20.09.2017Noc Poezji w Bibliotece Kraków

7 października już po raz siódmy odbędzie się w Krakowie NOC POEZJI, wydarzenie stanowiące jeden z komponentów, konsekwentnie budowanej przez Miasto Kraków od ponad dekady marki KRAKOWSKIE NOCE.

W 2017 r. obchodzimy 110 rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Noc Poezji to znakomita okazja zarówno do przybliżenia twórczości i osoby Stanisława Wyspiańskiego, jak i do dyskusji o roli poety w świecie i funkcjach poezji w życiu społeczeństwa. Czy poezja jest nam dziś potrzebna? Czy potrzebujemy poetów?

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa Chochoła z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach”.

noc.png

HARMONOGRAM – 7 października 2017

Poezja teatru. Teatr w bibliotece

Filia 45, ul. Teligi 24, godz. 10.00

Prezentacja archiwalnego nagrania spektaklu „Klątwa” w reżyserii Barbary Wysockieji z repertuaru Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Kwiaty Stanisława Wyspiańskiego. Warsztaty plastyczne

Biblioteka Kraków, Filia 56, os. Zgody 7 (Oddział dla Dorosłych), godz. 14.00

Uczestnicy warsztatów przekonają się, że sztuka artysty, który tworzył ponad sto lat temu, jest nadal aktualna dla współczesnego odbiorcy. W czasie zajęć będzie można przenieść obraz Wyspiańskiego na bawełnianą torbę lub wykonać obraz na szkle farbami witrażowymi. Motywem przewodnim będą wzory kwiatowe.
Prowadzenie zajęć: Magda Schuster AIP NoToPięknie.

Rodzinna gra miejska: „Po Krakowie śladami Stanisława Wyspiańskiego”

Krupnicza – Kanonicza – Franciszkanie, godz. 16.00

Rodzinna gra miejska prowadzi przez miejsca, w których artysta żył i tworzył. Gra rozpocznie się na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, w głównej siedzibie Biblioteki Kraków, następnie grupy będą podążały według przygotowanych map. Trasa owiana jest tajemnicą. Ostatnim punktem trasy będzie ponownie główna siedziba Biblioteki, gdzie odbędzie się rozdanie nagród i widowisko teatralne.

Regulamin gry

Co nam dzisiaj w duszy gra?

Filia 7, al. Pokoju 33, godz. 17.00

Spotkanie miłośników poezji, inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego, podczas którego przypomną sobie postać i twórczość Wyspiańskiego. Następnie współcześni poeci m.in. Paweł Kuzora, Władysław Gorgoń, Ada Jarosz, Jolanta Woźniczka i inni zaprezentują swoją twórczość poetycką. Spotkanie uświetni występ muzyków. Moderator spotkania: Grażyna Groyecka.
W Filii będzie można zobaczyć obrazy twórców zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych. Artyści przygotowali prace nawiązujące do hasła Nocy Poezji.

Wyspy Wyspiańskiego

Klub pod Jaszczurami, Rynek Główny 8, godz. 17.30

Pokaz mody, inspirowany twórczością Wyspiańskiego, rozumianą w bardzo szerokim kontekście. Wyspy to znaczy tematy, główne postaci, do których nawiązywał Wyspiański i które opisywał w twórczości. Poczynając od symbolicznych postaci takich, jak m.in.: Chochoł, Wanda, czy Apollo, poprzez leitmotivy malarskie, a kończąc na odwołaniach do lokalnej ojczyzny jaką dla Artysty był Kraków. W trakcie imprezy goście będą mogli zobaczyć 12 różnych projektów ubiorów, łączących młodopolską tradycję z nowatorskim, modowym spojrzeniem na sztukę. Tło pokazu stanowił będzie podkład muzyczny m.in. z interpretacjami poezji Wyspiańskiego oraz prezentacja multimedialna, wyświetlana na nośnikach cyfrowych.

Pokaz realizuje firma Lucky Monday. Prowadzenie: Anna Wrzesińska.

„Taniec z ziemią” koncert poetycko-muzyczny

Teatr 38, Rynek Główny 8, godz. 19.00

Prezentacja wierszy i piosenek Józefa Barana przy akompaniamencie muzyki Andrzeja Zaryckiego. W koncercie poza poetą wezmą udział: Beata Paluch, aktorka (wykonanie piosenek, czytanie wierszy z Poetą), Walenty Dubrowskij (fortepian), Michał Półtorak (skrzypce).

Okrawki prozy i zakamarki poezji. Spotkanie z Adamem Ziemianinem

Filia 21, ul. Królewska 59, godz. 19.00

Na przełomie lat 60. i 70. związany z Wolną Grupą Bukowina. Wędrówki z zespołem i przyjaźń z jej legendarnym liderem, Wojtkiem Bellonem, Adam Ziemianin opisał w wydanym niedawno tomie prozy: „Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Belonie i tamtym Krakowie”. O tej książce i o wydanym niedawno tomiku poezji „Zakamarki” opowie podczas swojego wieczoru poetyckiego.
Podczas spotkania sylwetkę poety przedstawi prof. Bolesław Faron.

Jakub Kosiniak. Audycja: Stanisław Wyspiański – wieszcz piąty

Klasztor Augustianów ul. Augustiańska 7 (Kaplica św. Doroty), godz. 19.00

Wybór tekstów i muzyki – Jakub Kosiniak (aktor, współtwórca wielu audiobooków). Na audycję złożą się teksty poetyckie Stanisława Wyspiańskiego, a także kilka fragmentów listów do Lucjana Rydla; celem audycji jest wywołanie u współczesnego odbiorcy refleksji nad ponadczasowym znaczeniem tej twórczości. Tekstom towarzyszyć będzie muzyka współcześnie z Wyspiańskim tworzących kompozytorów polskich – odtwarzana z płyt CD. (Zygmunt Noskowski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski).

Teatr cieni: „Cienie Wesela Stanisława Wyspiańskiego”

Biblioteka Kraków, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, godz. 19.30

Widowisko, przygotowane przez zespół Teatru Otwartego TO na motywach „Wesela”. W oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego widz będzie obserwował cienie, rzucane przez lalki oraz rekwizyty, specjalnie stworzone na potrzeby spektaklu i wsłuchiwał się w kwestie wygłaszane „zza kadru” przez aktorów. Całość dopełniona zostanie stosownym tłem muzycznym. Przygotowanie: Teatr Otwarty TO


noc.png noc
png, 199 KiB, 2077x549
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo