Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2018-9-4
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

Zapraszamy na wykład dra Tomasza Dudka, historyka, bibliotekarza i archiwisty, doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, przewodnika turystycznego po Krakowie i Małopolsce. Autora wielu publikacji naukowych i popu­larn­onau­kowy­ch z zakresu historii Polski XIX i XX w.

Wykład o Wilnie będzie poświęcony zarówno historii, jak i ludziom, którzy tworzyli krajobraz kulturowy Wileńszczyzny aż do 1945 roku.
 
 

wykład.png

wykład.png wykład
png, 209 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku 8 września w całej Polsce odczytywane będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz utwory nawiązujące do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród czytających „Przedwiośnie” znajdą się aktorzy, czytelnicy Biblioteki Kraków, przedstawiciele świata nauki, sztuki i kultury, urzędów oraz Rady Miasta Krakowa.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzec­zypo­spol­itej­. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).
 
 

8 WRZEŚNIA | GODZ. 11:00

Scena przed Nowohuckim Centrum Kultury | al. Jana Pawła II 232

„Narodowe Czytanie” rozpocznie symboliczny przejazd Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod dowództwem Henryka Bugajskiego. Wydarzenie uświetnią aktorzy Teatru Ludowego, a poprowadzi je Tomasz Schimscheine
 
 

8 WRZEŚNIA | GODZ. 13.00

Scena przed budynkiem dworca PKP | pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Na godzinę 13.00 zapraszamy na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie artystyczną oprawę wydarzenia zapewnią aktorzy, wśród nich Jerzy Trela oraz Chór I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie i Chór Absolwentów I LO w Krakowie KANON pod dyrygenturą Ryszarda Źróbka. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Jędrysek.
Dla dzieci przygotowana zostanie strefa zabawy z możliwością układania modeli z klocków.

„Narodowe Czytanie” organizowane jest we współpracy z Nowohuckim Centrum Kultury, Teatrem Ludowym, History Land, Muzeum Historii Fotografii, Galerią Krakowską, Creative Croup 303, Zespołem Szkół Ogól­noks­ztał­cący­ch nr 12 im. Stefana Żeromskiego oraz Szkołą Podstawową nr 88 im. Stefana Żeromskiego.

Projekt jest wspó­łfin­anso­wany­ ze środków Miasta Krakowa.

Zapraszamy do wspólnej lektury!

Narodowe Czytanie.png

Narodowe Czytanie.png Narodowe Czytanie
png, 23 KiB, 1210x200
Komentarze (0)

📣 Ruszyło głosowanie na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Krakowie – Słoneczniki 2018. Wśród nominowanych inicjatyw znalazły się m.in. wydarzenia zorganizowane przez naszą Bibliotekę 💪 :)😊

✅ „Kluby Słuchającego Malucha” - kategoria JĘZYK
 
✅ „Wakacje z matematyką” - kategoria LOGIKA

✔ Jesteśmy również jednym ze wspó­łorg­aniz­ator­ów konkursu „Patroni krakowskich ulic” nominowanym w kategorii SZTUKI WIZUALNE.

sloneczniki.czasdzieci.pl

Głosowanie potrwa do 9 września.

słoneczniki.jpg

słoneczniki.jpg słoneczniki
jpg, 32 KiB, 500x500
Komentarze (0)

Zapraszamy do odnowionej Filii 14 przy ul. Ugorek 14. Nowe wnętrze na pewno spodoba się zarówno dorosłym, jak i najmłodszym czytelnikom!

Więcej zdjęć odnowionej Filii

Filia 14 Ugorek 2018 (01).jpg
Filia 14 Ugorek 2018 (07).jpg

Filia 14 Ugorek 2018 (01).jpg Filia 14 Ugorek 2018 (01)
jpg, 3.3 MiB, 5780x3469
Filia 14 Ugorek 2018 (07).jpg Filia 14 Ugorek 2018 (07)
jpg, 4.3 MiB, 6000x3366
Komentarze (0)

Stolica Podhala przez kilka wakacyjnych dni – od 10 do 14 sierpnia – będzie również stolicą literacką Polski. W tym terminie odbędzie się kolejna edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, w tym Targi Książki i wręczenie Nagrody Literackiej Burmistrza Miasta Zakopane za najlepszą książkę promującą Zakopane oraz Tatry.

Patronem Festiwalu, po raz drugi, jest również Biblioteka Kraków, która w piątek 10 sierpnia w zakopiańskim kinie „Miejsce” zaprezentuje wydawany przez siebie ogólnopolski kwartalnik literacki „Czas Literatury”. Spotkanie z redaktorem naczelnym i sekretarzem odbędzie się o godz. 14.00.

zakopane.jpg

zakopane.jpg zakopane
jpg, 379 KiB, 1928x923
Komentarze (0)

Znamy ostateczną listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach V edycji budżetu obywatelskiego Krakowa. Wśród nich znalazły się cztery projekty dzielnicowe i jeden ogólnomiejski, które będą realizowane przez Bibliotekę Kraków w 2019 roku. Dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

 

LISTA PROJEKTÓW DO REALIZACJI PRZEZ BIBLIOTEKĘ KRAKÓW

 

Dzielnica IV | Prądnik Biały

„Czyta duży, czyta mały - doposażenie Filii Biblioteki” | 17 000 zł

Projekt ma na celu zakup większej ilości nowości wydawniczych, które wzbogacą i uatrakcyjnią ofertę biblioteki dla mieszkańców Osiedla Azory - Filia Biblioteki nr 16 przy. ul. Radzikowskiego.

 

Dzielnica VI | Bronowice

„Nowe książki w naszej bibliotece” | 12 000 zł

Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych dla dwóch filii Biblioteki Kraków zlokalizowanych w dzielnicy VI Bronowice: filii nr 23 przy ul. Balickiej 297 oraz filii nr 24 przy ul. Na Błonie 13 d.

 

Dzielnica VII | Zwierzyniec

„Więcej darmowych ebook-ów w bibliotekach na Zwierzyńcu”|  2 500 zł

Celem projektu jest zakup dodatkowych kodów umożliwiających bezpłatny dostęp do ebooków. Ograniczona ilość (6 kodów na filię) powoduje, że ebooki dostępne są dla czytelników tylko przez kilka godzin w pierwszym dniu miesiąca.

 

Dzielnica X | Swoszowice

„Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę” | 12 500 zł

Dotyczy zakupu nowości i kontynuacji wydawniczych oraz audiobooków. Dofinansowania działalności kulturalno-oświatowej adresowanej do najmłodszych i najstarszych mieszkańców Dzielnicy oraz użytkowników Filii nr 35 Biblioteki Kraków.

 

Projekt ogólnomiejski

„Biblioteka Gier Planszowych” | 55 000 zł

Projekt ma na celu zapewnienie dostępu do bezpłatnej wypożyczalni gier planszowych dla mieszkańców Krakowa w sześciu filiach Biblioteki Kraków.

budzet obywatleski.jpg

budzet obywatleski.jpg budzet obywatleski
jpg, 20 KiB, 315x210
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-8-16
T15:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 56 50.07547 20.03803 os. Zgody 7 31-949 Kraków

W ramach Wyszehradzkiego lata w Bibliotece Kraków wraz z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie zapraszamy na wernisaż wystawy „Bratysława w Europie, Europa w Bratysławie”.

Wydarzenie odbędzie się 16 sierpnia o godz. 15.00 w Filii 56 na os. Zgody 7 (Dział dla dorosłych).

Bratysława to miasto szczególne, powstałe na skrzyżowaniu kultur i historii. O jej wyjątkowości w dużej mierze zdecydowało położenie między trzema wielkimi rzekami i obok skrzyżowania międ­zyna­rodo­wych­ dróg, wiodących wzdłuż Dunaju. To właśnie dzięki nim Bratysława weszła do historii Europy, a Europa wkroczyła do bratysławskiej historii.
 

plakat.jpg

plakat.jpg plakat
jpg, 42 KiB, 474x670
Komentarze (0)

W 74. rocznicę wybuchy Powstania Warszawskiego, w bibliotece Wolne Lektury została udostępniona kolekcja poezji „Poeci zabrani przez wojnę”.

Stworzenie nowej kolekcji poświęconej tematycznie tym poetyckim talentom, których rozwój przecięła wojna, służyć ma refleksji nad różnorodnością głosów, które zamilkły. Wybór powstał wspólnie z partnerem projektu, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Część z opublikowanych tekstów stanowi uzupełnienie zbioru utworów poetów obecnych już wcześniej na Wolnych Lekturach: należą do nich juwenilia Baczyńskiego i Ginczanki. Zapoznając się z nimi można obserwować zmianę warsztatową, nasilenie niektórych tonów, które wywołała wojna jako sytuacja historyczna i egzystencjalna. Rozszerzeniu uległ również zbiór wierszy Gajcego.

Więcej jest jednak nazwisk nowych. Należy do nich Krystyna Krahelska – symbol Powstania Warszawskiego, podczas którego poległa, i symbol Warszawy jako modelka do pomnika Syrenki znajdującego się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Są w tej grupie żołnierze-autorzy piosenek powstańczych, jak Józef Szczepański czy Stefan Leszno, a także najmłodsza poetka czasu wojny, gimnazjalistka, harcerka Teresa Bogusławska oraz bliski przyjaciel Baczyńskiego, Jerzy Kamil Weintraub-Krzyżanowski, którego niektóre wiersze przypisywano mylnie bardziej znanemu koledze po piórze.

Polifoniczny bukiet tonów polskiej poezji urwanej przez wojnę uzupełniają nazwiska Wacława Bojarskiego, Tadeusza Hollendra, Juliusza Krzyżewskiego, Wojciecha Mencla, Jerzego Kamila Weintreuba, Andrzeja Trzebińskiego i Zdzisława Stroińskiego.

Kolekcję przygotowali: Aleksandra Kopeć, Paweł Kozioł, Monika Stolarczyk, Agnieszka Tulicka, Wojciech Kotwica, Wioletta Mila, Urszula Małecka, Paulina Ołtusek, Natalia Bierzyńska, Wojciech Mrozek, Joanna Kołakowska, Adrian Matuszak, Paulina Dubielecka, Aleksandra Sekuła.

Projekt „Wolna literatura na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze (0)

Zapraszamy do nowej siedziby Filii 18 przy ul. Siemaszki 31. Estetycznie zaprojektowane wnętrza i bogaty księgozbiór – całość wygląda bardzo efektownie!

O tym, jak ważną rolę odgrywa biblioteka w tej części miasta, świadczy liczna obecność czytelników na uroczystym otwarciu. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz Krakowa: Bolesław Kosior, wice­prze­wodn­iczą­cy Rady Miasta oraz Magdalena Doksa-Tverberg, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Filia 18 ul. Siemaszki 31 (1).jpg

Filia 18 ul. Siemaszki 31 (8).jpg

Więcej zdjęć na Facebooku Biblioteki Kraków

Filia 18 ul. Siemaszki 31 (8).jpg Filia 18 ul. Siemaszki 31 (8)
jpg, 2.6 MiB, 5684x3749
Filia 18 ul. Siemaszki 31 (1).jpg Filia 18 ul. Siemaszki 31 (1)
jpg, 3.0 MiB, 5847x3899
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-7-25
T17:00

W środę 25 lipca o godz. 17.00 zapraszamy do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”na spotkanie z prof. Istvánem Kovácsem, byłym konsulem Węgier w Krakowie.

W trakcie spotkania prof. István Kovács opowie o swojej książce i przybliży nam losy wybranych Polaków, spośród ponad czterech tysięcy naszych rodaków, którzy walczyli w trakcie powstania węgierskiego. O wielu z nich pamięć wśród naszych południowych przyjaciół pozostaje nadal żywa. Generał Józef Bem jest jednym z nich, ale czy pamiętamy o pozostałych?

István Kovács to historyk, poeta i pisarz. Znawca literatury polskiej, a także badacz polsko-węgierskich kontaktów historycznych i kulturalnych w XIX wieku. Były konsul generalny Węgier w Krakowie, wyróżniony honorowym obywatelstwem naszego miasta.

Spotkanie, które poprowadzi dr Stanisław Dziedzic, zostało zorganizowane w ramach programu „Wyszehradzkie lato w Bibliotece Kraków”.

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze (0)
1
...
13 14 15 16 17 18 19
...
37
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo