Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

Nowy tydzień w Bibliotece Kraków :)😊

📆 WTOREK (10 kwietnia)
Filia 48 (os. Bohaterów Września 26) - 12.00
Do zaczytania jeden krok – zajęcia animacyjno-czytelnicze dla 7-latków

📆 ŚRODA (11 kwietnia)
Filia 8 (ul. Brodowicza 1) - 17.00
Mali też mają głos - zajęcia dla dzieci z elementami biblioterapii

📆 ŚRODA (11 kwietnia)
Filia 56 (os. Zgody 7) - 17.00
Moje ulubione książki - warsztaty dla dzieci

📆 CZWARTEK (12 kwietnia)
Filia 9/Klub Muzyki Współczesnej Malwa (ul. Dobrego Pasterza 6) - 9.30
„Kopciuszek” - przedstawienie dla dzieci w wykonaniu Grupy Teatralnej Rodziny Kolpinga „Klub Celtycki”

📆 PIĄTEK (13 kwietnia)
Filia 52 (os. Na Stoku 1) - 16.30
Cuda z papieru - zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

📆 PIĄTEK (13 kwietnia)
Filia 45 - Czytelnia (ul. Teligi 24) - 10.30
Genius loci, czyli o Stanisławie Wyspiańskim - wykład Krystyny Maśnik

📆 SOBOTA (14 kwietnia)
Filia 45 - Czytelnia (ul. Teligi 24) - 10.00
Teatr w bibliotece: „Wdowy”

Szczegóły w harmonogramie ➡www.biblioteka.krakow.pl

biblioteka krakow (5).png

biblioteka krakow (5).png biblioteka krakow (5)
png, 716 KiB, 800x610
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-4-12
T18:00

Jury „Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca” postanowiło uhonorować w kwietniu książkę Katarzyny Włodyki de Simone „Żagiel na przełęczy”.

Na wręczenie Nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 12 kwietnia o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”. Spotkanie poprowadzi Jan Pieszczachowicz.

O AUTORCE

Katarzyna Włodyka de Simone, polska pisarka mieszkająca we Włoszech, jest autorką dwóch dobrze przyjętych książek, o których krytyk Jan Pieszczachowicz napisał: Już zbiór esejów „Teatr ciszy i inne włoskie pejzaże podróżne” zwrócił uwagę na jej niepospolity talent eseistyczny i znakomitą erudycję. „Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii” porzuca obraz tej krainy z folderów turystycznych, ukazując kulturową przeszłość tej krainy, a także tej części Europy.

O KSIĄŻCE

„Żagiel na przełęczy” Katarzyny Włodyki De Simone nie opowiada o „innej Toskanii”, ale o Toskanii właściwej. O Toskanii najpiękniejszej, bo rozjaśnionej powrotami; ziemi, z której najpierw się ucieka, ale na koniec zawsze wraca, jak robili to Curzio Malaparte, Francesco Datini czy Filippo Lippi. Wspólne wątki ich losów, opisane lekko stylizowanym językiem, splatają się niespodziewanie ciasno, tworząc osnowę prowadzącą nas po ulicach słynącego z włókiennictwa Prato. Razem z autorką podążamy za tą nicią połączonych istnień, ciesząc się słowem. Urzeka ono znaczeniem, dźwiękiem i barwą; my obracajmy je w myśli i próbujmy zachować na dłużej.” /Maciej A. Brzozowski/

krakowska ksiazka miesiaca kwiecien.png

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-4-13
T10:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 45 50.01529 20.0087 ul. Teligi 24 30-835 Kraków

Wykład Krystyny Maśnik poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu - twórcy nowatorskiego teatru, dram­atop­isar­zowi­ i malarzowi związanemu z Krakowem.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-4-10
Biblioteka Kraków - Filia nr 45 50.01529 20.0087 ul. Teligi 24 30-835 Kraków

„Współczesny ekslibris polski i zagraniczny” to wystawa, na której zaprezentujemy dzieła wybitnych twórców ekslibrisów. Na wernisaż zapraszamy 10 kwietnia o godz. 18.00 do Filii nr 45 (ul. Teligi 24).

Ekslibris od zawsze kojarzył się z książką, ale w ostatnich latach jako gatunek twórczości znacząco się usamodzielnił. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach coraz rzadziej powstają prywatne księgozbiory. Nie mają zatem praktycznego zastosowania znaki własnościowe wklejane do książek.

Na wystawie prezentowane są prace wielu twórców i kolekcjonerów wspó­łpra­cują­cych­ z Galerią Ekslibrisu Biblioteki Kraków. Najważniejszym celem ekspozycji jest obdarzenie widzów pięknem współczesnej sztuki graficznej, wykonanej w różnorodnych technikach, z nadzieją, iż czas na renesans powstawania księgozbiorów ponownie wróci, a tym samym do łask powrócą ekslibrisy.

Przy okazji warto przypomnieć, iż krakowskie ekspozycje ekslibrisów po 1989 roku zawsze będą się kojarzyć z Andrzejem Znamirowskim, który organizował je od 1990 roku w Domu Kultury Podgórze, kierowanym wtedy przez Martę Perucką-Tytko.

Ekspozycja, będąca częścią GALERII EKSLIBRISU, została zorganizowana we współpracy z kolekcjonerem Jackiem Owczarkiem.

ekslibrisy.jpg

ekslibrisy.jpg ekslibrisy
jpg, 31 KiB, 1210x450
Komentarze (0)

📆 10 KWIETNIA (wtorek)
Filia 48 (os. Bohaterów Września 26) - 12:00
Do zaczytania jeden krok. Zajęcia animacyjno-czytelnicze dla 7-latków

📆 11 KWIETNIA (środa)
Filia 48 (os. Bohaterów Września 26) - 13:00
Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci - „Mruk” Renaty Piątkowskiej

📆 11 KWIETNIA (środa)
Filia 2 (ul. Krakowska 29) - 16:30
Dyskusyjny Klub Książki - „Przejechał cyrk” Patricka Modiano

📆 11 KWIETNIA (środa)
Filia 8 (ul. Brodowicza 1) - 17:00
Mali też mają głos. Zawsze mów, co czujesz - zajęcia dla dzieci z elementami biblioterapii

📆 11 KWIETNIA (środa)
Filia 56 (os. Zgody 7) - 17:00
Moje ulubione książki - warsztaty dla najmłodszych

📆 12 KWIETNIA (czwartek)
Filia 9 / Klubie Muzyki Współczesnej „Malwa” (ul. Dobrego Pasterza 6) - 9:30
Spektakl teatralny „Kopciuszek”

📆 12 KWIETNIA (czwartek)
Filia 49 (os. Tysiąclecia 42) - 10:00
Jak powstaje książka - zajęcia edukacyjne dla dzieci o historii i kulturze języka polskiego

📆 12 KWIETNIA (czwartek)
Filia 48 (os. Bohaterów Września 26) - 12:00
Do zaczytania jeden krok. Zajęcia animacyjno-czytelnicze dla 7-latków

📆 14 KWIETNIA (sobota)
Filia 45 - Czytelnia (ul. Teligi 24) - 10:00
Teatr w bibliotece: „Wdowy”

Kwietniowy program wydarzeń

biblioteka.png

biblioteka.png biblioteka
png, 699 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-4-5
T18:00

5 kwietnia 2018 o godz. 18.00 zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wieczór autorski Anny Cieplak. Spotkanie poprowadzi Michał Koza.

Anna Cieplak (ur. 1988) – animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książki (Zaufanie, 2015), na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie) nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014). Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Conrada (2017) za powieść „Ma być czysto”.

O KSIĄŻCE

„Ma być czysto” wzbudza nadzieje, bo gdy kawałek świata jest uczciwie (z wielu perspektyw, bez czarno-białych okularów i sponsorowanych lekarstw) opowiedziany, rodzi się nadzieja na zmiany.”
Jacek Błach „Znak”

„Książka, która przekracza granice pokoleń i znosi podziały społeczne. W której starsi i młodsi młodzi odnajdą swoje lęki i złudzenia. To nie opowieść o „gimbazie”, lecz o współczesnej rodzinie. O trudzie dojrzewania, ryzyku opieki. Anna Cieplak doskonale wie, o czym pisze, bo pracuje na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Wyraziści bohaterowie, zero ściemy. I sporo brudu, chociaż ma być czysto.”
Lidia Ostałowska

wydarzenie_fb_cieplak.jpg

wydarzenie_fb_cieplak.jpg wydarzenie_fb_cieplak
jpg, 148 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

21 marca – przy okazji Międ­zyna­rodo­wego­ Dnia Poezji – ukazał się premierowy numer kwartalnika literackiego „Czas Literatury”, którego wydawcą jest Biblioteka Kraków.

Pismo powstało jako odpowiedź na zapotrzebowanie krakowskich środowisk literackich i ma stanowić ogólnopolską płaszczyznę dyskusji na temat współczesnych nurtów literackich. Ma być też miejscem promującym współczesną literaturę polską, ale i światową.

Już w pierwszym numerze ukazały się przekłady znanych twórców – choćby Jamesa Matthew Berrie’go w przekładzie Aleksandry Wieczorkiewicz, czy Jerzego Pietrkiewicza w przekładzie Jacka Dehnela. W numerze znajdziemy też utwory poetyckie twórców mieszkających poza Polską, ale tworzących literaturę w języku polskim (Anna Frajlich czy Joanna Rostropowicz-Clark wspominają zmarłego w 2016 r. Janusza Głowackiego). Na stronach kwartalnika znajdziemy też rozmowy z prof. Ryszardem Koziołkiem oraz Ernestem Bryllem, prozę (Mieczysław Machnicki, Kazimierz Orłoś, Andrzej Dybczak, Henryk Waniek, Jacek Moskwa i poezje (Beata Bronakowska, Aldona Kopkiewicz, Zygmunt Ficek, Jerzy Kronhold, Małgorzata Lebda, Michał Sobol, Karina Stempel, Urszula Zajączkowska czy w Ernest Bryll) oraz eseje znanych pisarzy polskich.

„Czas Literatury” dostępny jest w całej Polsce, w Salonach Empiku i Kolportera, można też zaprenumerować za pośrednictwem strony internetowej www.czasliteratury.pl, u wydawcy, w Bibliotece Kraków. Redaktorem naczelnym kwartalnika jest Jacek Hajduk, który w swym tekście „… a słowa potrzebują Czasu Literatury”, za to, że pismo mogło się ukazać, wyraża wdzięczność trzem osobom – „śp Bogdanowi Rogatko, który zwrócił uwagę na taka potrzebę, Michałowi Zabłockiemu, który jego inicjatywę podjął (…) a także Andrzejowi Kuligowi, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, bez którego przychylności pismo nie mogłoby się ukazać”.

Zapraszamy do czytania „Czasu Literatury”!

czasl_literatury.jpg

czasl_literatury.jpg czasl_literatury
jpg, 75 KiB, 794x1123
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-3-29
T18:00

Jury „Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca” postanowiło uhonorować w marcu tomik poezji „Janowska” autorstwa Michała Zabłockiego, poświęcony w całości własnej matce – Alinie Janowskiej (1923-2017) – popularnej przed laty aktorki telewizyjnej, filmowej i teatralnej, łączniczce w Powstaniu Warszawskim.

Na wręczenie Nagrody i spotkanie autorskie z Michałem Zabłockim zapraszamy 29 marca do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”.

Michał Zabłocki – poeta i autor tekstów piosenek m.in. Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila i Agnieszki Chrzanowskiej. Prezes Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

„Od dłuższego czasu było dla mnie jasne, że powinienem napisać coś o Alinie Janowskiej. W końcu dość dobrze ją znam. Niestety ta bliskość stała się barierą nie do pokonania. Chyba, że – pomyślałem – będą to wiersze. Ale napisać książkę biograficzną wierszem? Dzisiaj? Nie znam niczego takiego. I w tym momencie nastąpił przełom. Jeżeli czegoś jeszcze nie było, powinienem to koniecznie zrobić. „Janowską” musicie przeczytać, choćby była najgorsza. Z prostego powodu. Niczego podobnego z pewnością nie znajdziecie – mówi Michał Zabłocki na temat książki”.

kkm.jpg

kkm.jpg kkm
jpg, 28 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-3-19
T19:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 22 50.07001 19.92562 ul. Sienkiewicza 2 30-033 Kraków

W poniedziałek, 19 marca, zapraszamy do Filii 22 na spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji, podczas którego krakowscy poeci będą czytać wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.

Nasi goście: Małgorzata Bielakowska, Bożena Bob-Dyg, Marzena Dąbrowa-Szatko, Dariusza Fijałkowski, Małgorzata Hrycaj, Grażyna Jusięga, Marian Kowalik, Michał Krzywak, Małgorzata Kulisiewicz, Ana Mada, Małgorzata Pfisterer, Michał Piętniewicz, Marek Porąbka, Marta Półtorak, Agnieszka Safińska, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Barbara Zajączkowska, Agnieszka Żuchowska –Arendt.

Spotkanie poprowadzi Marta Półtorak – dziennikarka, poetka, historyk, animatorka kultury. Współpracowała m.in. ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, Centrum Kultury Podgórza, Instytutem Myśli Józefa Tischnera, Krakowskim Forum Kultury, Biblioteką Kraków, Austriackim Forum Kultury, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Absolwentka Wydziału Humanistycznego UP w Krakowie na kierunkach: historia i dziennikarstwo. Autorka licznych artykułów o wystawach sztuki współczesnej na portalu Wiadmosci24.pl oraz Art o Sztuce. Ma na koncie 3 tomiki poezji.

Wstęp wolny.

Dzień poezji.png

Dzień poezji.png Dzień poezji
png, 855 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

Tydzień z Internetem (19-25 marca) jest ogól­noeu­rope­jską­ kampanią koordynowaną przez organizację pozarządową All Digital. Corocznie w akcję włącza się kilkadziesiąt krajów. Dzięki udziałowi w warsztatach i spotkaniach odbywających się w ramach kampanii, społeczeństwo odkrywa potencjał Internetu. Motywem przewodnim tegorocznej akcji jest krytyczne myślenie.

W dwóch z naszych filii odbędą się warsztaty w oparciu o scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polską Akcją Humanitarną. Prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną.

WTOREK, 20 MARCA 2018, 10:00

Filia nr 4 (ul. Bobrowskiego 11) – tel. 12 412 76 91

„Wiadomości ze świata”
Spotkanie dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Warsztat ma formułę gry polegającej na tym, iż drużyny odwiedzają cztery różne stacje, na których czekają na nie rozmaite zadania. Uczestnicy przekonają się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy, a także dowiedzą się, że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez dane grupy, które mają różne historie i doświadczenia. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, że przekazy medialne, które do nas docierają, niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach oraz w jaki sposób rozpoznawać tzw. fake newsy.

Konieczna wcześniejsza rezerwacji telefoniczna.

CZWARTEK, 22 MARCA 2018, 11:00

Filia nr 20 (ul. Opolska 37) – tel. 797 301 027

„Dziecko w Internecie”
Zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej poświęcone bezpieczeństwu w sieci oraz zagrożeniom mogącym wynikać z nieświadomego korzystania z Internetu.

Konieczna wcześniejsza rezerwacji telefoniczna.

Tydzień z Internetem.png

Tydzień z Internetem.png Tydzień z Internetem
png, 108 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
1
...
17 18 19 20 21 22 23
...
37
jakubkuzminski56
Dobczyce MBP
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo