Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków
[awatar]
Biblioteka Kraków
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 12 61 89 100
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: administracja@krakowczyta.pl

GODZINY OTWARCIA

Informacje na temat zmiany godzin otwarcia filii Biblioteki Kraków znajdują się na stronie Biblioteki Kraków

1 stycznia 2017 roku z połączonych czterech niezaleznych sieci bibliotek dzielnicowych: Nowohuckiej, Krowoderskiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej powstała Biblioteka Kraków - samorządowa instytucja kultury Gminy Miejskiej Kraków.

Misją Biblioteki Kraków jest zapewnienie powszechnego dostępu do różnorodnych zbiorów bibliotecznych, a także dostarczenie wysokiej jakości usług skierowanych do wszystkich grup użytkowników; szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. To również inspirowanie i wspieranie rozwoju intelektualnego, podejmowanie działań na rzecz zwiększenia obecności książki w życiu społecznym mieszkańców Krakowa i podnoszenie ich kompetencji czytelniczych, a także ochrony dziedzictwa kulturowego i literackiego Krakowa.

Strona internetowa

Twoje dziecko nie ma jeszcze karty bibliotecznej? Zapisz je do biblioteki, a w prezencie otrzyma Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start! Akcja przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat, również tych, które posiadają już własną legitymację czytelnika.

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A to wszystko za darmo!

Jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie mogą być pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego Instytut Książki przygotował prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Od października 2019 r. w filiach Biblioteki Kraków na dzieci w wieku 3 do 6 lat będzie czekał wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza. Wyjątkiem są Filie nr 1 i nr 25, gdzie nie ma działów dziecięcych i aktualnie remontowanej Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) i Filii 51.

W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-.png

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-.png mala-ksiazka-wielki-czlowiek-
png, 39 KiB, 400x400
Komentarze (0)

Od 28 września do 7 października 2019 możecie głosować na projekty złożone w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie będzie odbywać się przez internet oraz w wybranych punktach na terenie miasta.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

Nr 143 | Nowości wydawnicze i ich autorzy w Bibliotece Kraków
Projekt zakłada organizację warsztatów i spotkań autorskich w filiach Biblioteki Kraków, zakup nowości wydawniczych w formie elektronicznej i tradycyjnej, zakup robotów edukacyjnych oraz oprogramowania do tworzenia gier miejskich, a także wydruk „Informatora czytelniczo-kulturalnego Biblioteka Kraków” w kolorze.

Nr 114 | Купівля українських книг до краківських міських бібліотек
Zakup pozycji literatury ukraińskiej, w tym klasyki literatury pięknej, współczesnych utworów, literatury dla dzieci oraz podręczników do nauki języka ukraińskiego jako obcego dla obcokrajowców i Polaków oraz książek do nauki języka polskiego dla Ukraińców, a także organizacja spotkań z młodymi ukraińskimi autorami oraz wieczorów poetyckich. Projekt realizowany będzie w 6 placówkach Biblioteki Kraków w różnych dzielnicach miasta.

PROJEKTY DZIELNICOWE

Dzielnica VI | Nr 39 | Nowe książki w naszej bibliotece
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych dla dwóch filii Biblioteki Kraków w podziale: dla Filii nr 23 – 7 tys. zł, dla Filii nr 24 – 13 tys. zł.

Dzielnica VIII | Nr 22 | Czytam – gram – słucham!
Projekt zakłada zakup nowości książkowych (w tym komiksów), audiobooków oraz gier planszowych dla Filii nr 31 Biblioteki Kraków.

Dzielnica X | Nr 2 | Biblioteka uczy, rozwija i bawi
W projekcie zawarto: zakup nowości książkowych i audiobooków, organizację spotkań autorskich, warsztatów podróżniczych, spektakli teatralnych oraz wyjść do muzeów. Projekt zakłada również zakup sprzętu komputerowego, minisztalug oraz głośników.

Dzielnica XV | Nr 9 | Nowe książki oraz prasa w bibliotece
Projekt zakłada zakup nowości książkowych w formie tradycyjnej, audiobooków, komiksów oraz prenumeratę czasopism. Projekt będzie realizowany w Filii nr 48 i 49.

Dzielnica XVI | Nr 6 | Rozczytane Bieńczyce
W projekcie przewidziano zakup nowości wydawniczych (w tym gier planszowych) oraz organizację spotkań autorskich i warsztatów w Filii nr 50 i Filii nr 51 Biblioteki Kraków.

Dzielnica XVIII | Nr 52 | Gdy na czytanie znajdziesz chęć, do biblioteki zaraz pędź
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych i prenumeratę oraz organizację spotkań autorskich, warsztatów i teatrzyków w filiach nr 53, 55 i 56 Biblioteki Kraków.

Dzielnica XVIII | Nr 98 | Kupujemy nowe książki i czasopisma dla filii 54 na Os. Młodości 8
Projekt zakłada zakup nowości wydawniczych i prenumeratę oraz organizację spotkań autorskich, warsztatów i prelekcji w Filii nr 54 Biblioteki Kraków.

Zasady głosowania:

  1. Każdy głosujący musi oddać głos na 6 różnych projektów (w tym: 3 głosy na zadania o charakterze lokalnym w dzielnicy swojego zamieszkania i 3 głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim).
  2. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.
  3. W celu oddania ważnego głosu, należy uzupełnić wszystkie wymagane rubryki na karcie do głosowania lub w platformie internetowej.

Głos będzie nieważny:

  1. Gdy na karcie głosowania lub podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej podane dane będą niewłaściwe lub wymagane dane nie zostaną podane.
  2. Gdy dane na karcie głosowania nie będą wypełnione czytelnie, pismem odręcznym lub nie będą opatrzone własnoręcznym podpisem.
  3. Gdy dane na karcie do głosowania lub dane podane podczas głosowania za pośrednictwem platformy internetowej zostaną wpisane niewyraźnie lub zostaną wpisane w niewłaściwej rubryce.
  4. Gdy dane osobowe lub numer PESEL/kod identyfikujący nadany przez Urząd Miasta Krakowa będą niepoprawne.
  5. Gdy w wyniku weryfikacji stwierdzone zostanie, że głos został oddany więcej niż jeden raz.

WYKAZ PUNKTÓW DO GŁOSOWANIA

WYKAZ WSZYSTKICH PROJEKTÓW

budzetfb.jpg

budzetfb.jpg budzetfb
jpg, 90 KiB, 600x600
Komentarze (0)

12 października po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się NOC POEZJI. Wydarzenie to stanowi jeden z komponentów marki „Krakowskie Noce”.

„Noc poezji” to szereg wydarzeń adresowanych do miłośników słowa i poezji w jej różnych formach i wymiarach. Myślą przewodnią tegorocznej edycji będą słowa Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba…” [Missa Pagana, 1978].

PROGRAM

Gdzie się ukryły wiersze Tuwima?
Filia nr 3 pl Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 | GODZ. 11.30

Rodzinne i kreatywne spotkanie z poezją mające charakter gry literacko-rekreacyjnej, której celem jest poznawanie literatury dziecięcej Juliana Tuwima, prezentacja oferty Biblioteki Kraków, a także poznanie formy teatralnej, jaką jest performens. Wiersz Lokomotywa koresponduje z otoczeniem siedziby Filii nr 3. Uczestnicy zostaną zabrani w podróż lokomotywą poetycką ze Stacji Kraków do Stacji Biblioteka Kraków. Zadaniem będzie odnalezienie hasła – klucza, które będzie upoważniało do podróży pociągiem. Pociąg wyruszy przez pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zatrzyma się na kilku stacjach. Przy każdej ze stacji aktor będzie zachęcał dzieci do wspólnej recytacji wiersza. Na końcowej stacji na uczestników będzie czekał przybyły z Łodzi Julian Tuwim.

➖➖➖

Warsztaty Loesje
Filia nr 44 ul. Spółdzielców 3 | 13.00

Warsztaty kreatywnego pisania Loesje z wykorzystaniem fragmentów utworów wybranych poetów. Celem zajęć jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii. Przygotowane teksty zamieszczane są na plakatach, pocztówkach, wlepkach. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele polskiej grupy Loesje. Spotkanie międ­zypo­kole­niow­e adresowane do rodzin, grup znajomych itp., dla wszystkich zain­tere­sowa­nych­ twórczym spędzeniem wolnego czasu.
Zapisy osobiste w Filii nr 44 lub mailowe filia_44@biblioteka.krakow.pl.
 

➖➖➖

 
Dla wszystkich starczy miejsca – literacko-graficzny pokaz multimedialny o Nowej Hucie
Aleja Róż | GODZ. 16.00-18.00

Pokaz multimedialny z okazji jubileuszu 70-lecia Nowej Huty, w czasie którego na telebimie będą wyświetlane fragmenty utworów poetyckich i prozatorskich autorów pochodzących z Nowej Huty lub piszących o niej w różnych okresach historii. Prezentacje tekstów będą ilustrowane, a także wzbogacone o pokaz zdjęć Nowej Huty sfotografowanej także w różnych okresach historii.
 

➖➖➖

 
Poetycki tramwaj „Dla wszystkich starczy miejsca…”
Przestrzeń Miejska | GODZ. 16.00

Od godz. 16.00 ulicami miasta będzie kursował zabytkowy tramwaj, w którym poezję będą czytali i śpiewali aktorzy krakowskich teatrów. Będzie można porozmawiać o współczesnej poezji oraz spotkać się z poetami i pisarzami. Na uczestników czekają niespodzianki, a każdy podróżujący otrzyma bilet w postaci pamiątkowej zakładki z cytatem, rękopisem lub autografem patronów tegorocznej edycji Nocy Poezji.

🔸 TRASA PRZEJAZDU 🔸
UWAGA: Czas przyjazdu na przystanek może różnić się ok. 15 minut- w zależności od natężenia ruchu

16:00 – Zajezdnia Nowa Huta | 16:02 – Kombinat | 16:04 – Struga | 16:07 – Plac Centralny im. Ronalda Reagana | 16:09 – Zgody | 16:12 – Rondo Kocmyrzowskie | 16:14 – Bieńczycka | 16:17 – Rondo Czyżyńskie | 16:18 – Centralna | 16:21 – M1 Aleja Pokoju | 16:22 – Tauron Arena Kraków | 16:23 – Plaza | 16:25 – Ofiar Dąbia | 16:26 – Teatr Variete | 16:29 – Rondo Grzegórzeckie | 16:31 – Rondo Mogilskie | 16:32 – Lubicz | 16:33 – Teatr im. J. Słowackiego | 16:35 – Stary Kleparz | 16:37 – Teatr Bagatela | 16:39 – Filharmonia | 16:41 – Plac Wszystkich Świętych | 16:43 – Poczta Główna | 16:45 – Starowiślna | 16:47 – Miodowa | 16:49 – Plac Bohaterów Getta | 16:52 – Korona | 16:55 – Rondo Matecznego | 16:57 – Rzemieślnicza | 17:00 – Łagiewniki (pętla) | 17:01 – Rzemieślnicza | 17:03 – Rondo Matecznego | 17:05 – Korona | 17:07 – Plac Bohaterów Getta | 17:09 – Miodowa | 17:11 – Starowiślna | 17:13 – Poczta Główna | 17:15 – Plac Wszystkich Świętych | 17:17 – Filharmonia | 17:19 – Teatr Bagatela | 17:21 – Stary Kleparz | 17:23 – Teatr im. J. Słowackiego | 17:25 – Lubicz | 17:27 – Rondo Mogilskie | 17:29 – Tauron Arena | 17:31 – AWF | 17:33 – Stella-Sawickiego | 17:35 – Czyżyny | 17:37 – Rondo Czyżyńskie | 17:39 – Os. Kolorowe | 17:41 – Plac Centralny im. Ronalda Reagana | 17: 43 – Struga | 17:45 – Kombinat | 17:47 – Zajezdnia Nowa Huta

 

➖➖➖

 
Wędrówką życie jest człowieka… – slam i karaoke poetyckie
Filia nr 56 Oddział dla Dzieci i Młodzieży Zgody 7 | GODZ. 16.00

Wydarzenie rozpocznie występ artystyczny, a po nim ochotnicy będą mogli zaprezentować autorską interpretację utworu Edwarda Stachury. Osoby, które zaprezentują najciekawsze wykonania nagrodzone zostaną upominkami.
 

➖➖➖

 
Filmowe portrety literackie
Filia nr 21 Czytelnia Naukowa Królewska 59
**
Projekcja filmów dokumentalnych Biblioteki Kraków wyprodukowanych we współpracy z TVP Kraków.
 

➖➖➖

 
GODZ. 16.30 | „Beata Szymańska. Złota godzina” | scenariusz i realizacja: Tomasz Kamiński
Prof. dr hab. Beata Szymańska–Aleksandrowicz – poetka, historyczka filozofii, tłumaczka, autorka książek z zakresu filozofii oraz literatury. W 2014 nominowana do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz za tom Złota Godzina...
 

➖➖➖

 
GODZ. 17.00 | Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…” | scenariusz i realizacja: Ewa Święs-Kucyba
Adam Ziemianin po ukończeniu Studium Nauc­zyci­elsk­iego­ pracował jako nauczyciel w Brzuśniku w okolicy Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W 1977 roku podjął pracę dziennikarską w piśmie Kolejarz, później przeniósł się do Echa Krakowa, gdzie pracował do 1997 roku. Obecnie jest dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Ziemianin debiutował wierszem Święty Jan z Kasiny Wielkiej w lutym 1968 roku na łamach Życia Literackiego. Pierwszy tomik Wypogadza się nad naszym domem ukazał się w 1975 r.
 

➖➖➖

 
Galeria Ekslibrisu Biblioteki Kraków: Poeci w ekslibrisie
Filia nr 3 Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 | GODZ. 17.00

Poezja była i jest honorowana przez wielu grafików. Twórcy ekslibrisu swoim artystycznym dziełem podkreślają rangę i jej znaczenie. Okolicznościowa wystawa ekslibrisu organizowana specjalnie w ramach Nocy Poezji 2019, będzie poświęcona poetom i poezji. Zaprezentowane zostaną ekslibrisy Małgorzaty Wyki, Zbigniewa Osenkowskiego, Krzysztofa Kmiecia, Jana Dubaja i innych artystów, w tym także twórców zagranicznych. Ze względu na związki poezji z teatrem i piosenką, pokazane zostaną też ekslibrisy dedykowane piosenkarzom i aktorom. Na wystawie znajdą się m.in. ekslibris Leszka Aleksandra Moczulskiego, Czesława Miłosza, a także ekslibrisy dedykowane Wisławie Szymborskiej, Julianowi Tuwimowi, Juliuszowi Słowackiemu, Adamowi Mickiewiczowi, Stanisławowi Wyspiańskiemu, Janowi Kochanowskiemu, Halinie Poświatowskiej, Julii Hartwig i wielu innym.

Podczas spotkania wiersze poetów, którym poświęcone będą prezentowane ekslibrisy, zostaną odczytane przez aktora Macieja Półtoraka.

Ekslibrisy przedstawi: Jacek Owczarek (kurator wystawy).
Prowadzenie: dr hab. Marek Karwala.
 

➖➖➖

 
Spotkanie z Edytą Świętek
Filia nr 56 Oddział dla Dorosłych Zgody 7 | GODZ. 17.00

Wieczór autorski Edyty Świętek, pisarki powieści społeczno-obyczajowych, urodzonej w Krakowie, autorki cyklu Spacer Aleją Róż. Spotkanie organizowane w ramach jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.
 

➖➖➖

 
Filmowe portrety literackie – „Piszę jak patrzy dziecko. Julian Kornhauser”
Filia nr 21 Czytelnia Naukowa ul. Królewska 59 | GODZ. 18.00

Premierowa projekcja filmu dokumentalnego Biblioteki Kraków oraz TVP Kraków poświęconego Julianowi Kornhauserowi – polskiemu poecie, prozaikowi, krytykowi literackiemu, eseiście, autorowi książek dla dzieci, znawcy i tłumaczowi literatury serbskiej i chorwackiej, współtwórcy grupy literackiej Teraz, profesorowi nauk humanistycznych, nauczycielowi akademickiemu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX wieku.

Scenariusz i reżyseria: Marta Węgiel.
Spotkanie z Martą Węgiel poprowadzi dr Stanisław Dziedzic.
 

➖➖➖

 
„Nie brookliński most. Edward Stachura”
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” Biblioteki Kraków, ul. Szczepańska 1 | GODZ. 18.00

Autorski spektakl słowno-muzyczny Jacka Wojc­iech­owsk­iego­ oparty na twórczości poetyckiej Edwarda Stachury. Jego twórczość poetycka i prozatorska wywarła wyraziste piętno na pokoleniach młodzieży dorastającej w latach 70-tych XX w. Wielu wówczas mówiło Stachurą, Stachurę śpiewało, naśladowało jego styl ubioru i zachowanie. Jacek Wojciechowski, absolwent krakowskiej PWST, związany z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, cieszący się niegasnącą popularnością spektakl Nie brookliński most. Edward Stachura wykonuje od 1992 r. Jest to świadectwo, iż twórczość Edwarda Stachury wciąż jest popularna. 24 lipca br. minęło 40 lat od tragicznej śmierci poety.

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Jacek Wojciechowski.
 

➖➖➖

 
„Harasymowicz versus”
Klasztor O.O. Augustianów, Kaplica św. Doroty, ul. Augustiańska 7 | GODZ. 19.00

21 sierpnia 2019 r. minęła 20. rocznica śmierci Jerzego Harasymowicza-Broniuszyca jednego z najw­ybit­niej­szyc­h współczesnych polskich poetów drugiej połowy XX w. Był twórcą grup poetyckich Muszyna i Barbarus. Jego utwory muzycznie zaadoptowane zostały przez popularnych pieśniarzy i grupy muzyczne uprawiające muzykę z krainy łagodności, m.in. Elżbieta Adamiak, Wojciech Belon z Wolną Grupą Bukowina. Podczas audycji Harasymowicz versus usłyszymy autorski wybór wierszy Jerzego Harasymowicza w konfrontacji ze współczesną polską muzyką (m.in. Grażyny Bacewicz).

Wybór tekstów, muzyki i wykonanie: Jakub Kosiniak.
 

➖➖➖

 
3P: portret, plakat i poezja
Dydo Galeria Plakatu, Al. Focha 1 (dawny hotel Cracovia) | GODZ. 19.00

Na wystawie będą prezentowane plakaty z portretami pisarzy, m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, a także plakaty reklamujące wydarzenia literackie, targi książki, festiwale literatury, odbywające się w kraju i za granicą. Wernisaż połączony ze spotkaniem poetyckim, w czasie którego młodzi krakowscy poeci, nawiązując do tematyki plakatów, przedstawią wiersze, które mogą stanowić portret ich postawy twórczej. Udział wezmą: Urszula Honek, Agata Jabłońska, Robert Król, Dawid Mateusz oraz Jadwiga Malina, która również poprowadzi spotkanie. Wystawa zostanie poszerzona o portrety poetów biorących udział w wydarzeniu, zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez Patrycję Longawę.

Koncepcja: Natalia Dydo i Anna Gregorczyk | Organizator: Stowarzyszenie Ogrody Sztuki | Wspó­łorg­aniz­ator­: Biblioteka Kraków


Projekt realizowany w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Poezji www.krakowskienoce.pl
 
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-21
T10:30
Biblioteka Kraków - Filia nr 53 50.07367 20.04917 os. Stalowe 12 31-921 Kraków

Biblioteka Kraków we współpracy z Fundacją Trasa dla Bobasa zaprasza na rodzinny spacer po Nowej Hucie, który poprowadzi Adelina Pociecha i Marta Mleczko.

Celem będzie zapoznanie rodzin z dziećmi z historią i kulturą Nowej Huty, promocja rodzinnego przewodnika wydanego z okazji 70-lecia dzielnicy pt. Nowa Huta – odkryj ją na nowo! Rodzinny spacer po Nowej Hucie, zachęcenie dzieci i rodziców do dalszego samodzielnego wyszukiwania i pogłębiania wiedzy na temat tej niezwykłej dzielnicy, pokazanie roli, jaką odegrały biblioteki w kształtowaniu nauki i kultury lokalnej społeczności. W programie spaceru m.in. spotkanie z bohaterami książki, rozmowy o historii i kulturze dzielnicy, przegląd archiwalnych fotografii, plenerowe zagadki i zadania, przegląd archiwalnych kronik bibliotecznych. Uczestnicy spaceru otrzymają egzemplarz przewodnika. Wydarzenie organizowane w ramach tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty.

Spacer rozpocznie się 21.09.2019 r. (sobota) o godzinie 10.30 przed Filią nr 53 Biblioteki Kraków na os. Stalowym 12, a zakończy w Filii nr 56 w os. Zgody 7.

Zapisy na spacer pod adresem: metodyczny@biblioteka.krakow.pl

plakat trasa dla bobasa.jpg

plakat trasa dla bobasa.jpg plakat trasa dla bobasa
jpg, 92 KiB, 623x800
Komentarze (0)

W niedzielę 29 września zapraszamy do Biblioteki Kraków na spotkania autorskie w ramach Krakowskiego Dnia Głośnego Czytania.

Spotkanie z Barbarą Gawryluk
Filia nr 3 Pl. J. Nowaka-Jeziorańskiego 3 | godz. 15:00

Spotkanie z Józefem Baranem
Filia nr 22 ul. Sienkiewicza 2 | godz. 15:00

Spotkanie z Lucyną Olejniczak
Filia nr 46 ul. Limanowskiego 4 | godz. 15:00

Spotkanie z Magdą Stachulą
Filia nr 56 Oddział dla Dorosłych os. Zgody 7 | godz. 15:00

Spotkanie z Marcinem Pałaszem
Filia nr 56 Oddział dla Dzieci i Młodzieży os. Zgody 7 | godz. 15:00

29 września (niedziela) filie: nr 3, nr 22, nr 46, nr 56 będą czynne w godzinach 12.00-17.00.

plakat.png

plakat.png plakat
png, 57 KiB, 641x841
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-14
T11:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 49 50.09379 20.00277 os. Tysiąclecia 42 31-610 Kraków

Zajęcia mają za zadanie przybliżyć język komiksu, wskazać cechy char­akte­ryst­yczn­e a zarazem różnorodność i uniwersalność tego medium. Zajęcia koncentrują się na samodzielnym poznawaniu komiksowych sposobów komunikacji. Już na początku dzieci tworzą własną postać, a wraz z nią odbywają podróż przez zagadnienia definiujące opowieść obrazkową. Zwieńczeniem warsztatów jest stworzenie własnej, krótkiej opowieści. Nawet jeśli nie wszyscy staną się rysownikami, to z pewnością obcowanie z komiksem będzie odtąd dla nich łatwiejsze i przyjemniejsze.

Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 8-10 lat.

Ilość miejsc ograniczona.
⚠ Zapisy elektroniczne: metodyczny@biblioteka.krakow.pl do wyczerpania limitu miejsc lub do 12 września.

🔺 Zajęcia są bezpłatne.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-10
T17:00
Biblioteka Kraków - Filia nr 33 50.01496 19.92873 ul. Zakopiańska 103 30-418 Kraków

10 września o godz. 17.00 zapraszamy do Filii 33 (ul. Zakopiańska 103) na spotkanie z autorami serii popularnych powieści etno­krym­inal­nych­ Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską i Michałem Kuźmińskim.

Ich książki „Śleboda”, „Pionek” i „Kamień” są jednymi z najbardziej popularnych, współczesnych kryminałów, a już 18 września premierę będzie miała najnowsza książka autorstwa pary o tytule „Mara”.

Spotkanie z Małgorzata i Michał Kuźmińscy poprowadzi dr Anna Marchewka. Zapraszamy!

Komentarze (0)

Zapraszamy do udziału w ósmej edycji „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.

7 września w całej Polsce odczytywane będą fragmenty 8 nowel, których – jak napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda, „wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.”

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

„Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa
„Dym” – Maria Konopnicka
„Katarynka” – Bolesław Prus
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulz (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
„Orka” – Władysław Stanisław Reymont
„Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski
„Sachem” – Henryk Sienkiewicz
„Sawa” – Henryk Rzewuski (z cyklu: Pamiątki Soplicy)

PROGRAM

🔷 GODZ. 11:00 | Scena obok Nowohuckiego Centrum Kultury | al. Jana Pawła II 232

Wśród czytających nowele, obecni będą przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury z terenu Nowej Huty oraz aktorzy. W wydarzeniu weźmie udział Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

🔷 GODZ. 13.00 | Scena na Placu Szczepańskim

Wydarzenie na Placu Szczepańskim rozpocznie się od wysłuchania hejnału. Następnie, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, członkowie Chóru I Liceum Ogól­noks­ztał­cące­go im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie oraz Chóru Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” wykonają utwory kompozytora i dyrygenta, a członkowie Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zatańczą. Wśród czytających nowele będą obecni przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury oraz wybitni krakowscy aktorzy. Wydarzenie będzie transmitowane do Biblioteki Centralnej Miasta Wilno. Poprowadzi je aktor Paweł Kumięga.

organizatorzy.png
partnerzy.png

organizatorzy.png organizatorzy
png, 16 KiB, 450x98
partnerzy.png partnerzy
png, 31 KiB, 1030x134
Komentarze (0)

Zapraszamy młodych twórców w wieku 16-24 lat do udziału w konkursie na mem lub film promujący Nową Hutę.

Zadaniem uczestników jest stworzenie mema, rozumianego jako połączenie elementu graficznego z tekstowym lub 60-90 sekundowego filmu poświęconego mieszkańcom, tradycjom, historii lub kulturze Nowej Huty.

Prace konkursowe będą oceniane w dwóch grupach wiekowych 16-19 i 20-24 lata, osobno dla kategorii mem i film. W każdej kategorii przyznana zostanie nagroda główna, a komisji konkursowej przysługuje również prawo wybrania prac wyróżnionych.

Pod uwagę będą brane: zgodność z tematyką konkursu, oryginalność pomysłu, jakość i estetyka wykonanej pracy oraz kreatywność autora.

Konkurs trwa do 31 października 2019 r.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie i podpisanie Karty Zgłoszenia, które należy dostarczyć do dowolnej filii Biblioteki Kraków lub przesłać na adres: Biblioteka Kraków, Pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków z dopiskiem „Konkurs na mem lub film”.

REGULAMIN i KARTA ZGŁOSZENIA

fb_mem.jpg fb_mem
jpg, 258 KiB, 1200x900
Komentarze (0)

Lato to czas szczególny – nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Słoneczne dni zachęcają do wyjazdów oraz wyjścia na zewnątrz, a urlopy i wakacje są do tego fantastyczną okazją. Na tegoroczną „akcję lato” przebiegającą pod hasłem zaBOOKuj wakacje z Bibliotece Kraków przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę zajęć zarówno w filiach bibliotecznych, jak i na świeżym powietrzu.

Wśród propozycji dla dzieci i młodzieży znajdziecie: głośne czytanie, warsztaty ekologiczne, spotkania miłośników gier planszowych, gry i zabawy literacko-ruchowe, a także zajęcia literacko-plastyczne. W okresie wakacyjnym będziemy realizować dwa projekty: drugą edycję Festiwalu Magia Czytania z Fundacją PZU oraz Krakowska rodzina sięga po książki dla córki i syna. W ramach projektów odbędą się: „Molikowe Rejsy Literackie” po Wiśle, konkurs na najp­iękn­iejs­zego­ mola i motyla książkowego, „Poranki z książką”, a także głośne czytanie opowieści o psiej wierności pod pomnikiem Dżoka, legend krakowskich pod Smokiem Wawelskim oraz historii niedźwiedzia Wojtka w Parku Jordana. W trakcie pikników miejskich najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach literackich, a także w wiel­kofo­rmat­owej­ grze planszowej „Nakarm smoka”.

Zobacz letni harmonogram wydarzeń

grafika_1920x520.jpg

grafika_1920x520.jpg grafika_1920x520
jpg, 159 KiB, 1920x520
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
32
timiranik
gabi.ob
magdalena.kotarba
ada.hareza
barbarapruska1
Opole MBP
natali.home2017
aga30krk
karolina_nykiel
edyta.szczepanek
kitalamarta
kamila_swierszcz
bjakubowska
kubala.barbara
januszwladyslaw
annaagata77
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Twoje dziecko nie ma jeszcze karty bibliotecznej? Zapisz je do biblioteki, a w prezencie otrzyma Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start! Akcja przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat, również tych, które posiadają już własną legitymację czytelnika. • Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. • Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A to wszystko za darmo! • Jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie mogą być pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego Instytut Książki przygotował prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. • Od października 2019 r. w filiach Biblioteki Kraków na dzieci w wieku 3 do 6 lat będzie czekał wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza. Wyjątkiem są Filie nr 1 i nr 25, gdzie nie ma działów dziecięcych i aktualnie remontowanej Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) i Filii 51. • W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. • W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. • [Obraz]
Podróż sentymentalna ze zbrodnią w tle • Przemysława Borkowskiego zna – nie przesadzę – cała Polska. Najwyższy wzrostem członek Kabaretu Moralnego Niepokoju, obchodzącego w tym roku 25-lecie istnienia, rozbawia publiczność od wielu lat. U boku Roberta Górskiego i Mikołaja Cieślaka stworzył niezliczoną ilość skeczów i humorystycznych kreacji. • Urodzony w Olsztynie ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wraz z kolegami założył najbardziej rozpoznawalny, przez wielu uważany za najlepszy w kraju kabaret. • Choć z pewnością w tym względzie Borkowski czuje się spełniony, to dusza filologa wygenerowała kolejne wyzwania. Pisze wiersze (brał m.in. udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Georga Trakla w 2017), felietony i powieści kryminalne. Ostatnia z nich, „Zakładnik” (Czwarta Strona, 2017) napisana w konwencji powieści drogi jest ukłonem w stronę rodzinnego miasta, gdzie autor spędzał dzieciństwo i młodość. • Dlatego z równą lekkością porusza się – animując swe postaci – zarówno po telewizyjnym studio w Warszawie, jak po wiejskich, mazurskich drogach. W tych „pięknych okolicznościach przyrody” bohaterowie (młoda, atrakcyjna, ambitna i żądna sukcesu dziennikarka Karolina Janczewska i borykający się z osobistymi problemami psycholog Zygmunt Rozłucki) wikłają się w trudną, dete­ktyw­isty­czną­ grę, próbując rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa sprzed wielu lat. Czynią to z różnych pobudek, ale mają wspólny cel. • Jak u Hitchcocka, akcja rozpoczyna się od swoistego „trzęsienia ziemi”, a potem napięcie już tylko wzrasta. Powieść Przemysława Borkowskiego stanowi niezwykle wciągający kryminał, w którym niezwykle ważną rolę odgrywa element psychologiczny. Mnożą się behawioralne analizy stanów emocjonalnych ofiar i ich katów, przeżywających moralne dylematy, przy czym mistrzowsko skonstruowana fabuła trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron książki. • – Pociągała mnie zawsze ta ciemniejsza strona ludzkiej natury. Dlatego w moich tekstach zawsze ktoś ginie… Powiedziałem tak przy wydaniu poprzedniej swojej książki i wtedy był to rodzaj żartu. Ale to rzeczywiście to sprawdziło się. Po wydaniu „Zakładnika” dałem sobie prawo do tego, by mówić o sobie „pisarz” – wyjaśnia autor w wywiadzie dla Gazety Olsztyńskiej. • Zwraca uwagę niezwykła naturalność dedukcji, gdyż duet bohaterów nie stosuje nowoczesnych metod śledczych praktykowanych przez policję. Decyduje przede wszystkim logika, inteligencja i umiejętność kojarzenia faktów. • Nie znajdą tu Państwo zwyczajowych dialogów toczonych na komendach, komisariatach; w kostnicach i prosektoriach, królujących we współczesnym kryminale polskim. Ba, rola oficera śledczego schodzi zdecydowanie na drugi plan. Liczy się bowiem rozgrywka między dobrem a złem, nie tylko w aspekcie dynamicznej akcji, ale też w sferze fi lozofi cznej, myślowej, wartościującej rzeczywistość. • Autor, jakby w ślad za Jackiem Kaczmarskim, zadaje sobie i nam pytanie: Co się stało z nasza klasą? Odpowiedzią są perfekcyjnie skonstruowane sylwetki, w których – posługując się w dalszym ciągu retoryką barda „Solidarności” – wyraźnie widać „twarze dzieci”. Jest więc miejscowa piękność, w której kochają się wszyscy chłopcy; lokalny Casanova (przedstawiciel bananowej młodzieży) i jego zakompleksieni koledzy. Jest też hierarchat starszego pokolenia, przeciwny wszelkim mezaliansom i predestynujący swoje pociechy do życia w lepszym świecie. • Czy w tym przypadku sprawdzi się przysłowie o skorupce, która nasiąka za młodu? Przekonajcie się Państwo sami, sięgając po „Zakładnika”. Emocje gwarantowane. • Janusz Mika
foo