Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

9 lutego 2018 oficjalnie otworzyliśmy po remoncie Oddział dla Dzieci w Filii 53 na os. Stalowym 12. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Krakowa, Rady Dzielnicy XVIII oraz… mali czytelnicy.

Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-1.jpg
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-3.jpg
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-4.jpg
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-6.jpg

Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-1.jpg Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-1
jpg, 119 KiB, 1024x683
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-3.jpg Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-3
jpg, 121 KiB, 1024x683
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-4.jpg Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-4
jpg, 131 KiB, 1024x683
Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-6.jpg Oddział-dla-Dzieci-Filia-53-6
jpg, 141 KiB, 1024x701
Komentarze (0)

Miesiąc Języka Ojczystego 2018 - patronat Biblioteki Kraków

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia i Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego organizuje od 21 lutego do 21 marca 2018 roku Miesiąc Języka Ojczystego.

W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się szereg wydarzeń związanych z językiem polskim (jego odmianami, poprawnością językową, etc.). Są wśród nich inicjatywy kierowane bezpośrednio do uczniów: konkurs na reklamę dla szkół podstawowych, konkurs na komentarz dla uczniów gimnazjów (oraz klas 7) oraz konkurs na gadkę (zgłoszenia na wszystkie konkursy do końca lutego), a także warsztaty językoznawcze. Największym prze­dsię­wzię­ciem­ jest IV Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 3 marca 2018 roku. Po raz pierwszy Dyktando zostanie przeprowadzone w dwóch wersjach – tradycyjnej, otwartej dla wszystkich i w kategorii junior dla osób do 15 roku życia. Oba dyktanda zostaną przeprowadzone jednocześnie, w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ.

Rejestracja na dyktando (na obie kategorie) będzie przebiegała w dwóch turach: 1-10 lutego i 15-25 lutego. Zarejestrować się można na stronie: mjo.uj.edu.pl w zakładce Dyktando Krakowskie przez formularz. Osoby niepełnoletnie muszą zostać zgłoszone przez dorosłego opiekuna.

Zapraszamy na stronę internetową: mjo.uj.edu.pl, gdzie można znaleźć m.in. regulaminy i formularze zgłoszeniowe oraz na Facebooka: www.facebook.com.

Patroni honorowi przedsięwzięcia: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. dr hab. Renata Przybylska, Narodowe Centrum Kultury.
Patroni: Biblioteka Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Patronat medialny: RMF FM
Sponsorzy: Urząd Miasta Kraków, Fundacja "Bratniak".

dyktando.png

dyktando.png dyktando
png, 120 KiB, 679x960
Komentarze (0)

Podczas tegorocznych zimowych ferii będziemy podążać tropem języka, liter i słów. Dla dzieci i młodzieży spędzających zimę w mieście, przygotowaliśmy cykl spotkań, które pomogą odkryć piękno ojczystego języka.

Podczas wspólnych zabaw, będących pretekstem do nauki zasad poprawnej polszczyzny, będziemy zwracać uwagę na właściwą wymowę, pisownię, kulturę wypowiedzi, gramatykę, ortografię i interpunkcję. Na młodych czytelników czekają m.in. zagadki literackie, zabawy logopedyczne oraz łamańce językowe. Będą rymowanki, przysłowia, elementy gwary ludowej i zmagania z językowymi pułapkami. To wszystko w towarzystwie książek, które w prosty sposób wyjaśniają zawiłości języka polskiego. Dla głodnych wyzwań przygotowaliśmy Turniej Języka Polskiego w trzech kategoriach wiekowych. Dla zwycięzców przewidzieliśmy nagrody niespodzianki!

Oprócz zajęć literacko-językowych nie zabraknie gier planszowych uczących współpracy, kreatywnego i logicznego myślenia oraz warsztatów artystyczno-plastycznych. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. na czym polega sztuka tworzenia origami, ekslibrisów czy kartek walentynkowych metodą iris folding. Zaplanowaliśmy również zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai oraz warsztaty tworzenia myszek z łupin po orzechach. Dodatkowo zagorzali fani Myszki Miki, Kaczora Donalda czy psa Pluto będą mogli sprawdzić się podczas drużynowego turnieju wiedzy na temat filmów i bajek Disneya.

PROGRAM (12-23 LUTEGO)

Program imprez może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów. Na wybrane zajęcia niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca.

NA TROPIE JĘZYKA, LITER I SŁÓW - KSIĄŻKI DLA DZIECI I RODZICÓW

.
.
.
ferie.png

ferie.png ferie
png, 333 KiB, 1920x800
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-2-8
T18:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie w Salonie Literackim Biblioteki Kraków. Wiodącym tematem wieczoru będą tradycje literackie Zakopanego i pisarskie relacje łączące stolicę Tatr z Krakowem.

Kanwą spotkania będzie książka historyka literatury, prof. Jacka Kolbuszewskiego, pt. „Literatura i Tatry. Szkice i studia”, która w 2017 roku została uhonorowana, ufundowaną przez Burmistrza tego miasta, Nagrodą Literacką Zakopanego dla najlepszej książki propagującej Zakopane i Tatry.

„Kolbuszewski pokazuje jak Zakopane stawało się tyglem, gdzie stapiały się ze sobą ingrediencje ludowej góralszczyzny oraz „napływowej” kultury miejsko-artystycznej”, tak jury Nagrody oceniło tę publikację, a jej autor napisał o niej m.in., że „jest wyborem prac zwieńczającym sied­emdz­iesi­ęcio­lecie mojej fascynacji Tatrami”.

Udział w spotkaniu, którego wspó­łorg­aniz­ator­em jest Zakopiańskie Centrum Kultury, zapowiedziało wielu gości z Zakopanego. W roli prowadzących wystąpią prof. Bolesław Faron i red. Maciej Krupa. Wieczór uświetni występ zespołu regionalnego „Giewont”.

Zakopiański wieczór w w Salonie Literackim Biblioteki Kraków odbędzie się w czwartek 8 lutego o godz. 18.00, w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1.

Wstęp wolny!

Literatura i Tatry.jpg

Literatura i Tatry.jpg Literatura i Tatry
jpg, 22 KiB, 700x370
Komentarze (0)

Moja zabawa „Lalką” B. Prusa – wykład prof. Adama Kulawika
Filia 21 - Czytelnia (ul. Królewska 59), 6 lutego godz. 18.00

Głośna czytanie bajek, opowiadań i wierszy o tematyce zimowej
Filia 48 (os. Boh. Września 26), 7 lutego godz. 16.00

Spotkanie, podczas którego odczytane zostaną fragmenty biografii barda Warszawy Stanisława Grzesiuka
Filia 54 (os. Młodości 8), 7 lutego godz. 11.00

Antywirus, czyli jak uodpornić swój komputer
Filia 20 (ul. Opolska 37), 8 lutego godz. 9.00

Bezpieczny internet
Filia 54 (os. Młodości 8), 8 lutego godz. 9.00

Kiedy mówisz, wiem, gdzie przynależysz
Filia 7 (al. Pokoju 33), 8 lutego godz. 10.00

Akademia młodego informatyka, czyli co w komputerze siedzi
Filia 20 (ul. Opolska 37), 8 lutego godz. 10.00

Jak poprawnie mówić, żeby mnie rozumiano
Filia 49 (os. Tysiąclecia 42), 8 lutego godz. 10.00

Teatr w bibliotece: „Tartuffe”
Filia 45 (ul. Teligi 45), 10 lutego godz. 10.00

HARMONOGRAM WYDARZEŃ - LUTY

biblioteka krakow (1).jpg

biblioteka krakow (1).jpg biblioteka krakow (1)
jpg, 99 KiB, 800x609
Komentarze (0)

Do 31 marca 2018 roku można zgłaszać książki – kandydatury do II edycji ogólnopolskiej Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży, powołanej przez Bibliotekę Kraków w celu uhonorowania najp­iękn­iejs­zych­ i najw­arto­ścio­wszy­ch polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników.

Fundatorem Nagrody w wysokości 25 000 zł jest Prezydent Miasta Krakowa. Do Nagrody można zgłaszać książki wydane w okresie styczeń – grudzień 2017. Propozycje zgłaszają czytelnicy, związki twórcze, instytucje kultury, wydawcy i księgarze, bibliotekarze oraz członkowie Kapituły Nagrody, której przewodniczy dr Stanisław Dziedzic – Dyrektor Biblioteki Kraków.

Poprzez tę coroczną inicjatywę – nawiązującą tytułem do popularnej książki „Historia żółtej ciżemki” Antoniny Domańskiej, autorki powieści i opowiadań historycznych – Biblioteka Kraków chce wyróżnić tych rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Werdykt Kapituły, która zadecyduje o podziale Nagrody pomiędzy twórców nagrodzonej książki zostanie ogłoszony w czerwcu 2018 r.

REGULAMIN

Kontakt organizacyjny: Anna Gregorczyk, tel. 12 618 91 22, anna.gregorczyk@biblioteka.krakow.pl

statuetka.jpg

statuetka.jpg statuetka
jpg, 74 KiB, 450x581
Komentarze (0)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, w partnerstwie z Biblioteką Kraków realizuje projekt „Fantastyczny Kraków. Literatura w mieście i miasto w literaturze”, finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego.

Podczas trwania projektu mieszkańcy Krakowa i Małopolski będą mogli wziąć udział w ciekawych spotkaniach autorskich, warsztatach komiksowych, literackich i etnograficznych oraz konkursach z cennymi nagrodami. Organizowane będą również spektakle teatralne i spacery literackie. W maju po Krakowie kursował będzie literacki tramwaj.

Projekt przewiduje również zakup książek, czytników, gier planszowych i audiobooków, dzięki któremu biblioteki publiczne w Krakowie znacząco poszerzą swoje kolekcje. Najczęściej powtarzające się propozycje czytelników trafią do krakowskich bibliotek publicznych.

Propozycje można składać za pośrednictwem formularza w katalogu on-line po zalogowaniu się na swoje konto.

budzet obywatelski.png

budzet obywatelski.png budzet obywatelski
png, 65 KiB, 1920x520
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-2-1
T18:00

1 lutego 2018 r. zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wieczór autorski Leszka Elektorowicza połączony z premierą filmu dokumentalnego „Modlitwa wieczorna. Leszek Elektorowicz”. Spotkanie poprowadzi prof. Maciej Urbanowski, a wiersze zaprezentuje Piotr Piecha.

Leszek Elektorowicz

Poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Współzałożyciel i członek redakcji miesięcznika „Pismo”. Publikował m.in. w „Twórczości”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”, „W drodze”. Prowadził wykłady na uniwersytetach w USA. Jest członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”. Autor powieści, tomów poezji, opowiadań i esejów, min. „Gwiazdy drwiące”, „Kontury”, „Jeden znak”, „Rejterada”, „Nienawiść”. Najnowszy tom jego wierszy nosi tytuł „Rąbek Królestwa”.

Film „Modlitwa wieczorna. Leszek Elektorowicz”:

– scenariusz i realizacja filmu: Tomasz Kamiński
– producent: Biblioteka Kraków we współpracy z TVP3 Kraków

Leszek Elektorowicz.jpg

Leszek Elektorowicz.jpg Leszek Elektorowicz
jpg, 127 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-2-6
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

6 lutego zapraszamy do Czytelni Filii 21 na wykład prof. dra hab. Adama Kulawika-nauczyciela akademickiego, teoretyka literatury i autora publikacji naukowych z zakresu poetyki. Tematem spotkania będzie „Lalka” Bolesława Prusa.

Biblioteka Kraków Filia 21 (Czytelnia) ul. Królewska 59
6 lutego 2018, godz. 18.00

lalka.jpg

lalka.jpg lalka
jpg, 177 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-1-18
T18:00

Zapraszamy na premierę filmu o Józefie Baranie oraz wieczór autorski z poetą. Spotkanie poprowadzi prof. Marek Karwala.

Józef Baran - poeta, dziennikarz, reporter, autor około 30 książek. W dziennikach określa siebie jako dziecię borzęckich pól i lasów. Jego wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, a także na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski i węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, Grupy pod Budą, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego.

„PISAĆ O SOBIE PRZEZ PRYZMAT ŚWIATA I O ŚWIECIE PRZEZ PRYZMAT SIEBIE” – pod tym poetyckim credo podpisuję się jako poeta obiema rękami… Józef Baran

Film pt. „Poeta pisze sobą” został wyprodukowany przez Bibliotekę Kraków we współpracy z TVP 3 Kraków.
Scenariusz i reżyseria: Maria Guzy.

Wstęp wolny.

Józef Baran.png

Józef Baran.png Józef Baran
png, 93 KiB, 700x370
Komentarze (0)
1
...
20 21 22 23 24 25 26
...
37
jakubkuzminski56
Dobczyce MBP
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo