Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

WYDARZENIE
2020-1-23
T18:00

Zapraszamy do Salonu Literackiego na promocję książki Moniki Mostowik „Zanim stanę się lalką. Zapis obsesji tworzenia”. Spotkanie z autorką poprowadzi prof. Cezary Zalewski.

Monika Mostowik, od zawsze związana z Krakowem, socjolożka (UJ), autorka zbiorów opowiadań oraz dwóch tomów poetyckich. W 2016 roku na podstawie jej scenariusza powstał film „Urodziny”, a rok wcześniej „Zguba”. Kolekcjonerka i fotografka lalek bjd (ball jointed dolls). Wspó­łorg­aniz­ator­ka trzech wystaw lalek w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Mieszka i pracuje w Krakowie, w wolnych chwilach tańczy flamenco.

„Bardzo dobra proza. O poszukiwaniu siebie, o definiowaniu tożsamości, o niezależności. Lalki to nie pretekst. Właśnie one są najważniejsze, a ich upodmiotowienie pozwala zadać pytania o pasję, siłę i motywację tworzenia. Monika Mostowik pisze bezkompromisowo, szczerze i mądrze. Trzeba czytać” – Bernadetta Darska.

Komentarze (0)

Zapraszamy do Biblioteki Kraków na cykl miniwarsztatów literackich.

Zapraszamy każdego, kto chce dzielić się swoimi tekstami, szlifować warsztat i rozmawiać o literaturze. Jesteśmy ciekawi o czym i dlaczego piszecie. To Wy będziecie bohaterami tych spotkań, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą swoje teksty. Nawet te, a może zwłaszcza te, które od lat leżą w szufladzie.

W trakcie cyklu przewidziano również spotkania ze znanymi krakowskimi pisarzami, którzy zdradzą tajniki warsztatu i podpowiedzą jak radzić sobie w literackim świecie.

Zajęcia są otwarte, bezpłatne i bez ograniczeń wiekowych.

Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólny wieczór autorski w Salonie Literackim – Biblioteki Kraków.

Prowadzenie – Jadwiga Malina i Michał Piętniewicz

➖➖➖

TERMINY:

🗓 22 stycznia (środa) | godz. 17.00 | Biblioteka Kraków Filia nr 3 pl. J. Nowaka-Jeziorańskiego 3
Warsztaty z cyklu „Peron Literacki”

🗓 6 lutego (czwartek) | godz. 18.00 | Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków, ul. Szczepańska 1 Kraków
Warsztaty interpretacji tekstu literackiego

🗓 20 marca (piątek) | godz. 18.00 | Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków, ul. Szczepańska 1 Kraków
Piosenka autorska, piosenka literacka, czyli o tajnikach poezji śpiewanej.

👉 WYDARZENIE NA FACEBOOK

peron literacki.jpg

peron literacki.jpg peron literacki
jpg, 287 KiB, 864x1132
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-1-28
T10:00

Zapraszamy moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki oraz osoby organizujące dyskusje czytelnicze na szkolenie „Daniel Kehlmann, Rachuba świata – o źródłach, które mogą wzbogacić lekturę książki”.

Szkolenie odbędzie się 28 stycznia 2020 r., w godz. 10.00-14.00 w siedzibie Biblioteki Kraków, Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, sala 130 (I piętro).

Spotkanie poprowadzi Rafał Grzenia – lite­ratu­rozn­awca­, pisarz; od 2010 roku prowadzi warsztaty i wykłady w bibliotekach; specjalizuje się w reportażu i polskiej powieści współczesnej oraz technikach pracy w dyskusyjnych klubach książki; kilkukrotnie realizował ogólnopolskie szkolenia dla bibliotek we współpracy z Austriackim Forum Kultury; pisze bloga Warsztaty Biblioteczne, na którym zamieszcza analizy książek pod kątem pracy w DKK i bibliotekach, szkicowe konspekty zajęć w klubach książki, pomysły ciekawych zestawień / kontekstów / nietypowych form pracy oraz inne propozycje warsztatowe; członek kolektywu reporterów Dziennikarze Wędrowni, współautor książek reportażowych: „Sura” dotyczącej wojny i rewolucji w Syrii (Wydawnictwo Prześwit, 2016) oraz „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi” (Wydawnictwo Czarne, 2019).

Warsztaty poprowadzone będą w oparciu o książkę „Rachuba świata” Daniela Khelmanna, będą obejmować zagadnienia takie, jak: źródła, które można wykorzystać, by wzbogacić lekturę książki – inne powieści i biografie, artykuły prasowe, wspomnienia, dokumenty z omawianej epoki czy adaptacje filmowe i teatralne; wyszukiwanie pomysłów na to, z czym można zestawić omawianą w klubie książkę, by spotkanie DKK miało więcej rumieńców.

Uczestnik szkolenia zobowiązany jest do zapoznania się z książką „Rachuba świata” Daniela Kehlmanna.

Formularz zgłoszenia – pobierz (pdf 74 KB)

Obowiązek informacyjny – pobierz (pdf 74 KB)

Zapisy na szkolenie przyjmowane są elektronicznie poprzez przesłanie uzupełnionego formularza zgłoszenia na adres metodyczny@biblioteka.krakow.pl najpóźniej do 17 stycznia 2020 r.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-1-9
T18:00

Biblioteka Kraków zaprasza do Salonu Literackiego na wieczór autorski Beaty Sabały-Zielińskiej z udziałem gości i artystów z Zakopanego. Spotkanie poprowadzi Julian Rachwał.

Beata Sabała-Zielińska – rodowita góralka była związana z stolicą Tatr przez całe życie. Pracowała jako dziennikarka radiowa, aktualnie zajmuje stanowisko na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka kilku książek, w tym również o tematyce górskiej.

Nominowana do Nagrody Literackiej Zakopanego w 2019 roku książka „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” opowiada o trudach pracy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, obchodzącego stulecie działalności.

Spotkanie zorganizowano we współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Komentarze (0)

70 osób odebrało 70 pakietów „Przodownika czytelnictwa”. Akcja cieszyła się ogromnym zain­tere­sowa­niem­ wśród czytelników Biblioteki Kraków.

Z okazji 70-lecia Nowej Huty miłośnicy książek wzięli udziału w wyjątkowym czynie obywatelskim, polegającym na wypożyczeniu w Bibliotece Kraków i przeczytaniu dowolnie wybranych 70 książek lub audiobooków. Za każdą książkę można było otrzymać jeden stempel na Karcie Czynu Obywatelskiego, a po skompletowaniu pieczątek- wymienić kartę na pakiet „Przodownika czytelnictwa”.

Limit nagród został wyczerpany, więc zgodnie z Regulaminem akcja została zakończona.

Gratulujemy wszystkim wytrwałym uczestnikom konkursu!

Komentarze (0)

W czwartek 21 listopada otworzyliśmy po remoncie Filię nr 51 Biblioteki Kraków.

Oddział będzie miał nowe, dłuższe godziny otwarcia:
pn., wt., śr., pt. 9:00-19:00
czw. 12:00-19:00
sb. nieczynne

Gruntowny remont biblioteki, która w tym miejscu działa od czerwca 1969 roku, obejmował wymianę podłóg oraz okien, założenie nowego oświetlenia, klimatyzacji, przebudowę zaplecza sanitarno-socjalnego, przystosowanie wnętrza dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h oraz nowoczesną aranżację przestrzeni bibliotecznej, odpowiadającą potrzebom dzisiejszych użytkowników.

W odnowionych wnętrzach Filii 51, obejmujących blisko 250 m2 powierzchni, zgromadzono ponad 32 tys. książek dla dzieci i dorosłych, w tym również gry planszowe. Szczególne miejsce stanowić będzie pracownia prof. Bolesława Farona, gdzie został zgromadzony jego kilkutysięczny księgozbiór.

Fotorelacja z otwarcia

Komentarze (0)

Zachęcamy do zapoznania się z listą projektów o charakterze dzielnicowym przewidzianych do realizacji przez Bibliotekę Kraków na podstawie wyników głosowania w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.

DZIELNICA VIII DĘBNIKI

Czytam – gram – słucham!
Zakup książek, gier planszowych, audiobooków dla Filii nr 31 Biblioteki Kraków.

Koszt zadania: 12 000 | Liczba punktów: 1015 | Termin realizacji: I-IV kwartał 2020 r.

DZIELNICA XII BIEŻANÓW-PROKOCIM

Encyklopedia Prokocimska digitalizacja książek o Prokocimiu
Digitalizacja 10 głównych pozycji książkowych opisujących historię Prokocimia i przygotowanie pakietów materiałów edukacyjno-kulturalnych. Limitowana edycja trafiłaby głównie do szkół, placówek kultury, stowarzyszeń prowadzących działalność edukacyjną na terenie Dzielnicy XII Prokocim Bieżanów.

Koszt zadania: 13 500 | Liczba punktów: 99 | Termin realizacji: I-IV kwartał 2020 r.

DZIELNICA XV MISTRZEJOWICE

Nowe książki oraz prasa w bibliotece
Zakup zbiorów bibliotecznych: książek, audiobooków, komiksów do dwóch filii bibliotecznych Biblioteki Kraków: Filii 48 i Filii 49 w Dzielnicy XV oraz nowe tytuły prasy w Filii 48.

Koszt zadania: 30 000 | Liczba punktów: 559 | Termin realizacji: I-IV kwartał 2020 r.

DZIELNICA XVI BIEŃCZYCE

Rozczytane Bieńczyce
Uzupełnienie księgozbioru i gier planszowych w Filiach Biblioteki Kraków znajdujących się na terenie Dzielnicy XVI, poprzez zakup nowości wydawniczych oraz działalności edukacyjnej i kulturalnej promującej książkę i czytelnictwo.

Koszt zadania: 19 000 | Liczba punktów: 455 | Termin realizacji: I-IV kwartał 2020 r.

DZIELNICA XVIII NOWA HUTA

Gdy na czytanie znajdziesz chęć, do biblioteki zaraz pędź
Zakup nowości wydawniczych – książek i prenumerat czasopism – który wpłynie na atrakcyjność oferty placówek bibliotecznych, co przyczyni się do zwiększenia poziomu czytelnictwa w Dzielnicy XVIII. Projekt wyrówna szanse czytelnicze.

Koszt zadania: 28 700 | Liczba punktów: 340 | Termin realizacji: I-IV kwartał 2020 r.

Komentarze (0)

Zapraszamy na stoisko Biblioteki Kraków podczas 23. Międ­zyna­rodo­wych­ Targów Książki w Krakowie. Targi będą odbywać się w hali Expo (ul. Galicyjska 9) w dniach 24-27 października (czwartek-niedziela).

Na Targi Książki koniecznie zabierzcie kartę czytelnika Biblioteki Kraków. Dzięki niej będziecie mogli wziąć udział w zabawie „Randka w ciemno z książką” i wybrać tytuł, który wzbogaci Wasze domowe biblioteczki.

Przygotowaliśmy również niespodziankę dla osób, które jeszcze nie są czytelnikami naszej biblioteki - kupon, który upoważnia do odbioru pakietu powitalnego w zamian za założenie karty bibliotecznej we wskazanej filii. Uwaga: liczba książek i kuponów jest ograniczona.

Przyszedł też czas na wybranie imienia dla Mola Książkowego, który od trzech tygodni mieszka w Bibliotece Kraków. Na stoisku znajdziecie specjalną puszkę na Wasze propozycje.

W Dziecięcej Strefie Warsztatowej jak co roku poprowadzimy zajęcia dla dzieci – tym razem tematem przewodnim będzie ekologia (limit miejsc wyczerpany.

targi.jpg

targi.jpg targi
jpg, 251 KiB, 1920x1024
Komentarze (0)

Twoje dziecko nie ma jeszcze karty bibliotecznej? Zapisz je do biblioteki, a w prezencie otrzyma Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start! Akcja przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat, również tych, które posiadają już własną legitymację czytelnika.

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A to wszystko za darmo!

Jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie mogą być pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego Instytut Książki przygotował prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Od października 2019 r. w filiach Biblioteki Kraków na dzieci w wieku 3 do 6 lat będzie czekał wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza. Wyjątkiem są Filie nr 1 i nr 25, gdzie nie ma działów dziecięcych i aktualnie remontowanej Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) i Filii 51.

W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-.png

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-.png mala-ksiazka-wielki-czlowiek-
png, 39 KiB, 400x400
Komentarze (0)

Od 28 września do 7 października 2019 możecie głosować na projekty złożone w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie odbywać się przez internet oraz w wybranych punktach na terenie miasta.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

Nr 143 | Nowości wydawnicze i ich autorzy w Bibliotece Kraków
Projekt zakłada organizację warsztatów i spotkań autorskich w filiach Biblioteki Kraków, zakup nowości wydawniczych w formie elektronicznej i tradycyjnej, zakup robotów edukacyjnych oraz oprogramowania do tworzenia gier miejskich, a także wydruk „Informatora czytelniczo-kulturalnego Biblioteka Kraków” w kolorze.

Nr 114 | Купівля українських книг до краківських міських бібліотек
Zakup pozycji literatury ukraińskiej, w tym klasyki literatury pięknej, współczesnych utworów, literatury dla dzieci oraz podręczników do nauki języka ukraińskiego jako obcego dla obcokrajowców i Polaków oraz książek do nauki języka polskiego dla Ukraińców, a także organizacja spotkań z młodymi ukraińskimi autorami oraz wieczorów poetyckich. Projekt realizowany będzie w 6 placówkach Biblioteki Kraków w różnych dzielnicach miasta.

PROJEKTY DZIELNICOWE

Dzielnica VI | Nr 39 | Nowe książki w naszej bibliotece
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych dla dwóch filii Biblioteki Kraków w podziale: dla Filii nr 23 – 7 tys. zł, dla Filii nr 24 – 13 tys. zł.

Dzielnica VIII | Nr 22 | Czytam – gram – słucham!
Projekt zakłada zakup nowości książkowych (w tym komiksów), audiobooków oraz gier planszowych dla Filii nr 31 Biblioteki Kraków.

Dzielnica X | Nr 2 | Biblioteka uczy, rozwija i bawi
W projekcie zawarto: zakup nowości książkowych i audiobooków, organizację spotkań autorskich, warsztatów podróżniczych, spektakli teatralnych oraz wyjść do muzeów. Projekt zakłada również zakup sprzętu komputerowego, minisztalug oraz głośników.

Dzielnica XV | Nr 9 | Nowe książki oraz prasa w bibliotece
Projekt zakłada zakup nowości książkowych w formie tradycyjnej, audiobooków, komiksów oraz prenumeratę czasopism. Projekt będzie realizowany w Filii nr 48 i 49.

Dzielnica XVI | Nr 6 | Rozczytane Bieńczyce
W projekcie przewidziano zakup nowości wydawniczych (w tym gier planszowych) oraz organizację spotkań autorskich i warsztatów w Filii nr 50 i Filii nr 51 Biblioteki Kraków.

Dzielnica XVIII | Nr 52 | Gdy na czytanie znajdziesz chęć, do biblioteki zaraz pędź
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych i prenumeratę oraz organizację spotkań autorskich, warsztatów i teatrzyków w filiach nr 53, 55 i 56 Biblioteki Kraków.

Dzielnica XVIII | Nr 98 | Kupujemy nowe książki i czasopisma dla filii 54 na Os. Młodości 8
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych i prenumeratę oraz organizację spotkań autorskich, warsztatów i prelekcji w Filii nr 54 Biblioteki Kraków.

Zasady głosowania:

  1. Każdy głosujący musi oddać głos na 6 różnych projektów (w tym: 3 głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i 3 głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim).
  2. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.
  3. W celu oddania ważnego głosu, należy uzupełnić wszystkie wymagane rubryki na karcie do głosowania lub w platformie internetowej.

Głos będzie nieważny:

  1. Gdy na karcie głosowania lub podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej podane dane będą niewłaściwe lub wymagane dane nie zostaną podane.
  2. Gdy dane na karcie głosowania nie będą wypełnione czytelnie, pismem odręcznym lub nie będą opatrzone własnoręcznym podpisem.
  3. Gdy dane na karcie do głosowania lub dane podane podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej zostaną wpisane niewyraźnie lub zostaną wpisane w niewłaściwej rubryce.
  4. Gdy dane osobowe lub numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa będą niepoprawne.
  5. Gdy w wyniku weryfikacji stwierdzone zostanie, że głos został oddany więcej niż jeden raz.

WYKAZ PUNKTÓW DO GŁOSOWANIA

WYKAZ WSZYSTKICH PROJEKTÓW

budzetfb.jpg

budzetfb.jpg budzetfb
jpg, 90 KiB, 600x600
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
37
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
lechowicz
szymonwasowicz123
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo