Rodzaj wydarzenia

edukacyjne

Lokalizacja

Plac Wolnica 1, Kraków
WYDARZENIE
2017-4-19
T12:30
14.04.2017„Żonkile” – spacer „Śladami kultury żydowskiej”
[awatar]
Biblioteka Kraków

19 kwietnia, w 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz piąty organizuje społeczno-edukacyjną akcję "Żonkile", której celem jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz budowanie wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Żonkil stał się symbolem powstania dzięki jego ostatniemu dowódcy- Markowi Edelmanowi. W każdą rocznicę wybuchu zrywu, składał on, pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, bukiet żonkili. Żółte płatki tych symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję kwiatów, układają się w kształt sześ­cior­amie­nnej­ gwiazdy.

W tym roku do akcji włączy się również Biblioteka Kraków. 19 kwietnia zapraszamy Krakowian na spacer „Śladami kultury żydowskiej”. Wyruszamy o godz. 12:30 z Placu Wolnica 1, skąd po krótkim wprowadzeniu historycznym przejdziemy ulicami żydowskiego Kazimierza.

Spacer poprowadzi Dominika Stęclik - biliotekarz i przewodnik miejski po Krakowie.

Trasa spaceru:
- spotkanie przy Muzeum Etnograficznym na Placu Wolnica 1 (tablica Henryka Hochmana - Sprowadzenie Żydów do Polski)
WPROWADZENIE: „Przyczyny pojawienia się osadnictwa żydowskiego w Polsce".

  • Przejście ulicami żydowskiego Kazimierza (ulica Józefa, bejt ha-midrasz przy ul. Meiselsa, Plac Nowy).

  • Rytualna ubojnia drobiu, synagoga Ajzyka, synagoga Wysoka, ulica Szeroka: Stara Synagoga, synagoga Remuh, mykwa, obelisk Nissenbaumów.

  • Nowy cmentarz żydowski przy ul. Miodowej - grób Mordechaja Gebirtiga, obelisk ofiar Holokaustu.

Trasa przystosowana jest również dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h.

Wstęp bezpłatny.

fb_wydarzenie_żonkile.png


fb_wydarzenie_żonkile.png fb_wydarzenie_żonkile
png, 281 KiB, 1920x1080
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo