Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2019-6-12
T17:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 3 50.06513 19.94713 pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 31-154 Kraków

Peron LITERACKI to cykl mini warsztatów jakie od czerwca do grudnia (z przerwą lipiec / sierpień) odbywać się będą w Filii nr 3 Biblioteki Kraków. Zapraszamy każdego, kto chce dzielić się swoimi tekstami, szlifować warsztat i rozmawiać o literaturze.

Jesteśmy ciekawi o czym i dlaczego piszecie. To Wy będziecie bohaterami tych spotkań, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą swoje teksty. Nawet te, a może zwłaszcza te, które od lat leżą w szufladzie. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólny wieczór autorski w Salonie Literackim - Biblioteki Kraków.

W trakcie cyklu przewidziano również spotkania ze znanymi krakowskimi pisarzami, którzy zdradzą tajniki warsztatu i podpowiedzą jak radzić sobie w literackim świecie.

Zajęcia są otwarte, bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych.

Daty kolejnych spotkań: 12.06 / 18.09 / 23.10 / 20.11 / 11.12

Prowadzenie - Jadwiga Malina

Komentarze (0)

Wraz z Wydziałem Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ogłaszamy dwa konkursy studenckie na projekty wnętrz filii Biblioteki Kraków pod hasłem: „Nowe biblioteki na nowych osiedlach”.

Ideą konkursu jest stworzenie przyjaznych przestrzeni dla czytelników z nowo powstających osiedli. Do wyboru są dwie lokalizacje: filia na osiedlu Złocień oraz filia na osiedlu Ruczaj. Na zwycięzców czekają wysokie nagrody oraz możliwość realizacji projektu. Dodatkowo każdy zgłoszony projekt konkursowy upoważnia uczestnika do zaliczenia praktyk studenckich.

Regulamin i szczegółowe informacje o konkursie na stronie Wydziału Architektury Wnętrz ASP.

konkurs_plakat.jpg

konkurs_plakat.jpg konkurs_plakat
jpg, 47 KiB, 546x772
Komentarze (0)

Ruszyła wypożyczalnia gier planszowych w Bibliotece Kraków. Prawie 600 planszówek wartych blisko 50 tys. zł. zostało zakupionych ze środków ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Listę gier przygotowano m.in. w oparciu rankingi popularności, ankietę przeprowadzoną w grupach zrzeszających miłośników planszówek oraz konsultacje z prze­dsta­wici­elem­ Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, która posiada już tego typu zbiory. Wybór jest duży: od gier strategicznych, przez edukacyjne, literackie, historyczne po przygodowe, rodzinne i imprezowe.

Gry wzbogacą ofertę 7 filii i będą wypożyczane na podobnych zasadach jak książki – na 31 dni z możliwością wcześniejszej rezerwacji przez internetowy katalog biblioteczny.

GRY MOŻNA WYPOŻYCZAĆ W PLACÓWKACH:
🎲 Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29) – wykaz
🎲 Filia nr 20 (ul. Opolska 37) – wykaz
🎲 Filia nr 42 (ul. Telimeny 9) – wykaz
🎲 Filia nr 45 (ul. Teligi 24) – wykaz
🎲 Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26) – wykaz
🎲 Filia nr 51 (os. Kalinowe 4) – wykaz
🎲 Filia nr 56 (os. Zgody 7) – wykaz

gry_planszowe.jpg

gry_planszowe.jpg gry_planszowe
jpg, 411 KiB, 1920x1280
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-6-11
T12:00

Kapituła w składzie: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar nominowała do Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży pięć tytułów:

📘 Marta Guśniowska (tekst), Jaga Słowińska (ilustracje), „Smacznego, proszę Wilka!”, TASHKA, Warszawa 2018.

📘 Cezary Harasimowicz (tekst), Marta Kurczewska (ilustracje), „Mirabelka”, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018.

📘 Melania Kapelusz (tekst), Ewa Poklewska-Koziełło (ilustracje), „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, Egmont, Warszawa 2018.

📘 Katarzyna Maziarz (tekst), Małgorzata Zając (ilustracje), „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2018.

📘 Mariusz Wollny (tekst), Zuza Wollny (ilustracje), „Był sobie król… Poczet królów wybieranych”, cz. 1, JAMA, Kraków 2018.

Na wręczenie Nagrody zapraszamy 11 czerwca o godz. 12.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 Kraków.

Komentarze (0)

Biblioteka Kraków przygotowała cykl blisko osiemdziesięciu wydarzeń czytelniczo–literackich pod nazwą „Krakowska rodzina sięga po książki dla córki i syna”, które będą realizowane od czerwca do grudnia 2019 roku w filiach bibliotecznych oraz w przestrzeni miejskiej Krakowa.

Celem projektu jest promocja rodzinnego czytania dzieciom i pozyskanie jak najszerszego grona młodych czytelników spośród dzieci pełno- i niep­ełno­spra­wnyc­h. Podczas czytania wartościowej literatury wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dzieci. Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i słownictwo, przynosi ogromną wiedzę. Dla dzieci niep­ełno­spra­wnyc­h stanowi stymulację dla mózgu i pomaga im w przezwyciężaniu wielu problemów zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych.

Rodzicu,

jeśli chcesz, by Twoje ukochane dziecko było w przyszłości mądrym człowiekiem, czytaj mu codziennie!

Czytanie książek to najlepsze, co możemy dać dziecku. Wspólna lektura nie tylko uspokaja i wycisza, ale daje mu to, co najważniejsze – bliski kontakt emocjonalny z rodzicami.

Małe dzieci należy nauczyć miłości do książek, co wcale nie jest takie trudne. Wystarczy czytać im książki od najmłodszych lat. Badania dowodzą, że czytanie dziecku w łonie mamy, pozwala mu oswoić się z głosem rodzica, a jednostajna jego intonacja i rytm wpływają na malucha uspokajająco. W kolejnych latach życia czytanie wspomaga rozwój – od społecznego, poprzez intelektualny i psychiczny, po językowy i emocjonalny.

KSIĄŻKA
• niewyczerpane źródło wiedzy o świecie
• stymuluje rozwój intelektualny i poznawczy dziecka
• uczy myślenia i poprawia koncentrację
• pobudza dziecięcą wyobraźnię oraz wrażliwość
• pogłębia więzi łączące rodziców i dzieci
• uczy wartości moralnych i etycznych
• wpływa na kształtowanie charakteru dziecka
• poszerza zasób słownictwa
• wszechstronnie kształtuje osobowość
• buduje poczucie własnej wartości
• pomaga odnieść sukces w szkole
• zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i Internetu
• pomaga w rehabilitacji dla dzieci chorych i niep­ełno­spra­wnyc­h

KOMPONENTY

🔰 Molikowe historie – gry i zabawy czyli podchody literackie
Dzieci wezmą udział w wielu prze­dsię­wzię­ciac­h literackich, m.in. wysłuchają pod pomnikiem Dżoka historii o psiej wierności, pod Smokiem Wawelskim smoczej legendy, a pod posągiem niedźwiedzia Wojtka usłyszą o szlaku bojowym armii generała Władysława Andersa i udziale w nim bohaterskiego misia. W jednym z krakowskich parków na jeden dzień powstanie Biblioteczna wioska dziecięca, w której zaplanowano rozmaite zajęcia, w tym grę oparta na fragmentach przeczytanych książek.

🔰 Rodzinne pikniki czytelnicze
Podczas pikników organizowanych przez poszczególne dzielnice Krakowa, od czerwca do września 2019 roku, Biblioteka Kraków zaprasza dzieci wraz z rodzicami do udziału w wielu przygotowanych propozycjach: głośne czytanie książek, warsztaty plastyczne, gry planszowe i zabawy, maratony czytania i malowanie twarzy.

🔰 Raz, dwa, trzy czytelnikiem będziesz ty
Podczas „Poranków z książką” bibliotekarze zaproszą dzieci wraz z rodzicami do odwiedzania placówek Biblioteki Kraków. W czasie zapisu do biblioteki „Młody Czytelnik” otrzyma pakiet „na dobry początek”, czyli swoją kartę biblioteczną, odznakę „Molika książkowego”, broszurę dla rodziców o pozytywnym wpływie wspólnego czytania i skarbonkę, do której będzie mógł zbierać fundusze na własną książkę.

🔰 Konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ mola i motyla książkowego
Zaprosimy rodziców i dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i domów kultury oraz organizacji pozarządowych do stworzenia Mola lub Motyla książkowego, który weźmie udział w Wielkiej Paradzie Moli. Uczestniczące w konkursie prace zostaną ocenione, a zwycięzcy nagrodzeni.

🔰 Wielka parada moli i motyli książkowych
Krakowski Mol Książkowy poprowadzi paradę Moli i Motyli książkowych, przygotowanych we wspomnianym konkursie. Parada odbędzie się we wrześniu na Placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przed budynkiem dawnego dworca PKP, w którym mieści się Filia nr 3 Biblioteki Kraków.

🔰 Molikowe Rejsy Literackie
Od czerwca do sierpnia dzieci wezmą udział w literackich rejsach statkiem po Wiśle, podczas których poznają legendy związane z krakowskimi zabytkami i krajobrazami widzianymi z pokładu.

internety_krakowska rodzina.jpg

logo_ministerstwa.jpg
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

internety_krakowska rodzina.jpg internety_krakowska rodzina
jpg, 456 KiB, 2560x704
logo_ministerstwa.jpg logo_ministerstwa
jpg, 11 KiB, 200x121
Komentarze (0)

Celem projektu „Czas Bibliotekarzy”, realizowanego przez Bibliotekę Kraków w 2019 roku, jest podniesienie kompetencji pracowników, uzyskanie przez nich nowych umiejętności i wiedzy, która wpłynie na rozszerzenie i udoskonalenie jakości usług bibliotecznych, podniesienie standardów dotychczas oferowanych usług oraz zwiększenie poziomu zadowolenia użytkowników.

Szkolenia adresowane są do pracowników małopolskich bibliotek publicznych, w tym Biblioteki Kraków. W ramach projektu odbędą się wykłady, warsztaty i dyskusje. Szkolenia zostaną zorganizowane w czterech blokach tematycznych. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi, szkoleniowcy oraz doświadczeni praktycy.

KOMPONENTY

Bibliotekarz – przewodnik po świecie książek
Wykłady systematyzujące wiedzę na temat współczesnych książek dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz aktualnych trendów w literaturze polskiej i światowej. Jednym z tematów będzie omówienie książek dotyczących Małopolski, Krakowa i okolic, tzw. Cracovianów.

Bibliotekarz – animator kultury
wykłady i warsztaty na temat form pracy z czytelnikiem, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym, a także specjalnymi grupami odbiorców. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniach dotyczących: zajęć z elementami muzykoterapii, podstaw Polskiego Języka Migowego, metody pracy, jaką jest drama stosowana polegająca na umiejętności wchodzenia w role. Zajęcia będą poświęcone również grom planszowym i ich wykorzystaniu w bibliotece, a także edukacji regionalnej i poznawaniu dziedzictwa lokalnego oraz zastosowaniu w pracy z grupą metody Klanzy.

Bibliotekarz – popularyzator nowych technologii
Szkolenia w zakresie wykorzystania w bibliotece nowych mediów i technologii, otwartych zasobów internetowych do zajęć edukacyjnych, baz danych, stron i blogów popu­larn­onau­kowy­ch, technik pracy, organizowania przestrzeni i budowania oferty dla nastolatków i młodych dorosłych.

Bibliotekarz – specjalista w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą
Zajęcia w formie konferencji na temat wartości w życiu dzieci oraz nastolatków, do których należą: szacunek, miłość, przyjaźń, mądrość, piękno, odpo­wied­zial­ność­ (w tym postawa obywatelska, prawa.

CZAS BIBLIOTEKARZY.jpg

logo_ministerstwa.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

CZAS BIBLIOTEKARZY.jpg CZAS BIBLIOTEKARZY
jpg, 36 KiB, 1920x300
logo_ministerstwa.jpg logo_ministerstwa
jpg, 11 KiB, 200x121
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-6-6
T10:00

Czy przeczytaliście już debiutancką powieść R.M. Romero „Lalkarz z Krakowa”? Jeśli jeszcze nie, to czas nadrobić zaległości, bo 6 czerwca zapraszamy Was na literacki spacer śladami jej bohaterów! Wędrówka będzie tym bardziej wyjątkowa, że towarzyszyć nam będzie sama autorka!

R.M. Romero, na co dzień mieszkająca w Colorado w USA, w debiutanckiej powieści zainspirowanej wydarzeniami II Wojny Światowej, wspaniale splata elementy baśni i kultury ludowej z wydarzeniami historycznymi. W swojej książce pokazuje, jak wielka jest siła miłości i obecna w każdym z nas wola przetrwania, nawet w najm­rocz­niej­szyc­h czasach.

Spacer poprowadzi Dominika Stęclik –przewodnik po Krakowie. Start: godz. 10.00. Czas trwania: około 1,5 godziny.

Po spacerze, w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, będzie okazja do zdobycia podpisu autorki na własnych egzemplarzach „Lalkarza z Krakowa”.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać drogą mailową na adres: promocja@biblioteka.krakow.pl. Istnieje możliwość zapisania grupy szkolnej (5-8 klasy).

Wkrótce podamy informację o miejscu zbiórki.

Lalkarz z Krakowa.jpg

Lalkarz z Krakowa.jpg Lalkarz z Krakowa
jpg, 37 KiB, 1024x282
Komentarze (0)

Kapituła w składzie: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar nominowała do Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży pięć tytułów:

  1. Marta Guśniowska (tekst), Jaga Słowińska (ilustracje), „Smacznego, proszę Wilka!”, TASHKA, Warszawa 2018
    To wesoło-smutna bajka o odchodzeniu. Oto stary, bezzębny Wilk wybiera się na tamten świat, ale na tym ma jeszcze coś do załatwienia. Musi zaopiekować się bezbronnym Zajączkiem, którego tatusia... schrupał na kolację. Paradoks, humor, filozoficzna refleksja - doskonała lektura dla młodszych i starszych. Szkoda przeoczyć! /Liliana Bardijewska/

    Drżyj, konkurencjo, Marta Guśniowska znowu w fabule literackiej! Autorka przeszło stu spektakli teatralnych dla dzieci, kolekcjonerka nagród, jedna z najmłodszych laureatek Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” NADCHODZI! I wymiata.

    Nawet siedmiolatkowi zrobią się „kurze łapki” ze śmiechu podczas czytania tej książki. Od chwili, kiedy mała leśna sierotka zastuka do drzwi złego Wilka, aż po słodko-gorzką puentę, czytelnik suszy zęby w szerokim uśmiechu. Bo oto nieśmiały i ufny malec trafia pod dach groźnego drapieżnika, nie wiedząc nic o jego występkach i... ekhem... wilczej diecie wysokobiałkowej. Stary basior, dotąd okrutny i nieznający skrupułów, na skutek perswazji przyjaciółki Pajączki wypełni ostatnią w swoim egoistycznym życiu misję – udzieli przestróg łatwowiernemu zwierzątku i odprowadzi je do domu babci. Po drodze Wilk wielokrotnie będzie musiał odeprzeć zew dzikiej natury drapieżnika, aby po wielu perypetiach na koniec zagustować w przyjaźni i pomaganiu.

    Marta Guśniowska z talentem łączy komiczne dialogi z zakamuflowanym ważnym przesłaniem książki. Komedia omyłek, zabawny ping-pong słowny między niepoprawnym leśnym recydywistą a puszystym „słodziakiem” o dobrodusznej naturze... wszystko to sprawia, że tekst Marty Guśniowskiej czyta się galopem (gdyby to był teatr, tutaj nastąpiłaby owacja na stojąco). /Joanna Olech/

  2. Cezary Harasimowicz (tekst), Marta Kurczewska (ilustracje), „Mirabelka”, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018
    „Mirabelka – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych…

  3. Melania Kapelusz (tekst), Ewa Poklewska-Koziełło (ilustracje), „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”, Egmont, Warszawa 2018
    Prastare dęby znają wiele historii. Być może nawet pamiętają, jak po ziemi biegali słowiańscy bogowie: Perun, dobry władca panujący na niebie, i Weles, zachłanny bóg rządzący w podziemiach. Losy słowiańskich bóstw i zwykłych śmiertelników często się splatały, gdy ludzie próbowali wykraść bogom ich tajemną wiedzę o świecie.

    Mitologia. Przygody słowiańskich bogów przedstawia mało znany świat wierzeń naszych przodków. Opowieści o stworzeniu świata i ludzi oraz stare podania tłumaczące groźne zjawiska przyrody zachwycą czytelników w każdym wieku.

  4. 4. Katarzyna Maziarz (tekst), Małgorzata Zając (ilustracje), „Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2018
    TROCHĘBAJKI – to opowiadania adresowane do Czytelników i małych, i dużych, którzy ukrytym w sobie dzieciom nie pozwolili całkiem dorosnąć… W przedstawionych bajkach świat wyobraźni przeplata się ze światem rzeczywistym. Jest więc sam Staś Wyspiański i Dziad Proszalny spod kościoła Mariackiego, duch króla Kazimierza, i nawet piec z bronowickiej chaty. A w każdej historii kryje się ziarnko prawdy…

  5. 5. Mariusz Wollny (tekst), Zuza Wollny (ilustracje), „Był sobie król… Poczet królów wybieranych”, cz. 1, JAMA, Kraków 2018
    Trzytomowy cykl popu­larn­onau­kowy­ Był sobie król… to dopiero drugie po słynnej trylogii Paruła Jasienicy literackie opowiadanie o dziejach dawnej Polski. Wzorowane na dziele Mistrza, ale skierowane do szerszego grona zain­tere­sowa­nych­ historią ojczystą i dlatego jeszcze więcej w nim ciekawostek. Są tu też legendy i szczypta humoru, a przede wszystkim – kapitalne ilustracje. To lektura dla każdego i na całe życie, do czytania i oglądania przez całą rodzinę.

    Pierwsza część ostatniego tomu cyklu opowiada o początku epoki królów elekcyjnych, czyli wybieranych jak dziś prezydenci. Za ich panowania skończył się nam Złoty Wiek i nadeszły burzli­we czasy, w których jedna awantura goniła drugą.

Komentarze (0)

📘 16 MAJA | godz. 17.00
Filia nr 48, os. Boh. Września 26
Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk, urodzoną w Krakowie autorką kryminałów i powieści obyczajowych.

📘 16 MAJA | godz. 18.00
Filia nr 21 Czytelnia Naukowa, ul. Królewska 59
Wieczór autorski Joanny Pypłacz i promocja książki „Podziemia”.

📘 17 maja | godz. 17.00
Filia nr 44, ul. Spółdzielców 3
Popołudnie z poezją E.E. Nowakowskiej i promocja tomiku poezji „Aż trudno uwierzyć. Apokryfy krakowskie.”

📘 21 MAJA | godz. 17.00
Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
Wieczór autorski Davida N. Schwartza. Amerykański autor monumentalnej biografii pt. „Enrico Fermi – ostatni człowiek, który wiedział wszystko” opowie o genialnym fizyku, który zmienił świat, w tym o kulisach powstania bomby atomowej.

📘 23 MAJA | godz. 17.00
Filia nr 33, ul. Zakopiańska 103
Spotkanie autorskie z Edytą Świętek – krakowską autorką powieści społeczno-obyczajowych m.in. o Nowej Hucie, modzie i obyczajach XIX wieku.

📘 25 MAJA | godz. 11.30
Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
Spotkanie z Lechem Muchą – lekarzem medycyny i autorem książek „Chirurdzy. Opowieści prawdziwe” i „Biała Plama. Powieść sensacyjno-filozoficzna”.

📘 28 MAJA | godz. 18.00
Filia nr 21 Czytelnia Naukowa, ul. Królewska 59
Spotkanie z krytykiem i historykiem literatury prof. Stanisławem Stabryłą poświęcone jego najnowszej książce „Tezeida”.

📘 30 MAJA | godz. 17.00
Filia nr 27, ul. Królowej Jadwigi 37b
Spotkanie z Lucyną Olejniczak – autorką książek obyczajowych dla dorosłych, m.in. znanego cyklu Kobiety z ulicy Grodzkiej, wiel­opok­olen­iowe­j sagi o krakowskiej rodzinie, klątwie i relacjach ludzkich.

PROGRAM BIBLIOTEKI KRAKÓW

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Kraków jest bezpłatny.

Komentarze (0)

Organizatorem konkursu „Czytelnik Roku 2018/2019” jest Biblioteka Kraków. Partnerem tegorocznej edycji była Galeria Bronowice, która ufundowała część nagród oraz Teatr Groteska, gdzie 11 maja odbyła się gala finałowa.

W tegorocznej, już piątej edycji, wzięło udział udział 164 uczestników, którzy łącznie przeczytali 11 963 książki, co daje średnią prawie 73 przeczytanych książek na osobę przez rok!

Zgłoszenia przyjmowane były w trzech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-15 lat oraz powyżej 15 roku życia. W tym roku dodatkowo przyznaliśmy nagrodę specjalną i tytuł „Czytającego rodzica”!

Celem konkursu, który trwał od 25 maja 2018 r. do 6 kwietnia 2019 r. było promowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku regularnego czytania, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich oraz promowanie Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO.

WYNIKI PIĄTEJ EDYCJI KONKURSU „CZYTELNIK ROKU”

Laureaci w kategorii wiekowej 6 – 9 lat (47 zgłoszeń):
🏆 Magdalena Jazgar – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”
📚 Natalia Gorgoń – wyróżnienie
📚 Aleksandra Dzimińska – wyróżnienie

Laureaci w kategorii wiekowej 10- 15 lat (31 zgłoszeń):
🏆 Julia Mermon – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”
📚 Karol Lach – wyróżnienie
📚 Karol Wnęk – wyróżnienie

Laureaci w kategorii wiekowej powyżej 15. roku życia (66 zgłoszeń):
🏆 Agnieszka Rashed – tytuł „Czytelnika Roku 2018/2019”
📚 Dorota Fabian – wyróżnienie
📚 Bogusław Krzemiński -wyróżnienie

Nagroda specjalna i tytuł „Czytającego rodzica”(20 zgłoszeń):
🏆 Dorota Fabian

Nagrody wręczyła Izabela Ronkiewicz-Brągiel – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych oraz Dyrektor Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Doksa-Tverberg. Po zakończeniu gali finałowej uczestnicy obejrzeli spektakl „Kto pocieszy pechowego nosorożca”.

Głównym sponsorem nagród była Biblioteka Kraków, która ufundowała czytniki e-booków oraz książki. Laureaci otrzymali również vouchery do Galerii Bronowice oraz bezpłatne zaproszenia na wydarzenia kulturalne i artystyczne organizowane w Krakowie. Zaproszenia przekazał: Teatr KTO, Teatr Groteska, Teatr Bagatela, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Capella Cracoviensis. Podziękowania również dla Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Czytelnik Roku2019.jpg

Czytelnik Roku2019.jpg Czytelnik Roku2019
jpg, 129 KiB, 800x532
Komentarze (0)
1
...
5 6 7 8 9 10 11
...
37
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
lechowicz
szymonwasowicz123
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo