Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2018-9-19
T18:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 14 50.07709 19.98036 ul. Ugorek 14 31-456 Kraków

Zapraszamy na spotkanie z krakowskimi pisarkami- Ewą Bauer i Izabellą Frączyk - połączone z promocją ich książek.

Autorki w swojej twórczości poruszają tematy trudne, skupiają się na emocjach, nie oceniają bohaterów, ale wskazują mechanizmy, jakim podlegają ich reakcje.

Biblioteka Kraków Filia 14
ul. Ugorek 14

wydarzenie.png

wydarzenie.png wydarzenie
png, 3.0 MiB, 1920x1080
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-9-20
T18:00

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na wieczór autorski Wojciecha Jagielskiego.

O autorze

Wojciech Jagielski to znany reporter i pisarz, korespondent wojenny, długoletni publicysta „Gazety Wyborczej”, autor książek dotyczących m.in. Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA, obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.

O książce „Na wschód od zachodu”

Najnowsza książka autora „Modlitwy o deszcz” i „Wszystkich wojen Lary” to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój.

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1, Kraków
20 września | godz. 18.00

Salon Literacki Biblioteki Kraków

Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w rodzinnej grze miejskiej Od niepodległości do współczesności organizowanej przez Bibliotekę Kraków, Centrum Kultury Podgórza i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Akcja organizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie okazją do poznania miasta przez pryzmat wydarzeń i miejsc związanych z historią i kulturą. Nie zabraknie też działań warsztatowych.

Gra odbędzie się w trzech etapach w różnych częściach miasta (Podgórze – Śródmieście – Zabłocie). Podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom gry będą miały miejsce 21 października w Centrum Kultury Podgórza, po czym odbędzie się pokaz filmu niemego Ponad śnieg z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi.

Do gry zapraszamy rodziny z dziećmi lub grupy znajomych (maksymalnie 5 osób). Informacje o rejestracji są dostępne w opisach poszczególnych etapów gry.

  • Etap I (6 października, godz. 11.00): Śladami porucznika Antoniego Stawarza, Centrum Kultury Podgórza
  • Etap II (13 października, godz. 11.00): Krakowskimi śladami marszałka Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Kraków
  • Etap III (20 października, godz. 11.00): Kierunek sztuka!, MOCAK
  • Finał (21 października, godz. 16.00), Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13

„Krakowskimi śladami marszałka Józefa Piłsudskiego” – szczegóły II etapu
Termin: 13 października, godz. 11.00 | Start: Filia nr 21 Biblioteki Kraków ul. Królewska 59

Zapraszamy do wzięcia udziału w II etapu gry miejskiej Od niepodległości do współczesności. Uczestnikom przypomniana zostanie postać Józefa Piłsudskiego i jego związki z Krakowem. Zadaniem grup będzie dotarcie do poszczególnych punktów kontrolnych i wykonanie twórczego wyzwania. Uczestnicy będą poszukiwali skrzyni, układali puzzle. Poznają również wybrane publikacje z zasobów Biblioteki Kraków oraz zbiory krakowskiego kolekcjonera.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rejestrację grup od 3 do 5 osób pod adresem: metodyczny@biblioteka.krakow.pl lub telefonicznie: 789 449 908.

REGULAMIN GRY

Komentarze (0)

A gdyby tak zatracić się w lekturze na łonie natury? Niezwykłe historie, ciekawa fabuła - chwila zapomnienia, na wyciągnięcie ręki… Wystarczy w dniach 15-16 września odwiedzić Rodzinny Piknik z Książką, odbywający się w Parku Jordana. Impreza plenerowa, przygotowana przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Targi w Krakowie to świetna propozycja dla miłośników literatury, a zarazem amatorów spędzania wolnego czasu na powietrzu, z rodziną.

Rodzinny Piknik z Książką to nowa, otwarta dla wszystkich, impreza czytelnicza na kulturalnej mapie Krakowa. Organizatorzy przygotowali szereg różnorodnych atrakcji, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Program został podzielony niejako na dwa bloki: część wystawową oraz część artystyczną.
W pierwszej - wystawowej - można zapoznać się z najnowszą ofertą wydawnictw z całego kraju. Przewidziane są również spotkania autorskie (m.in. z: Patrycją Filak, Andrzejem Śliwą, Andrzejem Burkietem, Asią Olejarczyk, Martą H. Milewską, Krzysztofem Niedźwiedzkim czy Adamem Studzińskim), które będą świetną okazją do uzupełnienia swoich bibliotek o egzemplarze z autografem ulubionych pisarzy.
Druga część - artystyczna - przewiduje liczne atrakcje dla najmłodszych. Wśród nich wspólne czytanie Przygód kilka owcy i wilka, Małego Księcia oraz Lokomotywy, warsztaty plastyczne, gry i zabawy. Wspólnie z Rabka Festival - Agencją Promocyjną OKO stworzą własne baranki-maskotki. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne, inspirowane książką Zwierzyniec: okazy wybrane. Moc atrakcji i niespodzianek przygotował również Teatr Groteska oraz Tactic Games.
Swój program towarzyszący przygotował także Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wśród najciekawszych wydarzeń warsztaty ilustratorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół premierowej książki Poczet królowych polskich, warsztaty komiksowe z Arturem Wabikiem, Smoczy Gród – warsztaty tworzenia smoków ze wszystkiego z Żywą Pracownią, czy znana i lubiana przez Krakowian akcja wymiany książek pod nazwą Drugie Życie Książki.
Rodzinny Piknik z Książką to wydarzenie o charakterze kulturalno - edukacyjnym. Organizatorzy chcą połączyć w niek­onwe­ncjo­naln­y sposób przyjemne z pożytecznym. Zabawę i lekturę, która pozwala przenieść się w świat niesamowitych przygód, jest odskocznią od trosk i problemów życia codziennego, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty oraz zwiększa kreatywność maluchów. To będą dwa dni pełne wrażeń. Tu nie ma miejsca na nudę!

Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

piknik.png

piknik.png piknik
png, 1.0 MiB, 1529x763
Komentarze (0)

10 września rozpoczęło się głosowanie w III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do 5 października mieszkańcy regionu będą mogli wybierać z puli aż 150 różnych zadań. Każdy, kto mieszka w Małopolsce i skończył 16 lat, będzie mógł oddać tylko 1 głos, ale za to na dowolne zadanie ze swojego subregionu.

Wśród zadań zakw­alif­ikow­anyc­h do tegorocznej edycji znalazł się nasz projekt „Tablety w Twojej bibliotece”.

Tablety w Twojej bibliotece

Projekt przewiduje zakup do bibliotek publicznych mobilnego sprzętu elektronicznego w postaci tabletów oraz przeprowadzenie warsztatów, które zaprezentują nowe technologie i możliwości twórcze jakie dają współczesnemu człowiekowi. Działania te uatrakcyjnią ofertę bibliotek, które są miejscem spotkań z książką oraz kulturą multimedialną i nowymi technologiami. Warsztaty prowadzone przez wykw­alif­ikow­anyc­h edukatorów, adresowane do różnych środowisk i grup wiekowych, rozwiną kompetencje cyfrowe, będą przeciwdziałać e-wykluczeniu oraz pozwolą na nabycie praktycznych umiejętności korzystania z nowych technologii w sposób kreatywny i świadomy.

ZAGŁOSUJ PRZEZ INTERNET - KLIKNIJ TUTAJ

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego pozwala Małopolanom kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb i daje możliwość wskazania, co jest dla nich szczególnie ważne. W tym roku na realizację zwycięskich inicjatyw Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył aż 8 mln zł.

BOM baner.jpg

BOM baner.jpg BOM baner
jpg, 23 KiB, 250x250
Komentarze (0)
Komentarze (0)

Biblioteka Kraków, w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaplanowała cykl wykładów pt. „Wyimki z Niepodległości”. Prelekcje prezentujące wybrane aspekty tego okresu wygłoszą: Piotr Boroń, dr hab. Marek Karwala, Marek Sosenko oraz prof. Franciszek Ziejka.

Raz patrzymy na rok 1918 poprzez pryzmat literatury czy pieśni patriotycznych, raz przyglądamy się pozostałym dokumentom życia codziennego czy historii konkretnych osób zasłużonych w tej trudnej drodze do wolności. Fakty, miejsca, bohaterów mocną nicią będzie wiązał Kraków, który odegrał zasadniczą rolę w odradzaniu się suwerennej Polski.

wymiki_wydarzenie.png

WYKŁADY WE WRZEŚNIU

14 września, godz. 18.00 | Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańskiej 1
Niepodległość w literaturze. Wykład dra hab. Marka Karwali

Wykład na temat literatury polskiej u zarania i po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, utworów, które przywoływały obrazy wojenne, a także wszelkie działania przybliżające „jutrzenkę swobody”. Zniewolone narody liczyły na odzyskanie niepodległości. Literatura była zwierciadłem tych nastrojów, które im bliżej 1918 roku, tym narastały na sile.

Marek Karwala – dr hab., prof. nadzw. Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; autor książek o poezji współczesnej oraz o szeroko rozumianej kulturze m.in. Polska poezja XX wieku. Klucze do interpretacji, t. I i II, Wyd. Znak, Kraków 2000; wygłosił w placówkach naukowych oraz oświatowo-kulturalnych blisko tysiąc wykładów o literaturze i sztuce. Juror licznych konkursów literackich o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

21 września, godz. 18.00 | Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańskiej 1
Drukowane pamiątki kwest na cele patriotyczne. Wykład Marka Sosenki

Dobroczynność leżąca w naturze człowieka uaktywniała się w potrzebie. W Polsce jedną z najważniejszych, były potrzeby na cele patriotyczne i wojenne. Pierwsze papierowe pamiątki kwest powstały w II połowie XIX wieku i były to tzw. „Telegramy Kościuszkowskie” z dużą dopłatą na „Cele Narodowe i Dobroczynne”. Początek XX wieku i rocznice Odsieczy Wiedeńskiej oraz Powstania Styczniowego zaowocowały najbardziej typowymi tzw. znaczkami kwestarskimi, przypinanymi ofiarodawcy do ubrania. Wszystkie stanowią dziś niezwykły zapis historii i są przedmiotem badań naukowych.

Marek Sosenko to znany i ceniony kolekcjoner, archiwista, autor wielu niezwykłych wystaw i publikacji. Wszechstronna wiedza i doświadczenie wynikające z obcowania z dawnymi przedmiotami stawiają go w pierwszym rzędzie autorytetów w wielu dziedzinach historii kultury materialnej.

wymiki_wydarzenie.png wymiki_wydarzenie
png, 28 KiB, 1210x200
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-9-13
T18:00

Zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie w Salonie Literackim.

Naszym gościem będzie Marek Sołtysik - poeta, powieściopisarz, scenarzysta, malarz i krytyk sztuki, także redaktor, korektor, recenzent, dziennikarz i reporter, w latach 1975–1979 asystent krakowskiej ASP, obecnie prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko Artystycznym UJ.

Spotkanie będzie poświęcone jego najnowszej książce „Klan Kossaków”.

O rodzinie Kossaków wiele już napisano, nie wyłączając dzieł i zapisków stworzonych przez samych jej członków. Próbę opowiedzenia losów tej barwnej familii na nowo podjął Marek Sołtysik. „Czy tą książką zdołałem zatrzymać na chwilę ducha tego miejsca i tamtych czasów?” – pyta autor w ostatnim zdaniu „Klanu Kossaków”.

Spotkanie poprowadzi Jadwiga Malina.

FACEBOOK

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1, Kraków
13 września | godz. 18.00

salon_literacki.png

salon_literacki.png salon_literacki
png, 676 KiB, 1200x628
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2018-9-12
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 56 50.07547 20.03803 os. Zgody 7 31-949 Kraków

„Kluby Słuchającego Malucha” to rodzinne spotkania z książką dla dzieci do 6 roku życia i ich opiekunów. 📚 Czytaniu książek, pod merytoryczną opieką bibliotekarza, towarzyszą wspólna zabawa i zajęcia plastyczne 🖍🎨 😀

Najbliższe spotkanie w środę 12 września o godz. 17.00 w Filii 56 na os. Zgody 7.

Zapraszamy❗

klub.png

klub.png klub
png, 821 KiB, 800x600
Komentarze (0)

Zachęcamy do udziału w konkursie „Wawel odzyskany – Twoja cegiełka” na plakat nawiązujący do akcji cegiełkowej z 1921 roku, której celem było pozyskanie środków na sfinansowanie prac restauracyjnych na Wawelu. Organizatorem konkursu jest Zamek Królewski na Wawelu, a jego partnerem Biblioteka Kraków.

Celem Konkursu jest poszerzenie znajomości historii Wzgórza Wawelskiego o czasy jego odbudowy po rok 1918 m.in. poprzez lekturę książek, a także zainspirowanie dzieci i młodzieży do rozwijania umiejętności plastycznych.

Prace w swojej formie mają nawiązywać do konwencji graficznej plakatu okresu międzywojennego. Do konkursu zostaną dopuszczone plakaty w formacie 50 x 70 cm wykonane technikami: malarską, rysunkową, fotograficzną, collage, fotomontaż oraz technikami komputerowymi.

Ocenie zostanie poddana oryginalność pomysłu, adekwatność treści plakatu do tematu konkursu, estetyka wykonania oraz czytelność przekazu.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach wiekowych:
– kategoria I – uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum
– kategoria II – uczniowie szkół średnich

Czas trwania konkursu: 1 września – 14 grudnia 2018.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem Konkursu.

Kokurs.jpg

Kokurs.jpg Kokurs
jpg, 38 KiB, 1030x272
Komentarze (0)
1
...
12 13 14 15 16 17 18
...
37
jakubkuzminski56
Dobczyce MBP
mrewekant7
olgabom
basiap1402
labasia62
grzegorz.adam.stadnik
ewka_dt
agata.staniak
matbudny
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo