramy 6 kwietnia, o godz. 18.00.

Pierwszym jego gościem będzie prof. hab. Franciszek Ziejka, lite­ratu­rozn­awca­, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o tym, „Jak Henryk Sienkiewicz podbijał Kraków”.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

www.biblioteka.krakow.pl

Salon Literacki.png

Salon Literacki.png Salon Literacki
png, 186 KiB, 1920x528
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-3-30
T17:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (dla dorosłych) 50.07343 19.91499 ul. Królewska 59 30-831 Kraków

Park w Łobzowie (pomiędzy ulicą Podchorążych a Młynówką Królewską) posiada drzewa, w których cieniu przechadzała się Anna Jagiellonka. Tu w Pałacu Królewskim w Łobzowie, nie na Wawelu, zwycięstwo pod Wiedniem świętował król Jan III Sobieski.

To najbardziej historyczne miejsce aktualnej Krowodrzy. Poza tradycją wiejsko-ogrodniczą, rzemieślniczą, przemysłową i poprzemysłową, Krowodrza ma jeszcze jedną: królewską. Czas najwyższy do niej wrócić. Tym bardziej, że pojawił się pomysł lepszego udostępnienia tego terenu mieszkańcom, a także stworzenia strefy uspokojonego ruchu między Uniwersytetem Pedagogicznym a Pałacem w Łobzowie.

Autorką koncepcji jest profesor Anna Kantarek, kierownik Zespołu Przestrzeni Arch­itek­toni­czny­ch Politechniki Krakowskiej. To ona lata temu stworzyła koncepcję Rynku Krowoderskiego, czyli lokalnego centrum u zbiegu najważniejszych dzielnicowych ulic, który jest stopniowo wdrażany w życie. O ile Rynek to dziś parking, którego teren chcemy przekształcić w przestrzeń wspólną, to za Pałacem i Parkiem w Łobzowie stoją także argumenty tradycji. Być może uda się szybciej przywrócić krakowianom Park i Pałac, a wtedy łatwiej pójdzie z Rynkiem Krowoderskim, bliższym centrum Krakowa? I w ten sposób będziemy mieli kolejne dwa często uczęszczane miejsca na mapie Piątki.

Spotkanie z profesor Anną Kantarek poprowadzi Łukasz Mańczyk- radny Dzielnicy V Krowodrza. Już dziś można przesyłać pytania, które chcielibyście Państwo zadać.

Patroni cyklu: Radio Kraków, Dziennik Polski, miesięcznik „Kraków”, lovekrakow.pl, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Miejsce spotkania: Biblioteka Kraków. Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59, godz. 17:30

Patroni cyklu: Radio Kraków, Dziennik Polski, miesięcznik „Kraków”, lovekrakow.pl, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Wstęp bezpłatny.

www.youtube.com

20170330_porozmawiajmyOKrowodrzy_www.png

20170330_porozmawiajmyOKrowodrzy_www.png 20170330_porozmawiajmyOKrowodrzy_www
png, 221 KiB, 1000x1414
Komentarze (0)

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad stu dwudziestu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych. Projekt „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, z Krakowa i okolicznych miejscowości, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem przedsięwzięcia jest również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich sprawnymi rówieśnikami i kształtowanie w tej grupie pozytywnych postaw wobec innych. Wszyscy będą mieli okazję wspólnie uczestniczyć w spotkaniach z autorami książek, obejrzeć przedstawienia teatralne w bibliotekach oraz wziąć udział w tematycznych warsztatach literackich i odwiedzić… niewidzialną bibliotekę.

PROJEKT SKŁADA SIĘ Z PIĘCIU KOMPONENTÓW:

Karuzela z autorami - spotkania z autorami książek
Cykl czterdziestu spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Pawłem Beręsewiczem, Tomaszem Trojanowskim, Grażyną Bąkiewicz, Agnieszką Frączek, Renatą Piątkowską, Joanną Olech, Anną Onichimowską, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Wojciechem Widłakiem, Rafałem Witkiem i Laurą Łącz. Dzieci i nastolatki bardzo przeżywają bezpośredni kontakt z „ukochanymi” przez nich pisarzami, bywa on dla nich inspiracją do sięgnięcia po inne książki, a potem po następne… Podczas spotkań autorskich zostaną wykorzystane aktywizujące metody pracy dydaktycznej i metodyki zabawy. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Teatr wśród książek - spektakle teatralne
W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędzie się pokaz dwudziestu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez Teatr Otwarty TO i Teatr KRAK-ART. Spektakle dla dzieci niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Literacki świat dziecka czyli warsztaty plastyczno-muzyczne dla najmłodszych
Cykl piętnastu zajęć z krakowskimi pisarzami i plastykami: Barbarą Gawryluk, Beatą Ostrowicką, Ewą Stadtmüller i Stanisławą Białoskórską. Ich zadaniem będzie pokazanie dzieciom, że książka to nie tylko litery i papier. Wykorzystując ruch, plastykę i muzykę dzieci będą tropić różne zagadnienia z zakresu terminów literackich, rymów, itp. Podczas warsztatów literackich dzieci ze Szpitala w Prokocimiu napiszą własną bajkę, a pracujący razem z nimi doświadczeni autorzy i graficy pomogą nadać ostateczny kształt ich dziełom. Efektem warsztatu będzie wydanie dwóch dziecięcych książeczek.

Klub słuchającego malucha - rodzinne spotkania z książką
W trzech wybranych bibliotekach (filie nr 20, 45 i 56) raz w tygodniu odbywać się będą spotkania, a planowanych jest ich czterdzieści, podczas których rodziców dzieci do lat 6 będziemy zachęcać do wspólnego z nimi czytania książek. Czytaniu książeczek, pod merytoryczną opieką bibliotekarza, towarzyszyć będzie wspólna zabawa i zajęcia plastyczne.

Niewidzialna biblioteka - wystawa połączona z interaktywnymi zajęciami integracyjnymi
To cykl dziesięciu zajęć służący kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży pozytywnych postaw wobec osób z niep­ełno­spra­wnoś­ciami, służący uwrażliwieniu na ich problemy, m.in. poprzez ukazanie im, jak w społeczeństwie funkcjonują osoby z dysfunkcją wzroku. Projekt Niewidzialna biblioteka obejmuje wystawy i warsztaty, połączone z interaktywną podróżą w niewidzialny świat, podczas których osoby widzące przekonają się, jak radzić sobie bez pomocy wzroku. Przewodnikami będą niewidomi nastolatkowie oraz ich opiekunowie – tyflopedagodzy (specjaliści od edukacji i rehabilitacji niewidomych i słabowidzących).

www.biblioteka.krakow.pl

magia_02.jpg

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU

magia_02.jpg magia_02
jpg, 260 KiB, 700x992
Komentarze (0)

Pierwszego dnia wiosny zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych z okazji Światowego Dnia Poezji. Nie zabraknie lekcji literacko-plastycznych, rodzinnego czytania wierszy, warsztatów poetyckich dla seniorów i spotkań z autorami. Wyjątkową niespodziankę dla czytelników przygotowała Filia nr 9, w której czytelnicy będą mogli zerwać wiersze-kwiaty, zobowiązujące ich do wypożyczenia i lektury tomików z wylosowanym utworem.

Komentarze (0)

W najbliższy weekend (18-19 marca) nie będzie możliwości rezerwowania, zamawiania i przedłużania terminu zwrotu książek przez katalog on-line. Przepraszamy za utrudnienia.

Komentarze (0)

VI Turniej Szachowy, Światowy Dzień Poezji, Tydzień z Internetem, spotkania literackie i zajęcia edukacyjne - to tylko część naszych propozycji :)😊 Sprawdźcie, co czeka nas w drugiej połowie marca...

Harmonogram

plakat_marzec_2017.png

plakat_marzec_2017.png plakat_marzec_2017
png, 480 KiB, 565x800
Komentarze (0)
1
...
29 30 31 32 33 34 35 36 37
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
lechowicz
szymonwasowicz123
j.niedzialek
wozniak.wojciech
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo