08.02.2018Miesiąc Języka Ojczystego 2018

Miesiąc Języka Ojczystego 2018 - patronat Biblioteki Kraków

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia i Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego organizuje od 21 lutego do 21 marca 2018 roku Miesiąc Języka Ojczystego.

W ramach tego przedsięwzięcia odbędzie się szereg wydarzeń związanych z językiem polskim (jego odmianami, poprawnością językową, etc.). Są wśród nich inicjatywy kierowane bezpośrednio do uczniów: konkurs na reklamę dla szkół podstawowych, konkurs na komentarz dla uczniów gimnazjów (oraz klas 7) oraz konkurs na gadkę (zgłoszenia na wszystkie konkursy do końca lutego), a także warsztaty językoznawcze. Największym prze­dsię­wzię­ciem­ jest IV Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 3 marca 2018 roku. Po raz pierwszy Dyktando zostanie przeprowadzone w dwóch wersjach – tradycyjnej, otwartej dla wszystkich i w kategorii junior dla osób do 15 roku życia. Oba dyktanda zostaną przeprowadzone jednocześnie, w dwóch aulach Auditorium Maximum UJ.

Rejestracja na dyktando (na obie kategorie) będzie przebiegała w dwóch turach: 1-10 lutego i 15-25 lutego. Zarejestrować się można na stronie: mjo.uj.edu.pl w zakładce Dyktando Krakowskie przez formularz. Osoby niepełnoletnie muszą zostać zgłoszone przez dorosłego opiekuna.

Zapraszamy na stronę internetową: mjo.uj.edu.pl, gdzie można znaleźć m.in. regulaminy i formularze zgłoszeniowe oraz na Facebooka: www.facebook.com.

Patroni honorowi przedsięwzięcia: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. dr hab. Renata Przybylska, Narodowe Centrum Kultury.
Patroni: Biblioteka Kraków, Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Patronat medialny: RMF FM
Sponsorzy: Urząd Miasta Kraków, Fundacja "Bratniak".

dyktando.png


dyktando.png dyktando
png, 120 KiB, 679x960
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo