Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2018-1-18
T18:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia) 50.07344 19.91485 Królewska 59 30-084 Kraków

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Ewą Bauer oraz promocję jej książki „Kruchość jutra” z nowej serii „Kolory uczuć”.

Ewa Bauer – mieszka w Krakowie, z wykształcenia jest prawniczką, interesuje się psychologią, włada językiem hiszpańskim, uwielbia podróże, a najczęściej odwiedzanym przez nią miejscem jest Barcelona. Jest miłośniczką „Małego Księcia” – posiada kolekcję ponad 40 tłumaczeń tej książki na różne języki.
Jest autorką powieści psychologiczno – obyczajowej „Kurhanek Maryli”.

„Kolory uczuć” to trylogia składająca się z: „W nadziei na lepsze jutro”, „Kruchość jutra” oraz niepublikowana dotąd powieść – „Słoneczne jutro”.

Wstęp wolny.

Filia 21 Czytelnia ul. Królewska 59
18 stycznia 2017 r., godzina 18:00

Spotkanie z Ewą Bauer.png

Spotkanie z Ewą Bauer.png Spotkanie z Ewą Bauer
png, 624 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

➡️ Czy dobrze znasz swoją okolicę? Zajęcia o historii i kulturze regionu dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Filia 49 os. Tysiąclecia 42 - 16 I (wtorek) - godz. 10.00

➡️ Hu, hu ha zima nie jest wcale zła! – głośne czytanie dla najmłodszych
Filia 8 ul. Brodowicza 1 - 17 I (środa) - godz. 16.00 - 18.00

➡️ Cuda z papieru – warsztaty origami dla dzieci szkolnych
Filia 52 os. Na Stoku 1 - 17 I (środa) - godz. 17.00

➡️ Finisaż wystawy prac Krystyny Kasperkiewicz
Filia 27 ul. Królowej Jadwigi 37b - 17 I (środa) - godz. 17.00

➡️ „Dorastanie do zrozumienia i przebaczenia”. Dyskusja o książce Magdaleny Tulli „Szum”
Filia 20 ul. Opolska 37 - 18 I (czwartek) - godz. 15.00

➡️ Dyskusja czytelnicza – chętni uczestnicy proszeni są o przyniesienie najciekawszych ich zdaniem książek przeczytanych w 2017 roku.
Filia 56 os. Zgody 7 - 18 I (czwartek) - godz. 17.00

➡️ Salon Literacki. Józef Baran – Poeta pisze sobą
ul. Szczepańska 1 - 18 I czwartek - godz. 18.00

Komentarze (0)

W ramach „Krakowskiej wyprawki”, przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa dla nowo narodzonych krakowian, rodzice otrzymają w prezencie m.in. kartę biblioteczną.

Dzięki niej rodzice będą mogli zapisać dziecko do Biblioteki Kraków i wypożyczać książki we wszystkich filiach. Wystarczy, że rodzic odwiedzi wybraną przez siebie placówkę, zapisze swoje dziecko wypełniając kartę zobowiązania i okaże ważny dokument zawierający zdjęcie i PESEL. Po zapisaniu dziecka rodzic otrzyma właściwą kartę biblioteczną ważną w całej sieci Biblioteki Kraków.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Pozycje biblioteczne czytane przez rodziców pomogą w rozwoju emocjonalnym i percepcyjnym dziecka. W akcji chodzi również o budowanie pozytywnej relacji rodzic-dziecko, a także zadbanie o przynależność do lokalnej tożsamości. Z tej okazji w Bibliotece Kraków została przygotowana lista książek dla rodziców i najmłodszych Czytelników.

„Krakowska wyprawka” to nowy projekt realizowany od tego roku przez Urząd Miasta Krakowa. Rodzice noworodków otrzymają w paczce: list powitalny od Prezydenta Miasta Krakowa, zestaw tekstyliów opatrzony lokalnymi symbolami (czapka, body, kocyk), a także grzechotkę w postaci smoka, kartę biblioteczną, książkę z wierszami Michała Rusinka i „Informator Krakowskiej Rodziny”. Akcesoria te to symboliczne powitanie nowo narodzonych dzieci w społeczności krakowskiej.

Aby otrzymać „Krakowską wyprawkę” rodzice lub opiekunowie powinni zameldować pociechę w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Lubelska 27 lub Os. Zgody 2) oraz podpisać odpowiednią zgodę na dostarczenie pakietu. Następnie kurier doręczy wyprawkę pod wskazany przez rodziców adres.

WYBÓR KSIĄŻEK DLA DZIECI

karta_noworodka_01.jpg

karta_noworodka_01.jpg karta_noworodka_01
jpg, 140 KiB, 694x444
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-1-12
T18:00
Biblioteka Kraków 50.06518 19.94701 Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3 31-154 Kraków

Zapraszamy na spotkanie z prof. Janem Lucjanem Rydlem – współautorem książki „Polskie podziemie w oczach wroga” (Wydawnictwo M) prze­dsta­wiaj­ącej­, nigdy wcześniej nie publikowane w języku polskim, pisma niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu, zawarte w tajnym raporcie gen. Gehlena, szefa Abwehry.

Opracowany w kwietniu 1945 roku raport przedstawia obszerną wiedzę na temat Polski podziemnej w okresie II wojny światowej. Udostępnione w publikacji dokumenty opatrzono komentarzami, archiwalnymi zdjęciami i skanami dokumentów.

Profesor Jan Lucjan Rydel jest polskim historykiem, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Spotkanie poprowadzi Piotr Słabek.

polskie_podziemie.jpg

polskie_podziemie.jpg polskie_podziemie
jpg, 46 KiB, 1210x450
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-1-11
T18:00

Gościem Salonu Literackiego Biblioteki Kraków „Pod Gruszką” będzie Krzysztof Lisowski – autor książki „Niektóre miejsca na ziemi. Przewodnik wojażera”. Spotkanie poprowadzi Jadwiga Malina Żądło.

O autorze

Krzysztof Lisowski – poeta, redaktor, krytyk literacki, eseista, prozaik, tłumacz, autor wierszy dla dzieci – urodził się w 1954 roku w Krakowie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował jako poeta w roku 1972 na łamach „Życia Literackiego”. Od 1977 roku pracuje w Wydawnictwie Literackim, jest członkiem redakcji miesięcznika „Kraków” oraz wieloletnim wspó­łpra­cown­ikie­m kilku pism m.in. „Nowe Książki”, Kwartalnik Artystyczny”.

O książce

„Nie ma historii ani geografii. Jest mit. Poeta jest w wieku, kiedy trzeba mu ubrać się w mit. Umierają przyjaciele, rówieśnicy. Tylko w wewnątrz mitu można smakować rzadkie słowa, dobre wina. Podróż? Tak, ale nie przez krainy geograficzne. Przez kulturę podniesioną do rangi mitu, przez obecność A., liczby mnogiej, określonej tak delikatnie metaforą etruskich nagrobków, na których on i Ona „wpół objęci, z pełnymi żołądkami i marzący o kwadransie drzemki oczekują beztrosko zmar­twyc­hwst­ania­”. Bo w liczbie mnogiej właśnie: „wynurzywszy się z ogromnej ciszy rozjaśnionych światłem świtu oliwkowych gajów… szukaliśmy świętego środka tej wyspy, punktu w przestrzeni łączącego niebo z ziemią”.

Tak młodo wszczepiony w drzewo literatury, tak swoją krew z jej sokami zmieszał, że krążą mu w myślach wszystkie jej trucizny i psychotropy. Aby wejść w mit, pokazuje się nam w krótkich spodenkach z kołem ratunkowym, przedstawia jako wojażer. Wie, że poezja jest groźnym żywiołem – ale poeta to ktoś nie całkiem serio. Broni się więc poczuciem humoru, autoironią, wdzięczy bystrym widzeniem szczegółów i kolorów. Pisze lekką książkę. Otwiera jaskinię mitu niby mimochodem. Może klucz daje nam tam, gdzie spotykają się strony 58 i 59. W Lizbonie rodzice pozostawiają w hotelu uśpioną córkę, która „nie boi się niczego”. A na Cmentarzu Rakowickim poeta rozmyśla o odpoczynku. Ten odpoczynek ma być lekki, jak myśl o nim, jak książka o podróży. I jak ona mieć „lekkość popiołu”.

Taką książkę czyta się na paru piętrach. Idzie się przez amfiladę biografii, wyczuwa za matową szybą przemilczeń tom poetycki, ogląda się kolekcję kamyków z podróży”.

Piotr Wojciechowski – fragment recenzji książki; pierwodruk „Nowe Książki”, grudzień 2017

FB_SL_11 stycznia.png

FB_SL_11 stycznia.png FB_SL_11 stycznia
png, 95 KiB, 700x370
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-1-10
T16:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 2 50.0491 19.94285 ul. Krakowska 29 31-062 Kraków

Tam, gdzie nie ma uczuć – czyli o życiu Ireny Tuwim

Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy zostaną zapoznani z biografią Anny Augustyniak – autorką książki Nie umarłam z miłości. Następnie pochylą się nad portretem nieco zapomnianej Ireny Tuwim – młodsza siostra słynnego artysty Juliana Tuwima na zawsze pozostała w jego cieniu. Mimo, iż sama odznaczała się talentem literackim, życie i twórczość podporządkowała bratu. Skomplikowane relacje rodzinne oraz niespełnione pragnienia Ireny Tuwim, będą głównym przedmiotem najbliższego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Harmonogram na styczeń

biblioteka krakow (4).png

biblioteka krakow (4).png biblioteka krakow (4)
png, 746 KiB, 800x611
Komentarze (0)

Każdy znajdzie coś dla siebie! :)😊

➡️ Spotkanie autorskie z Januszem Miką i Krzysztofem Maćkowskim
Filia 21 Czytelnia naukowa ul. Królewska 59, 9 I (wtorek) - godz. 19.00

➡️ Głośne czytanie bajek i wierszy o zimowej tematyce
Filia 8 ul. Brodowicza 1, 10 I (środa) - godz. 16.00-18.00

➡️ Klub Słuchającego Malucha. O Potworku Złośniku – sposoby na zły humor
Filia 56 os. Zgody 7, 10 I (środa) - godz. 17.00

➡️ Wyzwolenie i okupacja. Lektura fragmentów książki „Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?” Dariusza Kalińskiego
Filia 54 os. Młodości 8, 10 I (środa.) - godz. 11.00

➡️ Przygody dzielnego Pingwina – 100. rocznica urodzin Adama Bahdaja
Filia 20 ul. Opolska 37, 11 I (czwartek) - godz. 10.00

➡️ Galeria Ekslibrisu. Apteka natury Krzysztofa Kmiecia–wernisaż wystawy
Biblioteka Główna ul. Powroźnicza 2, 11 I (czwartek) - godz. 17.00

➡️ Najf­utbo­lnie­jsze­ książki na ferie – przegląd nowości
Filia 48 os. Bohaterów Września 26, 12 I (piątek) - godz. 12.00-19.00

➡️ W Nowy Rok z dobrą literaturą – przegląd nowości
Filia 48 os. Bohaterów Września 26, 12 I (piątek) - godz. 17.00

➡️ Planszowisko dla dzieci w wieku 8-11 lat
Filia 56 os. Zgody 7, 12 I (piątek) - godz. 17.00

wydarzenia w styczniu

biblioteka krakow (6).png

biblioteka krakow (6).png biblioteka krakow (6)
png, 725 KiB, 800x611
Komentarze (0)

Do weekendu zostało raptem dwa dni, a przed nami jeszcze tyyyyyle wydarzeń, na których nie może Was zabraknąć❗😁

➡️ „Ona” – finisaż wystawy obrazów Maggie Piu
Filia 22 ul. Sienkiewicza 2, 4 stycznia (czwartek) - godz. 17.00

➡️ „Co w duszy gra” – wernisaż wystawy prac rodziny Krawczyków
Filia 21 - Czytelnia naukowa - ul. Królewska 59, 4 stycznia (czwartek) - godz. 18.00

➡️ Wernisaż wystawy ekslibrisów Leszka Frey’a-Witkowskiego
Filia 20 ul. Opolska 37, 5 stycznia (piątek) - godz. 17.00

➡️ „Łączy nas sztuka – wernisaż wystawy prac podopiecznych Fundacji Sztuki Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h” (godz. 18.00)
Filia 21 - Wypożyczalnia dla dorosłych - ul. Królewska 59, 5 stycznia (piątek) - godz. 18.00

➡️ Spektakl Hej kolęda, kolęda w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy Fundacji Sztuki Osób Niep­ełno­spra­wnyc­h
Filia 21 - Wypożyczalnia dla dorosłych - ul. Królewska 59, 5 stycznia (piątek) - godz. 19.00

👉 Sprawdźcie nasz kalendarz!

Komentarze (0)

Zachęcamy do lektury kolejnego numeru Informatora czytelniczo-kulturalnego Biblioteka Kraków. O styczniowe wydanie pytajcie w naszych filiach lub czytajcie on-line :)😊

informator styczen.png

informator styczen.png informator styczen
png, 293 KiB, 601x807
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2017-12-21
T18:00

21 grudnia w Salonie Literackim Biblioteki Kraków będziemy gościć Krakusów z krwi i kości, dwóch braci, wspaniałych gawędziarzy, Andrzeja Kozioła i Michała Kozioła, którzy zabiorą nas w świat wspomnień i opowiedzą, jak to drzewiej wyglądały w Polsce Święta Bożego Narodzenia.

Podczas spotkania ożyją dane Święta Bożego Narodzenia. Wrócą we wspomnieniach nie tylko niegdysiejsze obfite śniegi, a także zapach wanilii i płonących na drzewku świeczek, płomyki odbijające się w szklanych bańkach, ciepło kaflowego pieca, cichy trzask łamanego opłatka i daleka nuta kolędy. Zapraszamy na to spotkanie wszystkich krakusów, krakauerów, a także i tych, którzy dopiero uczą się, jak żyć w Krakowie.

Andrzej Kozioł

Dziennikarz, pisarz, krakauerolog, wieloletni redaktor „Dziennika Polskiego”, autor dwudziestu książek w większości o Krakowie: o Rynku, ulicach, Plantach, knajpach.

Michał Kozioł

Regionalista, miłośnik Krakowa oraz Malopolski, a przede wszystkim Zwierzyńca i Półwsia Zwie­rzyn­ieck­iego­.

slider_grudzien.png

slider_grudzien.png slider_grudzien
png, 323 KiB, 1920x520
Komentarze (0)
1
...
21 22 23 24 25 26 27
...
37
jakubkuzminski56
Dobczyce MBP
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo