Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

7 października już po raz siódmy odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI, wydarzenie stanowiące jeden z komponentów, konsekwentnie budowanej przez Miasto Kraków od ponad dekady marki KRAKOWSKIE NOCE.

W 2017 r. obchodzimy 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Noc Poezji to znakomita okazja zarówno do przybliżenia twórczości i osoby Stanisława Wyspiańskiego, jak i do dyskusji o roli poety w świecie i funkcjach poezji w życiu społeczeństwa. Czy poezja jest nam dziś potrzebna? Czy potrzebujemy poetów?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa Chochoła z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”.

noc.png

HARMONOGRAM – 7 października 2017

Poezja teatru. Teatr w bibliotece

Filia 45, ul. Teligi 24, godz. 10.00

Prezentacja archiwalnego nagrania spektaklu „Klątwa” w reżyserii Barbary Wysockieji z repertuaru Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Kwiaty Stanisława Wyspiańskiego. Warsztaty plastyczne

Biblioteka Kraków, Filia 56, os. Zgody 7 (Oddział dla Dorosłych), godz. 14.00

Uczestnicy warsztatów przekonają się, że sztuka artysty, który tworzył ponad sto lat temu, jest nadal aktualna dla współczesnego odbiorcy. W czasie zajęć będzie można przenieść obraz Wyspiańskiego na bawełnianą torbę lub wykonać obraz na szkle farbami witrażowymi. Motywem przewodnim będą wzory kwiatowe.
Prowadzenie zajęć: Magda Schuster AIP NoToPięknie.

Rodzinna gra miejska: „Po Krakowie śladami Stanisława Wyspiańskiego”

Krupnicza – Kanonicza – Franciszkanie, godz. 16.00

Rodzinna gra miejska prowadzi przez miejsca, w których artysta żył i tworzył. Gra rozpocznie się na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, w głównej siedzibie Biblioteki Kraków, następnie grupy będą podążały według przygotowanych map. Trasa owiana jest tajemnicą. Ostatnim punktem trasy będzie ponownie główna siedziba Biblioteki, gdzie odbędzie się rozdanie nagród i widowisko teatralne.

Regulamin gry

Co nam dzisiaj w duszy gra?

Filia 7, al. Pokoju 33, godz. 17.00

Spotkanie miłośników poezji, inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego, podczas którego przypomną sobie postać i twórczość Wyspiańskiego. Następnie współcześni poeci m.in. Paweł Kuzora, Władysław Gorgoń, Ada Jarosz, Jolanta Woźniczka i inni zaprezentują swoją twórczość poetycką. Spotkanie uświetni występ muzyków. Moderator spotkania: Grażyna Groyecka.
W Filii będzie można zobaczyć obrazy twórców zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych. Artyści przygotowali prace nawiązujące do hasła Nocy Poezji.

Wyspy Wyspiańskiego

Klub pod Jaszczurami, Rynek Główny 8, godz. 17.30

Pokaz mody, inspirowany twórczością Wyspiańskiego, rozumianą w bardzo szerokim kontekście. Wyspy to znaczy tematy, główne postaci, do których nawiązywał Wyspiański i które opisywał w twórczości. Poczynając od symbolicznych postaci takich, jak m.in.: Chochoł, Wanda, czy Apollo, poprzez leitmotivy malarskie, a kończąc na odwołaniach do lokalnej ojczyzny jaką dla Artysty był Kraków. W trakcie imprezy goście będą mogli zobaczyć 12 różnych projektów ubiorów, łączących młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę. Tło pokazu stanowił będzie podkład muzyczny m.in. z interpretacjami poezji Wyspiańskiego oraz prezentacja multimedialna, wyświetlana na nośnikach cyfrowych.

Pokaz realizuje firma Lucky Monday. Prowadzenie: Anna Wrzesińska.

„Taniec z ziemią” koncert poetycko-muzyczny

Teatr 38, Rynek Główny 8, godz. 19.00

Prezentacja wierszy i piosenek Józefa Barana przy akompaniamencie muzyki Andrzeja Zaryckiego. W koncercie poza poetą wezmą udział: Beata Paluch, aktorka (wykonanie piosenek, czytanie wierszy z Poetą), Walenty Dubrowskij (fortepian), Michał Półtorak (skrzypce).

Okrawki prozy i zakamarki poezji. Spotkanie z Adamem Ziemianinem

Filia 21, ul. Królewska 59, godz. 19.00

Na przełomie lat 60. i 70. związany z Wolną Grupą Bukowina. Wędrówki z zespołem i przyjaźń z jej legendarnym liderem, Wojtkiem Bellonem, Adam Ziemianin opisał w wydanym niedawno tomie prozy: „Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Belonie i tamtym Krakowie”. O tej książce i o wydanym niedawno tomiku poezji „Zakamarki” opowie podczas swojego wieczoru poetyckiego.
Podczas spotkania sylwetkę poety przedstawi prof. Bolesław Faron.

Jakub Kosiniak. Audycja: Stanisław Wyspiański – wieszcz piąty

Klasztor Augustianów ul. Augustiańska 7 (Kaplica św. Doroty), godz. 19.00

Wybór tekstów i muzyki – Jakub Kosiniak (aktor, współtwórca wielu audiobooków). Na audycję złożą się teksty poetyckie Stanisława Wyspiańskiego, a także kilka fragmentów listów do Lucjana Rydla; celem audycji jest wywołanie u współczesnego odbiorcy refleksji nad ponadczasowym znaczeniem tej twórczości. Tekstom towarzyszyć będzie muzyka współcześnie z Wyspiańskim tworzących kompozytorów polskich – odtwarzana z płyt CD. (Zygmunt Noskowski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski).

Teatr cieni: „Cienie Wesela Stanisława Wyspiańskiego”

Biblioteka Kraków, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, godz. 19.30

Widowisko, przygotowane przez zespół Teatru Otwartego TO na motywach „Wesela”. W oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego widz będzie obserwował cienie, rzucane przez lalki oraz rekwizyty, specjalnie stworzone na potrzeby spektaklu i wsłuchiwał się w kwestie wygłaszane „zza kadru” przez aktorów. Całość dopełniona zostanie stosownym tłem muzycznym. Przygotowanie: Teatr Otwarty TO

noc.png noc
png, 199 KiB, 2077x549
Komentarze (0)

Zapraszamy młodzież w wieku 13-18 lat do udziału w warsztatach tworzenia scenariuszy do gier komputerowych. Warsztaty będą odbywać się na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego, a poprowadzą je specjalisci z branży gier!

Aby wziąć udział w warsztatach należy dokonać rezerwacji poprzez wysłanie maila na adres: konkursy@biblioteka.krakow.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko oraz wiek uczestnika. Rejestracja: do 26 września 2017.

Warsztatom będzie towarzyszył konkurs „I Ty możesz zostać autorem scenariusza gry komputerowej”.
Termin składania prac: 18 września – 17 listopada 2017. Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem.

WIĘCEJ informacji o projekcie

A3_literaturakluczem.png

A3_literaturakluczem.png A3_literaturakluczem
png, 114 KiB, 1123x1587
Komentarze (0)

Po wakacyjnej przerwie wraca "Karuzela z autorami". W tym tygodniu zapraszamy na spotkania z Wojciechem Widłakiem - autorem serii książek o Panu Kuleczce 😁

11.09 (poniedziałek)
Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2), godz. 9.00
Filia 2 (ul. Krakowska 29), godz. 12.00

12.09 (wtorek)
Filia 49 (os. Tysiąclecia 42), godz. 9.00
Filia 14 (ul. Ugorek 14), godz. 12.00

👉 Książki Wojciecha Widłaka

Spotkania realizowane są w ramach projektu "Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU".

Komentarze (0)

Po wakacyjnej przerwie wracają [Dyskusyjne Kluby Czytelnicze!] (www.facebook.com) 😁

HARMONOGRAM

5 września, 19.00Własny pokój, Wirginia Woolf, Antykwariat Abecadło, prowadzący: Marcin Wilk

7 września, 18.00Tu byłem. Tony Halik, Mirosław Wlekły, Księgarnia Pod Globusem, Długa 1, prowadzący: Łukasz Wojtusik

10 września, 12.00 – Magia obrazu i siła słów w magicznym świecie kamishibai, Bona - książka i kawa, ul. Kanonicza 11, prowadząca: Wanda Matras

11 września , godz. 19.00Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie – Antoni Kroh, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4, prowadzący: Szymon Kloska

13 września, 19.00Marcin Sendecki, "W", LOKATOR, Mostowa 1, prowadzący: Wojciech Bonowicz

15 września, 18.00 – Młode skóry Colin Barrett w tłumaczeniu Agnieszki Pokojskiej, Krakowskie Forum Kultury, Mikołajska 2, prowadzący: Anna Marchewka

👉 krakowczyta.pl

logo.jpg

logo.jpg logo
jpg, 560 KiB, 2874x3543
Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w konkursie „Czytelnik Roku 2017/2018”.

W konkursie udział może wziąć każdy, kto posiada ważną kartę Biblioteki Kraków. Do wygrania m.in. czytniki e-booków, książki, zaproszenia na wydarzenia artystyczne oraz nagroda specjalna dla naja­ktyw­niej­szeg­o recenzenta!

Nagrodzeni zostaną czytelnicy, którzy w okresie od 2 września 2017 do 16 kwietnia 2018 wypożyczą największą liczbę książek. Punkty będą przyznawane za egzemplarze wypożyczone od dnia rozpoczęcia konkursu. Warunkiem udziału jest złożenie w dowolnej filii Karty Zgłoszenia.

REGULAMIN

czytelnik roku plakat.png

czytelnik roku plakat.png czytelnik roku plakat
png, 356 KiB, 842x1191
Komentarze (0)

W pierwszym powakacyjnym tygodniu polecamy:

🔰 Filia 52 os. Na Stoku 1, 6 IX godz. 17.00
Zajęcia literacko-plastyczne dla rodziców z dziećmi przedszkolnymi, przygotowane w oparciu o audiobook Hiszpańskie przygody Fenka.

🔰 Filia 54 os. Młodości 8, 6 IX godz. 11.00
Głośne czytanie fragmentów książki Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol Dziewczyny od Andersa. Autorka spisała wspomnienia niesamowitych kobiet, które w największych trudach wojennych towarzyszyły Armii Andersa w drodze ku wolnej Polsce.

🔰 Filia 21 ul. Królewska 59, 7 IX godz. 18.00
Wernisaż wystawy fotografii Aleksandra Sokoła. Spotkanie połączone z pokazem slajdów prze­dsta­wiaj­ącyc­h pracę fotografa od kuchni oraz pozostałe fotografie, które nie zostały zaprezentowane na wystawie.

🔰 Filia 20 ul. Opolska 37, 7 IX godz. 10.00
Spotkanie dla uczniów klas II i III szkół podstawowych mające na celu przedstawienie losów małych bohaterów II Wojny Światowej. Zajęcia zorganizowane w oparciu o książkę Ireny Landau "Ostatnie piętro".

🔰 Filia 12 ul. Łąkowa 27, 7 IX godz. 10:00
Zajęcia dla dzieci, podczas których poznają różnice między księgarnią a biblioteką, pracę bibliotekarza, a także zasady korzystania z biblioteki. Pomocą będzie książeczka Kicia kocia w bibliotece. Na koniec dzieci wykonają zakładki do książek.

🔰 Filia 56 os. Zgody 7, 8 IX godz. 17.00
Rozgrywki, dla dzieci w wieku 8-11 lat, gier planszowych uczące kreatywnego i logicznego myślenia.

Informacje na temat wszystkich zaplanowanych spotkań znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Kraków.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-9-2
T10:00
Biblioteka Kraków 50.06518 19.94701 Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3 31-154 Kraków

Narodowe Czytanie.png

Finał tegorocznej edycji Narodowego Czytaniajuż 2 września. W tym ogólnopolskim przedsięwzięciu udział bierze również Biblioteka Kraków. Zachęcamy do wspólnej lektury dramatu "Czwartego Wieszcza".

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego to utwór powstały na kanwie wydarzenia sprzed 117 lat: ślubu Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla. Zabawa weselna w podkrakowskich Bronowicach stanowiła pretekst do snucia rozważań i pytań o kondycję Polski i Polaków.

Dziś, jeszcze raz, wspólnie możemy wczuć się w klimat listopada 1900 roku. Okazja to nie byle jaka, ponieważ ptronem roku 2017 jest Stanisław Wyspiański.

HARMONOGRAM

GODZ. 10.00

Sukiennice – taras widokowy na dachu

Akt I Wesela będą czytali znani krakowscy artyści, ludzie nauki i kultury, przedstawiciele samorządu. Po zakończeniu czytania orszak weselny z udziałem zespołu Ośrodka Kultury Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy przejdzie obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie dramat będą czytali kolejni wykonawcy.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń tarasu wstęp tylko dla zaproszonych gości. Pozostałe osoby mogą obejrzeć transmisję wideo na telebimie ustawionym koło Sukiennic.

GODZ. 10.15

Park Ratuszowy w Nowej Hucie /obok szafy book­cros­sing­owej­/

Własne interpretacje dramatu przedstawią artyści, radni i czytelnicy.

Wstęp wolny

GODZ. 12.00

Park Miejski – Młynówka Królewska, al. Grottgera, okolice ul. Biernackiego

Czytanie "Wesela" przez członków grupy IMPRO KRK połączone z otwarciem Kącika Czytelniczego im. Szewczyka Dratewki.

Wstęp wolny

GODZ. 14.00

Ogród Biblioteki Głównej, ul. Powroźnicza 2

Wesele będą czytali członkowie Klubu Seniora.

Wstęp wolny

Narodowe Czytanie.png Narodowe Czytanie
png, 24 KiB, 1920x520
Komentarze (0)

Biblioteka Kraków wspólnie z fundacją „Trasa dla bobasa” zaprasza dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy pełniej ciekawostek o wielkich Polakach.

Trasa spaceru śladami patronów 2017 roku: Tadeusza Kościuszki i Stanisława Wyspiańskiego wiedzie przez malownicze, zabytkowe uliczki Starego Miasta. Podczas wędrówki, bez wątpienia, przydadzą się mapy pełne nietuzinkowych informacji. Powstały one przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków. Dostępne są bezpłatnie w oddziałach dla najmłodszych filii Biblioteki Kraków, a także w wersji elektronicznej na stronie internetowej.

Rodziny, które wezmą udział w zabawie zachęcamy do udziału w konkursie! Wystarczy 5 prawidłowych odpowiedzi na pytania umieszczone na mapach aby otrzymać książkę „Staszkowa wyprawa śladami Stanisława”. Na najwytrwalszych tropicieli czekają artystyczne warsztaty w Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie! Regulamin konkursu.

Zapraszamy również na rodzinne spacery śladami Czwartego Wieszcza. Bezpłatne wycieczki odbędą się we wrześniu w dwóch grupach wiekowych: rodziny z dziećmi w wieku 6-9 lat oraz rodziny z dziećmi w wieku 10-12 lat.

Zapisy ruszyły 15 sierpnia. Szczegóły: FB, FISHKA Kraków Tours oraz pod nr tel. 697 367 511.

Więcej informacji/

baner.jpg

baner.jpg baner
jpg, 605 KiB, 2058x1467
Komentarze (0)

W lipcu i sierpniu z książką zwiedzamy świat!

W wakacje zabierzemy Was na cykl niezwykłych podróży: wodą, lądem, powietrzem oraz… legendą i baśnią! Nasze wędrówki prowadzić będą znani i uwielbiani podróżnicy: sympatyczny Koziołek Matołek, poczciwy Hobbit, odważny Harry Potter, zabawny Kubuś Puchatek i jego przyjaciele, bracia Grimm i wielu, wielu innych. To nie wszystko, ponieważ stałym punktem naszych wypraw będzie dobra zabawa! Poukładamy puzzle, pogramy w planszówki, spędzimy miły czas z "królową nauk" - matematyką, a wszystko to zilustrujemy kolorowankami! Zapraszamy na "Lato w Bibliotece Kraków"!

Harmonogram wydarzeń

plakat lato.png

plakat lato.png plakat lato
png, 120 KiB, 1361x1928
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-6-29
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (dla dorosłych) 50.07343 19.91499 ul. Królewska 59 30-831 Kraków

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Stovrag.

Joanna Stovrag– slawistka, tłumaczka języków połu­dnio­wosł­owia­ńskich opowie o swojej fascynacji krajem nazywanym sercem Bałkanów, czyli Bośnią i Hercegowiną.

Dlaczego kiedyś przed laty pokochała leżące na skrzyżowaniu kultur, tradycji i religii Sarajewo – miasto piękne, lecz dotkliwie doświadczone przez historię? Co takiego zainteresowało nieżyjącego już dziś korespondenta wojennego Waldemara Milewicza, że nakręcił film o Joannie i jej mężu, sarajewianinie? Swoje doświadczenia i przemyślenia związane ze stronami południowymi Joanna Stovrag zawarła w wydanej nakładem Wydawnictwa Replika książce pt. „Chwila na miłość”, która zostanie zaprezentowana podczas spotkania. W książce znajdują się m.in. unikatowe zdjęcia z oblężonego Sarajewa.

Rozmowę z autorką poprowadzi Janusz Mika – dziennikarz, publicysta i prozaik.

Serdecznie zapraszamy!

F.21_29.06 spotkanie aut - stovrag.jpg

Komentarze (0)
1
...
26 27 28 29 30 31 32
...
37
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo