Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Kolejna po Włosach mamy książka norweskiego duetu artystów znanych poruszania trudnych, drażliwych tematów. Bohaterką Grzecznej jest Lusia. Cichutka, śliczna i robi wszystko, jak należy. Nie odzywa się nie pytana, zawsze pięknie uśmiecha myje zęby dziesięć razy dziesięć razy dziesięć z każdej strony. Rodzice i nauczyciele zdają się kompletnie ignorować jej istnienie do momentu, aż Lusia staje się przezroczysta i… znika w ścianie. Co może zrobić, żeby wydostać się ze swojego więzienia? Jak zerwać z krochmalonymi i na sztywno i prasowanymi w kant oczekiwaniami dorosłych? Odpowiedzi, których dostarcza bajka nie są miłe, czyste i pachnące, ale z pewnością prawdziwe.
-
Siedemnastoletni Michael żyje od przeprowadzki do przeprowadzki. Tym razem trafia do ostatniego miejsca, w którym chciałby się znaleźć. Jest zagorzałym ateistą i właśnie rozpoczyna naukę w katolickiej szkole. Chłopak czuje, że w konserwatywnym środowisku Św. Klary nie znajdzie nikogo podobnego do siebie, lecz dość szybko trafia na Anonimowych Heretyków. To tajne stowarzyszenie zrzeszające wyrzutków i niedopasowanych. Avi jest żydem i gejem, Max – unitarianinem uniwersalistą, Eden – praktykującą poganką, a Lucy jako feministka planuje zostać księdzem. Wszyscy akceptują siebie wzajemnie i starają się po cichu przetrwać. Michael przekonuje Anonimowych Heretyków do buntu i rozpoczęcia kampanii przeciw sztywnym zasadom i wszechobecnej w szkole hipokryzji. Poruszająca powieść o dojrzewaniu, przyjaźni i odkrywaniu wiary. Dla nastolatków poszukujących siebie i własnej tożsamości.
-
Amerykański stan Kentucky, lata 50. XX wieku. Elizabeth Harmon w wieku 8 lat trafia do sierocińca. Spędza czas w piwnicy, ucząc się gry w szachy pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej talencie. By w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój, wychowawcy podają wszystkim podopiecznym małe zielone pigułki. Gdy Beth przenosi się do rodziny adopcyjnej i próbuje samodzielnie poukładać swoje życie, obie obsesje – szachy i środki nasenne – towarzyszą jej na każdym kroku. Bohaterka wspinając się na szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych, równocześnie mierzy się z uzależnieniem i destrukcyjnymi myślami. Gambit królowej nie tylko w fascynujący sposób opisuje pojedynki szachowe. Jest też wartką powieścią o rywalizacji i współpracy, samotności i poszukiwaniu sensu życia. Na podstawie książki powstał film dostępny na platformie Netflix (z Anyą Taylor-Joy w roli głównej).
-
Mały Niedźwiadek leży już w łóżku, kiedy prosi Mamę o trzy bajki. Aż trzy? – dziwi się Mama. Proszę, proszę, proszę! Poprosiłem trzy razy. Powtórzona po trzykroć formułka staje się magicznym zaklęciem, które otwiera skarbnicę bajek. Niedźwiadkowa Mama opowiada… ale nie baśnie, nie historie o królach i księżniczkach. Z maminej wyobraźni wyłaniają się postaci, które najprędzej spotkalibyśmy w Muminkach Tove Jansson. Pojawia się Strażniczka nocy, która co wieczór uderza w gong. Zora, dziewczynka z mieczem i Jacko Mollo, który śpi do góry nogami. Najbardziej rozczulający jest Nobo, małe stworzenie w wielkim płaszczu, które na dnie morza znajduje swój sen. Pod piórem Kitty Crowther powstaje magiczny nocny świat, oryginalny i pełen prostych, ale rozbudzających wyobraźnię wydarzeń. We wszystkich historiach pojawia się wątek snu i związanych z nim wieczornych rytuałów, zachęcając dorosłych do odnowienia zwyczaju opowiadania bajek na dobranoc. Również warstwa wizualna książki jest zaskakująca – autorka posłużyła się fluorescencyjnymi markerami i kredkami, a jej ilustracje mogą być inspiracją dla młodszych czytelników, by tworzyć własne nocne opowieści!
-
Pierwsza książka dla młodzieży w dorobku George’a R.R. Martina, autora bestsellerowej sagi Pieśń Lodu i Ognia. Kilkuletnia Adara jest tak zwanym zimowym dzieckiem – urodziła się w czasie wielkich mrozów, które odcisnęły na niej piętno: dziewczynka jest nad wiek spokojna i wycofana, nie okazuje emocji, ma zawsze chłodną skórę i źle znosi lato. Dziecko spotyka się z odrzuceniem otoczenia, ale nie do rozumie jego przyczyn. Ukojeniem dla Adary faktycznie okazuje się być zima - to wtedy na odległych łąkach spotyka Lodowego Smoka. Więź z istotą, która w innych ludziach wzbudza tylko przerażenie, jest dla bohaterki czymś niezwykłym, jedynym pewnikiem w świecie stale ogarniętym wojną. Pewnego razu okazuje się, że przyjaciel Adary może ocalić wszystko, co dla dziewczynki cenne… a także wszystkich, którzy od początku darzyli ją niechęcią i niezrozumieniem.