Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2017-4-27
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (dla dorosłych) 50.07343 19.91499 ul. Królewska 59 30-831 Kraków

Finisaż wystawy prac Krzysztofa Safiana, absolwenta Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie ze specjalizacją technik plastyk. Pasją autora jest malarstwo (pejzaż, architektura, portret, martwa natura); korzysta z różnych technik wyrazu (olej, akwarela, pastele).

Filia 21, ul. Królewska 59
www.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-26
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 47 50.08181 20.00483 os. Dywizjonu 303 nr 1 31-871 Kraków

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – klasyka, którą każde dziecko powinno przeczytać.

Zajęcia konwersacyjne w języku angielskim dla gimnazjalistów, podczas których będą dyskutowali o klasyce światowej i polskiej literaturze. Wysłuchają, w języku angielskim, oraz przeczytają fragmenty opowieści o przygodach Małego Księcia, bohatera książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Powtórzą zagadnienia gramatyczne dotyczące czasu teraźniejszego i przyszłego.

Wstęp wolny.

Filia 47, os. Dywizjonu 303/1
www.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-26
T16:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 8 50.06806 19.96041 ul. Brodowicza 1 31-518 Kraków

Głośne czytanie najmłodszym czytelnikom wierszy logopedycznych Agnieszki Frączek z książki „Rymowane dranie, czyli wiersze trudne niesłychanie”. Po przeczytaniu wspólna zabawa słowna najciekawszymi rymami z utworów.

Filia 8, ul. Brodowicza 1
www.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-25
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

Zapraszamy na spotkanie dla miłośników gier planszowych, podczas których poznacie zasady znanych gier oraz weźmiecie udział w rozgrywkach.

Filia 21, ul. Królewska 59
www.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-25
T11:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 43 50.02381 19.99164 ul. Jasińskiego 32 30-815 Kraków

Zapraszamy na wykład Krystyny Maśnik na temat symbolizmu w literaturze i sztuce.

Filia nr 43, ul. Jasińskiego 32

www.biblioteka.krakow.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-27
T18:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie w Salonie Literackim Biblioteki Kraków "Pod Gruszką".

Naszym gościem będzie dziennikarka i eseistka Joanna Siedlecka. Pracowała w redakcji tygodnika studenckiego „itd.”, tygodnika „Kultura”, współpracowała z Ryszardem Kapuścińskim, Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. W stanie wojennym, kiedy po 13 grudnia 1981 zawieszone zostało wydawanie tygodnika „Kultura”, została negatywnie zweryfikowana. Od tego czasu zajęła się wyłącznie eseistyką. Jej książki wywoływały dyskusje i nie przechodziły niezauważone; oprócz popularności i sympatii, przysparzały autorce też wrogów. Do najważniejszych publikacji Joanny Siedleckiej należą Jaśnie-panicz (o Witoldzie Gombrowiczu), Czarny ptasior (o Jerzym Kosińskim), Pan od poezji (o Zbigniewie Herbercie), Kryptonim „Liryka”. Bezpieka wobec literatów.

Uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza w 2016 roku. Jej książka "Biografie odtajnione" będzie tematem spotkania w Salonie Literackim Biblioteki Kraków.

Miejsce: Salon Literacki Biblioteki Kraków "Pod Gruszką", ul. Szczepańska 1

Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat Salonu Literackiego "Pod Gruszką" znajdziecie na stronie interentowej Biblioteki Kraków www.biblioteka.krakow.pl

Salon Literacki.png

Salon Literacki.png Salon Literacki
png, 186 KiB, 1920x528
Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącym korzystania z różnych instytucji kultury. Celem ankiety jest określenie zainteresowania nową ofertą Biblioteki w Krakowie, która planuje otworzyć Centrum Książki - miejsce wystaw oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych, ogólnie: wiedzy o książce.

Państwa opinia pomoże przygotować atrakcyjną ofertę programową. Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna tylko do czwartku 20 kwietnia. Jej wypełnienie zajmuje około 6 minut.

ankieteo.pl

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-19
T12:30

19 kwietnia, w 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz piąty organizuje społeczno-edukacyjną akcję "Żonkile", której celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Żonkil stał się symbolem powstania dzięki jego ostatniemu dowódcy- Markowi Edelmanowi. W każdą rocznicę wybuchu zrywu, składał on, pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, bukiet żonkili. Żółte płatki tych symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję kwiatów, układają się w kształt sześ­cior­amie­nnej­ gwiazdy.

W tym roku do akcji włączy się również Biblioteka Kraków. 19 kwietnia zapraszamy Krakowian na spacer „Śladami kultury żydowskiej”. Wyruszamy o godz. 12:30 z Placu Wolnica 1, skąd po krótkim wprowadzeniu historycznym przejdziemy ulicami żydowskiego Kazimierza.

Spacer poprowadzi Dominika Stęclik - biliotekarz i przewodnik miejski po Krakowie.

Trasa spaceru:
- spotkanie przy Muzeum Etnograficznym na Placu Wolnica 1 (tablica Henryka Hochmana - Sprowadzenie Żydów do Polski)
WPROWADZENIE: „Przyczyny pojawienia się osadnictwa żydowskiego w Polsce".

  • Przejście ulicami żydowskiego Kazimierza (ulica Józefa, bejt ha-midrasz przy ul. Meiselsa, Plac Nowy).

  • Rytualna ubojnia drobiu, synagoga Ajzyka, synagoga Wysoka, ulica Szeroka: Stara Synagoga, synagoga Remuh, mykwa, obelisk Nissenbaumów.

  • Nowy cmentarz żydowski przy ul. Miodowej - grób Mordechaja Gebirtiga, obelisk ofiar Holokaustu.

Trasa przystosowana jest również dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h.

Wstęp bezpłatny.

fb_wydarzenie_żonkile.png

fb_wydarzenie_żonkile.png fb_wydarzenie_żonkile
png, 281 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

Szczegółowe informacje na temat planowanych wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej Biblioteki Kraków.

ZAPRASZAMY!

plakat_www.jpg

plakat_www.jpg plakat_www
jpg, 251 KiB, 904x1280
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-4-22
T12:00

22 kwietnia 2017 r., w ramach Krakowskiego Kiermaszu Książki, zapraszamy mieszkańców Krakowa, a szczególnie rodziców z dziećmi, do Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2. W godzinach od 12.00-14.00 będziecie mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych przez Bibliotekę Kraków.

„Moja książka z wyobraźnią” – warsztaty origami, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak z kilku kartek papieru wykonać oryginalną, indywidualną i nietypową książkę, którą następnie będzie można ozdobić i podarować bliskiej osobie. W warsztatach może wziąć udział każdy. Stopień trudności zadania będzie dostosowany do odbiorców. Najmłodsze dzieci zapraszamy wraz z rodzicami lub opiekunami.

„Zostań drukarzem” – warsztaty skierowane do osób w wieku od 7 lat, podczas których przemienią się w drukarzy. W styropianie wyrzeźbią inicjał imienia lub inny projekt graficzny, który następnie zostanie przeniesiony, w postaci odbitki, na kartki papieru. Przygotowane projekty zostaną zaprezentowane na wystawie.

Plac św. Marii Magdaleny
22 kwietnia, godz.: 12:00-14:00

Organizatorami Krakowskiego Kiermaszu Książki są Kraków Miasto Literatury UNESCO i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Weekend z książką czyli Krakowski Kiermasz Książki: www.facebook.com

kiermasz.png

kiermasz.png kiermasz
png, 107 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
1
...
29 30 31 32 33 34 35 36 37
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo