Rodzaj wydarzenia

literackie

Lokalizacja

Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” ul. Szczepańska 1 Kraków
WYDARZENIE
2019-1-31
T18:00
31.01.2019Wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca – Styczeń 2019
[awatar]
Biblioteka Kraków

Jury Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca w styczniu uhonorowało książkę – „Kraków 1900” autorstwa Urszuli Kozakowskiej-Zauchy.

Na wręczenie Nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 31 stycznia o godz. 18.00 do Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). Spotkanie poprowadzą Zofia Gołubiew i Karolina Grodziska.

Urszula Kozakowska- Zaucha – historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Krakowie. Kurator wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, a także wystaw przekrojowych w tym ostatniej: „Kraków 1900” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie i przygotowywanej tu Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Autorka książek: „Jan Stanisławski”, „Kresy w sztuce polskie”, „Kraków 1900”, a także katalogów, folderów, towarzyszącym wspomnianym wyżej wystawą.

„Książka Kraków 1900 mówi o tym, jak pośród mieszczańskiego ładu wytrysnął wulkan zbuntowanej młodopolskiej sztuki. Wszystko zostało zobrazowane za pomocą reprodukcji oryginalnych dzieł: od tych najbardziej znanych, takich jak obrazy Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa, przez nieco zapomniane prace Stanisława Kuczborskiego czy Franciszka Żmurki, po przeżywającą w okresie około 1900 roku swój złoty czas sztukę użytkową. Publikacja jest także opowieścią o Krakowie oraz o jego mieszkańcach – o tym, jak wyglądały ich domy, jakie mieli aspiracje i rozrywki, dokąd lubili wyjeżdżać i jak wychowywali swoje dzieci. Wyjątkowa książka w pięknej edycji”.

Strona Krakowskiej Książki Miesiąca
www.kkm.biblioteka.krakow.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo