Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

Zachęcamy do obejrzenia elektronicznej wystawy prezentującej dotychczasowe cztery edycje Nagrody Żółtej Ciżemki – jej laureatów, pisarzy oraz ilustratorów, a także książki nominowane do Nagrody.

OBEJRZYJ WYSTAWĘ

wystawa cizemka.jpg

Wystawę zrealizowano w ramach projektu „Ciżemkowe czytanki – słuchaj on-line z Biblioteką Kraków”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura w sieci”.

wystawa cizemka.jpg wystawa cizemka
jpg, 128 KiB, 1290x782
Komentarze (0)

Tematem przewodnim dziesiątej, jubileuszowej Nocy Poezji będzie podróż. W nocy z 10 na 11 października cały Kraków będzie literacko podróżował: w czasie, pamięci i języku, w poszukiwaniu prawdy, porozumienia i spełnienia.

Biblioteka Kraków Filia 42 ul. Agatowa 33 | godz. 15:00

„Poetycka podróż dla najmłodszych”

Spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem wierszy dla dzieci pt. „Wierszyki domowe” oraz Joanną Rusinek, która zaprezentuje ilustracje przygotowywane do książek i opowie o pracy ilustratora.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY


Biblioteka Kraków Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 | godz. 15:00

Spotkanie z autorkami wyróżnionymi w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki 2020. Spotkanie z poezją Natalii Kubicius – autorki tomu „Umowa Śmieciowa” i Krystyny Czarneckiej – autorką tomu „Clewline”.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY


Biblioteka Kraków Filia 21 Wypożyczalnia dla dorosłych ul. Królewska 59 | godz. 17:00

„Czterech poetów – Cztery poetyckie podróże”

Spotkanie z Józefem Baranem, Piotrem Lamprechtem, Michałem Piętniewiczem i Adamem Ziemianinem. Prezentacja utworów, rozmowa o motywach podróżniczych w ich twórczości. W trakcie spotkania będzie także możliwość prezentacji własnego wiersza przez uczestników wieczoru poetyckiego.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY


Biblioteka Kraków Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 | godz. 17:00

Promocja tomu wierszy Jadwigi Maliny „Światło i szelest” wydanego w 2020 r. przez Bibliotekę Kraków w ramach serii wydawniczej „Poeci Krakowa”. W programie: autorska prezentacja wierszy w wykonaniu poetki Jadwigi Maliny, wystąpienie Joanny Zach – krytyka literackiego oraz autorki wstępu do tomu, a także recytacja wierszy przez aktorkę Lidię Bogaczównę.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Komentarze (0)

W dniach 26 września – 5 października zachęcamy czytelników i użytkowników Biblioteki Kraków do udziału w głosowaniu na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. W 36 filiach miejskiej sieci bibliotek będą dostępne urny i karty do głosowania oraz komputery do głosowania elektronicznego.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej Biblioteki Kraków

Budżet obywatelski.png

Budżet obywatelski.png Budżet obywatelski
png, 521 KiB, 1030x773
Komentarze (0)

Biblioteka Kraków pozyskała fundusze na realizację projektu „Biblioteka zmian – zakup wyposażenia do Filii nr 48 Biblioteki Kraków na potrzeby prowadzenia działalności kulturalnej”.

W ramach projektu zakupiony zostanie do Filii nr 48 Biblioteki Kraków (os. Boh. Września 26) sprzęt komputerowy dla osób niep­ełno­spra­wnyc­h, komputery dotykowe, zestaw projekcyjny, aparat cyfrowy wraz z akcesoriami, czytniki ebooków, tablety. Zakupiony zostanie również kiosk informacyjny i stół multimedialny. Pozyskane zostaną trzy kamery cyfrowe wraz z akcesoriami, w tym do streamingu, umożliwiające organizowanie spotkań on-line i transmisji ze spotkań.

Do Centrum Cyfryzacji Wspomnień zakupione zostanie wyposażenie w postaci: komputera stacjonarnego, nagrywarki DVD/VHS, gramofon cyfrowy, konwerter kaset magnetofonowych, skaner, oprogramowanie CyberLink Media Suite 16 wraz z serwerem NAS qunap-serwer plików i szafą RACKową.

Zakupione zostaną zestawy mebli i szaf m.in. na gry planszowe i prasę, dokumenty życia społecznego, dokumenty biblioteczne, materiały plastyczne do zajęć oraz wyposażenie warsztatów, a także siedzisko z regałami do strefy audiobooków, dwie sofy podwieszane bouli. Ponadto kupione zostanie wyposażenie do warsztatów, zajęć edukacyjnych i wystaw.

Zadanie zrealizowane w ramach programu „Infrastruktura kultury” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-9-26
T11:00
Biblioteka Kraków - Bilbioteka Główna 50.05207 19.92948 ul. Powroźnicza 2 30-307 Kraków

W sobotę 26 września zapraszamy dzieci i dorosłych na przegląd prac konkursowych, wręczenie nagród i niezwykłą „Paradę moli i motyli książkowych”.

W tym roku wydarzenie odbędzie się w ogrodzie przy Bibliotece Głównej, a poprowadzi je krakowski aktor Dariusz Cywka w towarzystwie Gustawa – Mola Biblioteki Kraków. Gościnnie wystąpi zespół z wrocławskiej szkoły tańca Al-Mara 🧚‍♀🧚🧚‍♂

Jeśli nie zdążyliście zrobić własnego motyla – spokojnie – będą na Was czekać kolorowe skrzydła 😃

Po paradzie – o godz. 13:00 – zapraszamy na warsztaty dla dzieci „Smocza wioska”, które poprowadzi Domnika Wojtylak.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze (0)

Biblioteka Kraków przygotowała dla swoich czytelników, tych młodszych i tych starszych, nie lada gratkę. Na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku możecie obejrzeć serię filmów, w których znani aktorzy czytają fragmenty książek nagrodzonych i nominowanych w konkursie literackim Żółtej Ciżemki. Nagroda jest przyznawana co roku przez Bibliotekę Kraków autorom najpiękniejszej i najbardziej wartościowej książki dla dzieci i młodzieży.

Wyprodukowany przez nas cykl filmowy powstawał w kilku filiach Biblioteki Kraków. W nagraniach uczestniczyli aktorzy: Anna Polony, Dorota Segda, Radosław Krzyżowski, Katarzyna Zawiślak-Dolny i Paweł Kumięga. Każdy film będzie dostosowany do potrzeb osób niesłyszących, dzięki tłumaczeniu na Polski Język Migowy.

Realizowany projekt „Ciżemkowe czytanki – słuchaj on-line z Biblioteką Kraków”, na który środki pozyskaliśmy z Narodowego Centrum Kultury, zakłada również przygotowanie elektronicznej wystawy prezentującej dotychczasowe cztery edycje nagrody Żółtej Ciżemki – jej laureatów, pisarzy oraz ilustratorów, a także książki nominowane do Nagrody.

Adresatami serii są dzieci, młodzież, rodzice, bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy, pracownicy naukowi, studenci. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie i promowanie dziedzictwa kulturowego, popularyzowanie wartościowej współczesnej literatury i wydawnictw o wysokich walorach artystycznych, rozwijanie wrażliwości i empatii poprzez głośne czytanie literatury.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura w sieci”.

Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w międ­zypo­kole­niow­ym turnieju przygotowanym na postawie książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”. Dwuetapowy turniej adresowany jest do osób w wieku od 10 lat.

POBIERZ REGULAMIN (pdf 93 KB)

Eliminacje, w formie pisemnego testu, odbędą się w poniedziałek 21 września 2020 r. o godzinie 17.30 w filiach:

  • Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3),
  • Filii nr 21 (ul. Królewska 59),
  • Filii nr 45 (ul. Teligi 24),
  • Filii nr 49 (os. Tysiąclecia 42).

10 uczestników, którzy zdobędą najwyższą ilość punktów w eliminacjach, zakw­alif­ikow­anyc­h zostanie do Etapu Finałowego, który odbędzie się w piątek 25 września 2020 r. w Filii nr 3 o godzinie 17.30.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się bezpośrednio po Etapie Finałowym. Wśród nagród znajdą się: gry planszowe i edukacyjne, książki, gadżety.

Warunkiem uczestnictwa w Turnieju jest przesłanie zgłoszenia do 18 września 2020 r. za pośrednictwem formularza elektronicznego -> ZAPISY

Turniej organizowany jest w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Komentarze (0)

Zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych i pona­dpod­staw­owyc­h do udziału w konkursie! Inspirując się wybranymi motywami z zachowanych renesansowych eksponatów na wawelskich ekspozycjach, a także korzystając z wybranych wydarzeń politycznych bądź prywatnych z życia króla, opracujcie projekt znaczka pocztowego, dedykowanego ostatniemu z Jagiellonów.

W 2020 roku przypada pięćsetna rocznica urodzin króla Zygmunta II Augusta, którego powszechnie kojarzymy z aktem Unii Lubelskiej z 1569 roku, miłością do Barbary Radziwiłłówny, a także ze słynną kolekcją arrasów zakupionych w Brukseli, podziwianych do dzisiaj w wawelskich komnatach.

Niewielu z nas jednak pamięta, że ostatni z Jagiellonów w 1558 roku zainicjował pierwsze połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Chociaż nikt nie używał wtedy pocztowych znaczków do przesyłania listów – tylko konnych kurierów, wydarzenie to uznawane jest za początek poczty na ziemiach polskich.

Czas trwania konkursu: 3 września – 18 grudnia 2020
Finał i rozdanie nagród – 18 grudnia 2020, z udziałem zespołu Floripari

Organizator konkursu – Zamek Królewski na Wawelu | Partner – Biblioteka Kraków

POBIERZ REGULAMIN KONKURSU

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-9-5
T15:00

5 września o godz. 15.00 zapraszamy na pl. Szczepański w Krakowie do udziału w dziewiątej edycji Narodowego Czytania – wydarzenia organizowanego pod patronatem prezydenta RP.

W tym roku będziemy czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu, które powstało na emigracji, a pierwszy raz zostało wydane w 1839 roku w Paryżu.

W pierwszej części wydarzenia wybrane fragmenty „Balladyny” będą czytać aktorzy i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz krakowskich instytucji kultury. Krakowska Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty.

W części drugiej wydarzenia Narodowy Stary Teatr przedstawi sceniczny dialog dwóch aktorek w reżyserii Aleksandry Skorupy pod tytułem „Szekspir Słowackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” Szekspira zostaną opowiedziane w dwóch językach – polskim i rosyjskim.

W gronie osób czytających „Balladynę” są: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Sławomir Pietrzyk – wice­prze­wodn­iczą­cy Rady Miasta Krakowa, Małgorzata Jantos – radna Miasta Krakowa, Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Jan Franczyk – red naczelny „Głosu – Tygodnika Nowohuckiego”, Jerzy Fedorowicz – Senator RP, Zbigniew Grzyb – dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, Marek Mikos – dyrektor Narodowego Starego Teatru, Jerzy Fedorowicz Jr – zastępca dyrektora Teatru Ludowego.

Fragmenty dramatu Słowackiego zinterpretują również aktorzy i aktorki z Narodowego Starego Teatru oraz Krakowskiego Teatru Scena STU: Jerzy Trela, Radosław Krzyżowski, Natalia Kaja Chmielewska, Aleksandra Nowosadko, Joanna Pocica, Kamila Bestry, Kristina Baranovska, Katarzyna Krzanowska.

Obok zawodowych aktorów, w roli Aliny, Balladyny oraz Kirkora, wystąpią osoby wyłonione w internetowym castingu przeprowadzonym przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie: Sara Brych, Daniela Nowakowska i Michał Dzieża.

Słowo wstępne: Stanisław Dziedzic – dyrektor Biblioteki Kraków / Prowadzenie: Krzysztof Jędrysek – Teatr im. Juliusza Słowackiego

Partnerami Biblioteki Kraków w tegorocznej edycji Narodowego Czytania są: Narodowy Stary Teatr, Krakowski Teatr Scena STU, Nowohuckie Centrum Kultury. Podobnie jak przed rokiem wydarzenie będzie transmitowane online do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna.

Narodowe_czytanie.jpg Narodowe_czytanie
jpg, 167 KiB, 1600x900
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2020-8-29
T10:00
Biblioteka Kraków - Bilbioteka Główna 50.05207 19.92948 ul. Powroźnicza 2 30-307 Kraków

W sobotę 29 sierpnia zapraszamy do ogrodu Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 na „Etnopiknik” organizowany w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków”.

Podczas Etnopikniku można odwiedzić stoiska twórców ludowych, wziąć udział w warsztatach wikliniarstwa, malowania na szkle, garncarstwa, koronkarstwa oraz powroźnictwa.

PROGRAM

10:00 – prezentacja twórców ludowych
10:45 – koncert Marka Styczyńskiego na słowackiej fujarze pasterskiej
11:00 – uroczyste otwarcie Etnopikniku przez Dyrekcję Biblioteki Kraków
11:15 – otwarcie wystawy „Good Idea Slovakia” przez Konsula Republiki Słowackiej oraz Dyrektora Biblioteki Kraków
11:30 – koncert Marka Styczyńskiego na słowackiej fujarze pasterskiej
12:00 – pokaz mody koronkowej prze­dsta­wici­elek­ Koła Robótek Ręcznych przy Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych w Krakowie
12:15 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”
12:45 – pokaz mody koronkowej
13.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”
15:00 – zakończenie Etnopikniku

Uczestników pikniku obowiązuje zakrywanie ust oraz nosa, a także zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja  rąk i stosowanie się do poleceń Organizatora. Osoby obecne na "Etnopikniku" zostaną poproszone o uzupełnienie karty uczestnictwa.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.

NCK_male.png
 
gk krakov POL1.png

NCK_male.png NCK_male
png, 7 KiB, 96x99
gk krakov POL1.png gk krakov POL1
png, 18 KiB, 400x95
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
37
kagepatko
dabrowska.gabi9
Fel
kajci72
rplaminiak
joanna0607
jfetera77
agnieszka47
morek.antonina
danutahalenda
wgorski
sebboa
wjsady
Agaava
lechowicz
szymonwasowicz123
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo