25.02.2019Festiwal Magia Czytania z Fundacją PZU

Magia czytania.jpg

BIBLIOTEKA KRAKÓW wspólnie z Fundacją PZU przygotowała cykl ponad osiemdziesięciu wydarzeń literackich, teatralnych i plastycznych zatytułowanych „Festiwal Magia czytania z Fundacją PZU”. Projekt realizowany jest w filiach Biblioteki Kraków od listopada 2018 do października 2019. Głównym celem działań jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym wśród dzieci z niep­ełno­spra­wnoś­ciami z Krakowa i okolic, które przebywają w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych na terenie miasta oraz uczęszczają do szkół integracyjnych. Celem projektu jest również integracja młodych ludzi z dysfunkcjami z ich rówieśnikami, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec innych.

Literaccy przewodnicy

Cykl dwudziestu jeden spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży: Alicją Biedrzycką, Agnieszką Tyszko, Justyną Bednarek, Katarzyną Ryrych i Waldemarem Cichoniem. Ich uczestnicy będą mieli okazję bezpośredniego poznania autora, jego dorobku i warsztatu literackiego; to również możliwość inspiracji czytelniczej dla dzieci i młodzieży. Spotkania dla dzieci głuchoniemych będą tłumaczone na język migowy.

Poranki teatralne

W wybranych filiach Biblioteki Kraków odbędą się pokazy dziesięciu spektakli teatralnych, adaptacji literackich, wystawionych przez krakowskie teatry dla dzieci. Spektakle dla niewidomych i niedowidzących odbędą się z audiodeskrypcją, a dla dzieci głuchoniemych z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty literacko-plastyczne

Zajęcia z krakowskimi pisarzami i plastykami: Weroniką Śliwiak-Motak, Joanną Rusinek i Agnieszką Zimnowodzką. Celem piętnastu warsztatów jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży wartościową literaturą oraz utrwalenie nawyku czytania. Dodatkowo ważne będą również umiejętności łączenia treści wizualnych i literackich w książkach, jak również uwrażliwienie estetyczne dzieci na rolę ilustracji książkowej. Szczególna uwagę zostanie zwrócona na najmniej docenianą formę literacką jaką jest poezja.

Śladami literackiej przeszłości Krakowa

Spacery szlakiem literatury dziecięcej mają na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży dorobku literackiego Krakowa. Zaplanowane dziesięć wycieczek, wytyczono następujące trasy:

  • „Szlakiem krakowskich legend”,
  • „Śladem Żółtej ciżemki”,
  • „Śladami babci Brygidy”,
  • „Śladami Baltazara Gąbki”,
  • „Wawelskie spotkania” w oparciu o książkę Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu”.

Spacery literackie dla dzieci głuchoniemych odbędą się z tłumaczeniem na język migowy.

Warsztaty tworzenia gier planszowych

Podczas warsztatów zostanie opracowana, przy udziale uczestników, gra planszowa oparta na książkach, których akcja rozgrywa się w Krakowie. Na podstawie wypracowanych podczas zajęć pomysłów i rozwiązań (merytorycznych i graficznych) specjaliści opracują plan gry planszowej, która zostanie wydrukowana. Gotowa gra będzie wykorzystywana w okresie lata na piknikach dzielnicowych, w które włącza się Biblioteka Kraków.

Magiczny czytelnik

Celem akcji jest rozbudzenie w dzieciach w wieku od 4 do 12 lat pasji czytania książek i słuchania audiobooków, a także zachęcenie ich do odwiedzania bibliotek. Aby zgłosić się do zabawy wystarczy, że uczestnik zapisze się jako czytelnik w dowolnej filii Biblioteki Kraków i wypożyczy książkę. Podczas takiej wizyty otrzyma „Magiczną zakładkę”, na której będzie zbierał naklejki: za każdą wypożyczoną książkę oraz za polecenie nowego czytelnika, który zapisze się do biblioteki. Po zebraniu 30 naklejek młody czytelnik otrzyma nagrodę. Akcja rozpocznie się 1 lutego, a zakończy 4 października 2019. Dodatkowo Biblioteka Kraków będzie zachęcać dzieci do czytania książek podczas sześciu pikników dzielnicowych, organizowanych od maja do września 2019 roku.

HARMONOGRAM*

Pobierz Regulamin (pdf – 89 KB) i Aneks do Regulaminu

Pobierz Kartę Zgłoszenia (pdf – 85 KB)


Magia czytania.jpg Magia czytania
jpg, 111 KiB, 1920x300
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo