Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
49 50 51
...
118
  • [awatar]
    Iska
    "Wrócę, gdy będziesz spała" to reportaż o ludziach, których matkom udało się dać im życie po raz drugi. To jedna z tych naprawdę niewielu książek, które czytałam bardzo długo, z uwagi na emocje jakie wywołują zawarte w niej relacje. Historie jej bohaterów są pełne najgorszych nieszczęść, ogromnego smutku, żalu, strachu, samotności. To opowieści o opuszczeniach, dzięki którym mimo wszystko zostało ocalone kolejne pokolenie żydowskich dzieci. Matki, które w ten sposób zdecydowały się ratować swoje dzieci, stały przed wyborem tragicznym. Żadna z nich jednak nie chciała skazywać ich na pewną śmierć. Znacznie lepszą perspektywą był dla nich los z pewną niewiadomą niż bliski kres ich życia. W większości dzieciom tym udało się ocaleć, a nawet poznać swą prawdziwą tożsamość, z którą niektórym trudno było się pogodzić. Nie ma w świecie nic gorszego niż życie w ciągłym poczuciu winy, wewnętrznym rozdarciu między dwiema tożsamościami. Z perspektywy ocalałych trudno jest mówić o wdzięczności, bo nie wiadomo komu i za co należy się być wdzięcznym bardziej... Bez względu na przedstawione w książce przeżycia poszczególnych jej bohaterów i bohaterek zdołali oni doznać w swoim życiu większego lub mniejszego szczęścia, stłumić w sobie żal i iść dalej, aby dawać świadectwo kolejnym pokoleniom. Bo pamięć i zachowanie tożsamości w przypadki każdego z nas są wartościami o niebagatelnym znaczeniu, które powinniśmy pielęgnować aż po sam kres swojego istnienia. Publikacja Patrycji Dołowy jest prawdziwym wyciskaczem łez, niejednokrotnie zmuszała mnie do płaczu. Trudna lektura, aczkolwiek niezwykle nam wszystkim potrzebna. Polecam.
  • [awatar]
    Iska
    „Gwiazdkowy Prosiaczek” czyli opowieść o niesamowitej Wigilii, nocy cudów i przegranych spraw… • Rowling poraz kolejny zaskakuje swojego czytelnika. Jej pomysły na powieści o charakterze fantastyczno-przygodowym chyba nigdy się nie skończą. Głównym bohaterem historii jest Jack. Chłopiec, który nie wyobraża sobie życia bez ukochanej przytulanki w postaci prosiaczka o nazwie Daj Proś, w skrócie DP. Nieoczekiwanie jednak w wyniku ciągu niefortunnych zdarzeń i zwykłej złośliwości DP „ginie” gdzieś w meandrach aut poruszających się po autostradzie. Chłopiec wpada w czarną rozpacz. Bliscy jednak szybko próbują zaradzić smutkowi Jacka i obdarowują go pewnym beznadziejnym „świnkowym zamiennikiem”, który w niczym nie przypomina chłopcu DP. Jack wpada w furię. Okazuje się jednak, że w noc wigilijną zdarzają się rzeczy zupełnie nieoczekiwane. Dzięki magii świąt gwiazdkowy prosiaczek wprost spod choinki zabiera chłopca do świata zgub, aby uratować życie zawieruszonemu DP. • „Gwiazdkowy Prosiaczek” to książka bardzo mroczna, ale pełna uczuć i ogromnych emocji. To opowieść o przywiązaniu, miłości ponad wszystko i walce o własne szczęście. Poza tym znajduje się w niej mnóstwo bohaterów i nietuzinkowych miejsc. Jest Nietrwałe, szeryf Patrzałka, tajemnicza śniadaniówka z inhalatorem, Gdzietowcieło, Adzia i Poezja. To przedługa opowieść o wędrówce przez Pustkowie Nieopłakiwanych, o rezolutnej Busolce, Niebieskim Króliczku i dziwnych Rzeczach z Miasta Wytęsknionych, a także o pewnej przerażającej Norze i zamieszkującym ją Lamusie. W skrócie, to kolejna świetna i wciągająca opowieść przedstawiona przez jedną z najz­nami­enit­szyc­h pisarek literatury dla dzieci obecnego stulecia. Polecam gorąco.
  • [awatar]
    Iska
    Po powieść Lucindy Riley "Sekret listu" sięgnęłam z ciekawości, z chęci poznania języka prozy autorki. Czego dotyczy przedstawiona w niej historia? W Wielkiej Brytanii umiera sławny aktor James Harrison. Jego śmierć wywołuje ogromne poruszenie nawet poza granicami brytyjskiego królestwa. Joanna Haslam żądna rozgłosu dziennikarka udaje się na nabożeństwo żałobne. W ceremonii pogrzebowej uczestniczy mnóstwo słynnych osób. Joanna chcąc poprawić swą pozycję w redakcji ma zamiar znaleźć jakiś „smakowity kąsek”, który jej to nieco umożliwi. Jednak uwagę dziewczyny przyciąga pewna staruszka, która zdaje się jej utrudniać nieco polowanie na sensację. Dziennika jest rozczarowana, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że celowe działania staruszki stwarzają jej niepowtarzalną szansę na odsłonięcie długo skrywanej tajemnicy… Tajemnicy związanej z pewnym napisanym przed laty miłosnym listem, którego treść może wstrząsnąć całą monarchią. • Sam pomysł na taką fabułę jest nawet całkiem niezły. W moim odczuciu akcja mogłaby być znacznie bardziej wartka. Książka napisana została prostym językiem, nie zawiera wielu zbędnych opisów. Zakończenie choć może niezbyt zaskakujące należy do tych z rodzaju szczęśliwych. Trochę w niej z romansu, trochę z opowieści sensacyjnej czy szpiegowskiej, ale w większości to i tak obyczaj o bardzo lekkim charakterze. Historia, jak z tych o Jamesie Bondzie, bardzo "brytyjska". Na oderwanie się i tak zwane "odmóżdżenie" może być, ale bez większego ŁAŁ. Na jednym tytule pani Riley poprzestanę.
  • [awatar]
    Iska
    Pamięć, czyli nasze być albo nie być... • Choroba Alzheimera to doświadczenie, które budzi grozę. Jest ona trudna zarówno dla osoby bezpośrednio nią dotkniętej, jak i jej bliskich. Gdy jeden na nią zapada tak naprawdę cierpi i choruje wraz z nim cała rodzina. Trudno się przed nią ustrzec. W zasadzie tak jak pisze w swej analizie Lisa Genova możemy tylko starać się niwelować pewne czynniki mające wpływ na przyspieszenie jej rozwoju. Nie każdy padnie jej ofiarą. Nawet Ci, którzy noszą w swoim organizmie ku temu stosowny gen zawsze mają 50 procent szans na wytrwanie w psychicznym zdrowiu do końca swych dni. Być może marna to pociecha, ale zawsze dająca minimalne chociażby nadzieje. • Publikacja "Zrozumieć pamięć" wyjaśnia w sposób bardzo prosty aspekty związane z zapamiętywaniem, a zachodzącym w naszych mózgach problemem zapominania. Mówi o tym w jakich sytuacjach zapominanie jest czymś zupełnie nieszkodliwym i kiedy nie powinno budzić w nas lęku. Okazuje się, że w większości przytoczone przez autorkę przykłady zapominania są całkiem normalne, bo tylko pojedyncze jednostki posiadają tak zwaną pamięć doskonałą i są w stanie zakodować najmniejsze szczegóły z własnego życia na bardzo długo. Pamięć zawodzi każdego z nas, ale nie zawsze są to symptomy świadczące o wystąpieniu choroby otępieńczej. W publikacji tej wskazane zostały różnice między zapominaniem zwykłym, a tym świadczącym o chorobie. Różnice te są znaczne i dotyczą pamięciowo różnych sfer naszego funkcjonowania. Budujące w przedstawionej analizie jest to, że dzięki oszczędnemu pod względem emocjonalnym trybowi życia, dostarczaniu sobie snu w odpowiedniej dawce, przestrzeganiu diety i zażywaniu aktywności fizycznej mamy wpływ na spowolnienie zachodzącego w nas procesu zapominania. • "Zrozumieć pamięć" to swoistego rodzaju poradnik, który w krótki i rzeczowy sposób wyjaśnia czym jest choroba Alzheimera i jak się przed nią mamy szansę nieco obronić. Polecam zainteresowanym tematem i ku pokrzepieniu serc.
  • [awatar]
    Iska
    „Pomyślałam, że gdyby wszyscy ludzie po kolei na chwilę zamienili się z nią na życia, a potem wrócili bezpiecznie w swoje ciała, świat stałby się niep­orów­nywa­lnie­ lepszy.” • Jakub Małecki w swym „Święcie ognia” przekracza kolejne emocjonalne granice. Bohaterami tej niezwykłej, porywającej historii są członkowie jednej rodziny: ojciec wraz z dwoma córkami. Łucja to człowiek z ogromną pasją, prócz baletu, ponad życie kocha swoją siostrę Anastazję. Dziewczyna zatraca się w tańcu. Taniec jest dla niej niejako ucieczką przed wspomnieniami z przeszłości. Jest także czymś, co nadaje sens jej życiu. Łucja obsesyjnie wręcz dąży do osiągnięcia celu, jakim jest zagranie solowej roli w jednym z baletowych spektakli. • Anastazja z kolei mimo swej niep­ełno­spra­wnoś­ci tryska wręcz optymizmem. Jest ciekawa świat, ludzi, przyszłości. Nie zatraca się w swej chorobie. We wszystkim widzi sens istnienia. Kocha życie mimo wszystko, uwielbia spędzać czas ze swą siostrą, z którą rozumieją się doskonale bez wypowiadania jakichkolwiek słów. To dziewczyna o niezłomnym charakterze, dla której mimo barier motorycznych nie ma rzeczy niemożliwych. Z całego serca pragnie zaznać miłości drugiej osoby. • W tym wszystkim jest także postać ojca, niewolnika historii z przeszłości. Romea, który stracił swą ukochaną Julię we wprost dramatyczny sposób. Bohaterowi temu trudno jest zaakceptować własną sytuację rodzinną. Choć stara się ze wszystkich sił nie okazywać swym córką stanu, w jakim znajduje się jego dusza i psychika, osobiście doświadcza wewnętrznej traumy. Momentami próbuje „uciec” przed tera­źnie­jszo­ścią­, ale nie na zbyt długo. Z miłości do swych dzieci, zwyczajnie nie potrafi uciec na zawsze… • „Święto ognia” to krucha, subtelna, delikatna literatura środka, opowiadająca o ogromnej sile poświęcenia. Niezwykła historia rodzinna, która porywa czytelnika w pełen empatii świat ludzkich niedoskonałości i pragnień. Porusza serce i dusze. Tutaj niemożliwe, staje się osiągalne. Gorąco polecam.
Ostatnio ocenione
1
...
33 34 35
...
98
  • Sekretna historia skarpetek
    Bednarek, Justyna
  • Powróceni
    Gurnah, Abdulrazak
  • Szczęście to lis
    Daciūtè, Evelina
  • Czerwone Saneczki
    Guendelsberger, Erin
  • Food pharmacy
    Nertby Aurell, Lina
  • Niechciany gość
    Croft, Kathryn
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo