Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2018-6-5
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 20 50.09082 19.92638 ul. Opolska 37 31-277 Kraków

Zapraszamy na wernisaż wystawy ekslibrisów Małgorzaty Wyki.

Na wystawie „Ludzie kultury w ekslibrisie” prezentowane są ekslibrisy wykonane w technice cyfrowej. Ich tematem są wybitni twórcy, polscy i zagraniczni kompozytorzy, poeci i pisarze (Chopin, Lutosławski, D’Annunzio, Cervantes), a także osoby cenione w środowisku związanym ze sztuką ekslibrisu, m.in. Andrzej Znamirowski, Józefina Bransch- Walczak, Stanisław Para i Jerzy Napieracz. W pracach Wyki pojawiają się biblioteki, uniwersytet i inne obiekty arch­itek­toni­czne­ Krakowa. Autorka jest mistrzynią nastroju, poetką ekslibrisu. Ukazuje w nim swój elegancki świat, subtelny, życzliwy, pełen poezji i baśni.

Małgorzata Wyka, ceniona krakowska graficzka, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w grafice w pracowni miedziorytu oraz grafiki książkowej. Pracowała na macierzystej uczelni a następnie na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jako nauczyciel akademicki. Autorka uprawia malarstwo i grafikę.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w Filii 20.

Wystawa jest częścią Galerii Ekslibrisu Biblioteki Kraków.

ekslibris.png

ekslibris.png ekslibris
png, 139 KiB, 1200x628
Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu „Czytelnik Roku”. W konkursie udział może wziąć każdy, kto posiada aktywną kartę Biblioteki Kraków. Do wygrania m.in. karty podarunkowe, zaproszenia na wydarzenia kulturalne oraz nagrody rzeczowe!

Celem konkursu jest zachęcanie krakowian do korzystania z usług bibliotek publicznych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich, kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz promowanie Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO.

Czytelnikiem Roku zostanie osoba, która w czasie trwania konkursu **(25 maja 2018 do 6 kwietnia 2019) zgromadzi największą liczbę punktów.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – czytelnicy od 6 do 9 lat
II kategoria – czytelnicy od 10 do 15 lat
III kategoria – czytelnicy powyżej 15. roku życia

W tym roku przyznana zostanie również nagroda specjalna i tytuł „Czytającego rodzica”!

Partnerami Konkursu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Teatr Groteska, Galeria Bronowice.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM I POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA
Wypełnioną i podpisaną Kartę Zgłoszenia należy złożyć w dowolnej filii lub w sekretariacie Biblioteki Kraków.

czytelnik_roku.png

czytelnik_roku.png czytelnik_roku
png, 33 KiB, 1200x628
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-5-24
T18:00

Zapraszamy na wręczenie „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca”. W maju uhonorowano dwóch autorów: Tadeusza Bystrzaka za książkę „Talowski” oraz Jerzego Wowczaka za książkę „Jan Sas-Zubrzycki”.

📘 O książce „Talowski”
Autor dokonał, pierwszej na taką skalę w Polsce, kwerendy archiwalnej, ikonografcznej, sięgając do zasobów doku­ment­acyj­nych­ nie tylko Galicji, ale i innych prowincji byłej c. i k. Monarchii (…). Z jednej strony omawiana praca jest wyczerpującym katalogiem dzieł Talowskiego i alchemii jego sztuki. Z drugiej – jest to autorski komentarz na temat kultury arch­itek­toni­czne­j nie tylko samego Talowskiego, ale również i jego czasów. I właśnie niesłychanie staranna edytorsko książka, budzi uznanie i respekt, zwłaszcza w obliczu faktu, że bez wątpienia książka jest wydawniczym ewenementem. Jest bowiem i może stać się, dzięki anglojęzycznemu zasięgowi dziełem promującym dziedzictwo polskiej kultury arch­itek­toni­czne­j i artystycznej, tym samym lokującym się w rodzinie europejskiego patrymonium.
prof. dr hab. Zdzisława Tołłoczko

📙 O książce „Jan Sas-Zubrzycki”
Dostęp do niep­ubli­kowa­nych­ dotąd materiałów pozwolił autorowi na ukazanie niemal pełnej chronologii życia zawodowego profesora Jana Sas-Zubrzyckiego a także wyrazistego obrazu postaci. Cennym efektem badań są zamieszczone w aneksach wykazy wszystkich dzieł arch­itek­toni­czny­ch i teoretycznych architekta. Bogaty materiał ilustracyjny – ponad 200 ilustracji zawiera reprezentatywny dla treści książki zbiór zarówno zdjęć archiwalnych jak i współczesnych obiektów projektowanych przez Zubrzyckiego. Znalazły się w książce fotografie dokumentów i rysunków, w tym szkiców projektowych wydobytych na światło przez autora z zakamarków archiwów klasztornych. Szczególnie interesujące są unikatowe zdjęcia rysunków z okresu studiów.
Towarzystwo Wydawnicze ”Historia Iagellonica”

KRAKOWSKA KSIĄŻKA MIESIĄCA

krakowska_książka_miesiąca.jpg

krakowska_książka_miesiąca.jpg krakowska_książka_miesiąca
jpg, 246 KiB, 1200x628
Komentarze (0)

Biblioteka Kraków jest partnerem inaugurowanego w maju projektu „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję spotkać ulubionych autorów i wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz konkursach z nagrodami.

Przewidziano też inne wydarzenia m.in. przejazd przez Kraków Literackim Tramwajem (7 i 8 maja), w którym wraz z zaproszonymi artystami, miłośnicy książki przeniosą się w świat krakowskich legend i baśni; swoich fanów od lat ma także Noc Bibliotek. W ramach projektu zajęcia animacyjne poprowadzą aktorzy Teatru Otwartego. Amatorzy fotografii będą mieli szansę wziąć udział w konkursie fotograficznym „Zaczytana Małopolska”, a rysownicy w konkursie na małą formę komiksową „Tajemnicza Małopolska”.

Najbardziej oczekiwane są spotkania z pisarzami. W maju w ramach akcji w obu bibliotekach gościć będą: Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Barbara Kosmowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Arlena Witt, a w czerwcu Katarzyna Bonda. W ramach projektu odbędą się również warsztaty zaplanowane w Bibliotece Kraków i WBP w Krakowie, Muzeum Etnograficznym oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zajęcia warsztatowe poprowadzą m.in. Łukasz Orbitowski, Tomasz Samojlik, Paulina Milewska i Monika Filipowicz.

Trudne pytania na temat czytelnictwa zadawał będzie w Artetece WBP, podczas otwartej debaty pt. „Młodzież czyta!?”, Łukasz Wojtusik wraz z panelistami – Zofią Karaszewską, Grzegorzem Leszczyńskim i Joanną Rzońcą.

Projekt „Fantastyczny Kraków” przewiduje też zakup książek, czytników, gier planszowych i audiobooków, dzięki któremu biblioteki publiczne w Krakowie znacząco poszerzą swoje kolekcje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa i Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. Patronat medialny sprawują: TVP3 Kraków i portal Czasdzieci.pl. Projekt finansowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

📃program na czerwiec

📚 Warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem
6 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 56 os. Zgody 7 | obowiązują zapisy | szczegóły

6 CZERWCA, godz. 13.30
Filia nr 48 os. Bohaterów Września 26 | obowiązują zapisy | szczegóły

7 CZERWCA, godz. 9.00
Filia 49 os. Tysiąclecia 42 | obowiązują zapisy | szczegóły

7 CZERWCA, godz. 13.00
Filia nr 45 ul. Teligi 24 | obowiązują zapisy | szczegóły

📚 Warsztaty teatralne z Moniką Filipowicz
7 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 20 ul. Opolska | obowiązują zapisy | szczegóły

13 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 55 os. Teatralne 25 | obowiązują zapisy | szczegóły

15 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 11 ul. Bosaków | obowiązują zapisy | szczegóły

21 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 51 os. Kalinowe 4 | obowiązują zapisy | szczegóły

📚 Pan Twardowski i krakowska tradycja alchemiczna
7 CZERWCA, godz. 10.00
Filia nr 7 al. Pokoju 33 | obowiązują zapisy | szczegóły

📚 Spotkanie z Katarzyną Bondą
14 CZERWCA, godz. 17.00
Filia nr 50 (os. Kościuszkowskie 5) | obowiązują zapisy | szczegóły

📚 Spotkanie z Arleną Witt
15 CZERWCA, godz. 18.00
Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29) | obowiązują zapisy | szczegóły

📚 Teatr Otwarty Cywka
5 CZERWCA, godz. 9.30
Filia nr 2 ul. Krakowska 29 | obowiązują zapisy | szczegóły

Fantastyczny Kraków.jpg

Fantastyczny Kraków.jpg Fantastyczny Kraków
jpg, 42 KiB, 1209x328
Komentarze (0)

17 maja 2018 roku Kapituła Nagrody Żołtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży, obradująca w składzie: prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek, dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, rekomendowała pięć książek, które przechodzą do etapu finałowego.

Na liście nominowanych do Nagrody znalazły się następujące tytuły:

📙 Grzegorz Gortat, il. Marianna Sztyma, „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”, Bajka, Warszawa 2017.

📙 Zuzanna Orlińska, „Z Bożej łaski Jadwiga, król”, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017.

📙 Eliza Piotrowska, il. Eliza Piotrowska, „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, Wydawnictwo św. Wojciecha, Poznań 2017.

📙 Magdalena Tulli, il. Alicja Rose, „Ten i tamten las”, Wilk & Król Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2017.

📙 Agnieszka Zimnowodzka, il. Małgorzata Kwapińska, „Historie zamiecione pod dywan”, Wydawnictwo Kocur Bury, Łódź 2017.

Nagroda Zoltej Cizemki.png

Nagroda Zoltej Cizemki.png Nagroda Zoltej Cizemki
png, 30 KiB, 1920x522
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-5-17
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

Zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą książkę Katarzyny T. Nowak pt. „Rok na odwyku”.

Katarzyna T. Nowak córka dziennikarki i pisarki Doroty Terakowskiej. Zajmowała się dziennikarstwem, a obecnie pisze książki. Dotychczas wydała publikacje: Moja mama czarownica: Opowieść o Dorocie Terakowskiej, Kobieta w wynajętych pokojach oraz Kasika Mowka.

Jej najnowsza książka „Rok na odwyku” jest poruszającą kroniką z rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym.

Rok na odwyku.jpg

Rok na odwyku.jpg Rok na odwyku
jpg, 25 KiB, 920x372
Komentarze (0)

Gala finałowa odbyła się 12 maja w Teatrze Groteska. Organizatorem konkursu „Czytelnik Roku 2017/2018” była Biblioteka Kraków, a jej partnerem Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Celem konkursu, który trwał od 2 września 2017 r. do 16 kwietnia 2018 r., było zachęcanie do korzystania z usług bibliotek publicznych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich, kształtowanie nawyku regularnego czytania oraz promowanie Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO.

W tegorocznej, już czwartej edycji, wzięła udział rekordowa liczba osób, bo aż 415 czytelników. Zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach wiekowych: do lat 9, 10-15 lat oraz powyżej 15 roku życia. Podliczono punkty, oceniono nadesłane recenzje i wyłoniono łącznie 10 laureatów.

WYNIKI CZWARTEJ EDYCJI KONKURSU „CZYTELNIK ROKU”

Laureaci w kategorii wiekowej do lat 9:
* Tytuł „Czytelnika Roku 2017/2018” otrzymała Maria Wicher, która przeczytała 221 książek
* Wyróżnienia: Franciszek Młynarski oraz Magdalena Jazgar.

Laureaci w kategorii wiekowej 10-15 lat
* Tytuł „Czytelnika Roku 2017/2018” otrzymała Kinga Grędzik-Radziak, która przeczytała 232 książek
* Wyróżnienia: Patryk Rachwał oraz Konstancja Bazan.

Laureaci w kategorii wiekowej powyżej 15 lat
* Tytuł „Czytelnika Roku 2017/2018” otrzymał Bogusław Krzemiński, który przeczytał 284 książki
* Wyróżnienia: Alicja Sadowy-Szczygieł oraz Dorota Fabian.

Nagroda specjalna dla naja­ktyw­niej­szeg­o recenzenta
* Nagroda dla Kamili Stefańskiej

Nagrody wręczył Dyrektor Biblioteki Kraków dr Stanisław Dziedzic oraz zastępca dyrektora ds. merytorycznych Izabela Ronkiewicz-Brągiel. Po zakończeniu gali finałowej uczestnicy obejrzeli spektakl „O Kasi, co gąski zgubiła”.

Głównym sponsorem nagród była Biblioteka Kraków, która ufundowała czytniki e-booków oraz książki. Laureaci otrzymali również bezpłatne zaproszenia na wydarzenia kulturalne i artystyczne organizowane w Krakowie. Sponsorzy biletów: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Teatr Groteska, Capella Cracoviensis, Teatr Ludowy, Krakowski Teatr Variete, Krakowski Teatr Scena STU, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Kino Studyjne „Sfinks”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Teatr KTO, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Armii Krajowej, Teatr Bagatela oraz Teatr Łaźnia Nowa. Podziękowania również dla Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która ogłoszona zostanie w najbliższych dniach.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-5-17
T18:00

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wieczór autorski Jerzego Fedorowicza z udziałem prof. Jerzego Treli.

Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie im. St. Wyspiańskiego (kiedyś: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie) to uczelnia legendarna, a rocznik ’69 był wyjątkowy. Spośród jego absolwentów sześciu zostało dyrektorami teatrów: Jerzy Fedorowicz, Mikołaj Grabowski, Adam Kopciuszewski, Rudolf Moliński, Janusz Szydłowski, Henryk Talar. Z kolei inni, jak: Andrzej Bogusz, Marian Dziędziel, Zygmunt Józefczak, Teresa Marczewska, Urszula Popiel, Adam Sadzik, Leszek Teleszyński, Jerzy Trela, Maja Wiśniowska i Wiesław Wójcik to dziś znakomici, uznani aktorzy. Kształtowali współczesny polski teatr, będąc nauczycielami pokolenia, które dziś odgrywa w nim główną rolę. Teatr to dla nich więcej niż praca. To ich życie. Postanowienie, by zostać aktorem, u wielu pojawiło się już dzieciństwie. W tamtych latach droga na scenę wiodła przez szkołę teatralną. Jedni weszli w jej progi płynnym tanecznym krokiem, inni pokonując po drodze bariery nie tylko własnych i słabości. Progi szkoły opuszczali z dyplomem w ręku i nadzieją, że świat pozna i doceni ich talent. Ale jak go do tego przekonać?
Na czym polega praca z aktorem? Jaką cenę płaci się za uprawianie tego zawodu, w którym wchodząc na scenie w inną postać, przez dwie godziny żyje się cudzymi emocjami? Ile w tym radości i satysfakcji, a ile rozczarowań?

O to, jak ułożyło się ich życie zawodowe i prywatne, absolwentów rocznika ’69 krakowskiej PWST pyta jeden z nich – Jerzy Fedorowicz, aktor, reżyser, poeta, parl­amen­tarz­ysta­.

FB

Jerzy Fedorowicz.jpg

Jerzy Fedorowicz.jpg Jerzy Fedorowicz
jpg, 125 KiB, 1200x628
Komentarze (0)

Zachęcamy do lektury majowego numeru Informatora czytelniczo-kulturalnego "Biblioteka Kraków" :)😊

W wersji papierowej miesięcznik dostępny jest w filiach bibliotecznych, w wersji elektronicznej tutaj.

informator.png

informator.png informator
png, 410 KiB, 671x907
Komentarze (0)

Zapraszamy na warsztaty pisania literatury fantasy dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Łukasza Orbitowskiego, pisarza, laureata Paszportu „Polityki” i Nagrody im. J. Zajdla, nominowanego do Nagrody Literackiej „Nike”.

10 MAJA | CZWARTEK | godz. 18.15
Filia 21 | ul. Królewska 59 | Wypożyczalnia dla dorosłych | obowiązuja zapisy | tel. 797 301 021

11 MAJA | PIĄTEK | godz. 14.30
Siedziba Dyrekcji Biblioteki Kraków | Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 |
obowiązują zapisy: tel. 789-449-908, metodyczny@biblioteka.krakow.pl

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Organizatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie a jego Partnerem Biblioteka Kraków.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski
Patronat medialny: TVP3 Kraków, Czasdzieci.pl

Fantastyczny Kraków.jpg

Fantastyczny Kraków.jpg Fantastyczny Kraków
jpg, 42 KiB, 1209x328
Komentarze (0)
1
...
15 16 17 18 19 20 21
...
37
jakubkuzminski56
Dobczyce MBP
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo