30.05.2019Czas Bibliotekarzy. Cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych

Celem projektu „Czas Bibliotekarzy”, realizowanego przez Bibliotekę Kraków w 2019 roku, jest podniesienie kompetencji pracowników, uzyskanie przez nich nowych umiejętności i wiedzy, która wpłynie na rozszerzenie i udoskonalenie jakości usług bibliotecznych, podniesienie standardów dotychczas oferowanych usług oraz zwiększenie poziomu zadowolenia użytkowników.

Szkolenia adresowane są do pracowników małopolskich bibliotek publicznych, w tym Biblioteki Kraków. W ramach projektu odbędą się wykłady, warsztaty i dyskusje. Szkolenia zostaną zorganizowane w czterech blokach tematycznych. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi, szkoleniowcy oraz doświadczeni praktycy.

KOMPONENTY

Bibliotekarz – przewodnik po świecie książek
Wykłady systematyzujące wiedzę na temat współczesnych książek dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz aktualnych trendów w literaturze polskiej i światowej. Jednym z tematów będzie omówienie książek dotyczących Małopolski, Krakowa i okolic, tzw. Cracovianów.

Bibliotekarz – animator kultury
wykłady i warsztaty na temat form pracy z czytelnikiem, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym, a także specjalnymi grupami odbiorców. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniach dotyczących: zajęć z elementami muzykoterapii, podstaw Polskiego Języka Migowego, metody pracy, jaką jest drama stosowana polegająca na umiejętności wchodzenia w role. Zajęcia będą poświęcone również grom planszowym i ich wykorzystaniu w bibliotece, a także edukacji regionalnej i poznawaniu dziedzictwa lokalnego oraz zastosowaniu w pracy z grupą metody Klanzy.

Bibliotekarz – popularyzator nowych technologii
Szkolenia w zakresie wykorzystania w bibliotece nowych mediów i technologii, otwartych zasobów internetowych do zajęć edukacyjnych, baz danych, stron i blogów popu­larn­onau­kowy­ch, technik pracy, organizowania przestrzeni i budowania oferty dla nastolatków i młodych dorosłych.

Bibliotekarz – specjalista w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą
Zajęcia w formie konferencji na temat wartości w życiu dzieci oraz nastolatków, do których należą: szacunek, miłość, przyjaźń, mądrość, piękno, odpo­wied­zial­ność­ (w tym postawa obywatelska, prawa.

CZAS BIBLIOTEKARZY.jpg

logo_ministerstwa.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


CZAS BIBLIOTEKARZY.jpg CZAS BIBLIOTEKARZY
jpg, 36 KiB, 1920x300
logo_ministerstwa.jpg logo_ministerstwa
jpg, 11 KiB, 200x121
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo