Rodzaj wydarzenia

edukacyjne

Lokalizacja

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 Kraków
WYDARZENIE
2019-2-7
T18:00
01.02.2019Premiera filmu „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…”
[awatar]
Biblioteka Kraków

Zapraszamy do Salonu Literackiego Biblioteki Kraków na premierę filmu „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…”. Spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem poprowadzi prof. dr hab. Marek Karwala.

Adam Ziemianin po ukończeniu Studium Nauc­zyci­elsk­iego­ pracował jako nauczyciel w Brzuśniku w okolicy Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W 1977 roku podjął pracę dziennikarską w piśmie „Kolejarz”, później przeniósł się do „Echa Krakowa”, gdzie pracował do 1997 roku. Obecnie jest dziennikarzem „Gazety Krakowskiej”. Wcześniej flisował na Popradzie, był inwe­ntar­yzat­orem­, latał też na szybowcach. W wędrówkach poetyckich z „Wolną Grupą Bukowina”, poeta odwiedził w 1975 roku Gorzeń Górny- miejscowość rodzinną Emila Zegadłowicza. Tam poznał jego wnuczkę Marię; ich ślub odbył się w 1976 roku. Mają dwoje utalentowanych dzieci- Halszkę i Kacpra. Ziemianin debiutował wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej” w lutym 1968 roku na łamach „Życia Literackiego” . Pierwszy tomik „Wypogadza się nad naszym domem” ukazał się w 1975r. Ryszard Matuszewski, omawiając na łamach Literatury książki tego roku, za jeden z najciekawszych debiutów uznał właśnie tom Ziemianina.

Film „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…”
Scenariusz i realizacja: Ewa Święs-Kucyba

7 LUTEGO | GODZ. 18.00
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”
ul. Szczepańska 1 Kraków

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo