Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    W Polsce, zgodnie z tradycją, obchodzimy takie święta jak nadejście wiosny, Dzień Matki czy Nowy Rok. Dla Japończyków są to równie ważne dni, lecz oprócz nich celebrują też wiele innych wydarzeń i okazji, z którymi nie spotkamy się w żadnym innym kraju. Każde matsuri – czyli po japońsku święto – wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami. Będą potrzebne potrawy, stroje i muzyka. To chyba wymaga sporo pracy, prawda? Nie martwcie się, z pomocą przychodzi siedmioletnia Ai – to ona będzie naszą przewodniczką. W książce autorstwa Ka Mochi, przeprowadzi nas przez zawiłości japońskiej kultury. Będziemy podróżować chronologicznie – od pierwszego do ostatniego miesiąca roku. Przyjrzymy się bliżej takim świętom jak np.: Setsubun, Hanami czy Tanabata. Brzmi abstrakcyjnie? Po lekturze żadne matsuri nie będzie miało już przed wami tajemnic.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Poznajcie jedenastoletnią Oliwię – dziewczynkę mądrą, bardzo nieśmiałą i nade wszystko kochającą naturę. Nasza bohaterka mieszka z rodziną w wielkiej posiadłości, otoczonej jeszcze większym parkiem. A w tym parku centralne miejsce zajmuje wiekowy dąb. To on jest najlepszym (i jedynym) przyjacielem Oliwii. Jemu powierza najskrytsze sekrety, przy nim spędza niemal cały wolny czas czytając lub rysując. Lecz pewnego dnia sir Sydney – tata dziewczynki, postanawia ściąć dąb, by w jego miejscu zbudować letnią rezydencję. Co zrozumiałe – jego córka się buntuje i sprzeciwia. Ten, ulegając, daje jej siedem godzin na wymyślenie, jak odwieść go od nowego pomysłu. Zdeterminowana bohaterka jest gotowa na wszystko, by uratować przyjaciela. • Książka Natashy Farrant to baśniowa powieść szkatułkowa, zilustrowana przez Lydie Corry. Autorka prowadzi młodych czytelników przez siedem opowieści, w których za przewodników służy siedem różnych drzew. Każde z nich ma do przekazania Oliwii własną, poruszającą historię oraz kluczową lekcję. Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami oczarowuje i przypomina, jak cennym skarbem jest otaczająca nas przyroda oraz jak ważne jest dbanie o naturę. Czy wzbogaconej o tę wiedzę bohaterce uda się przekonać ojca do zmiany decyzji? Przekonajcie się sami!
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Studio fotograficzne pana Hirasaki odwiedza troje różnych gości. Na pierwszy rzut oka nie mają z sobą nic wspólnego. Bo co może łączyć starszą kobietę, mężczyznę z przestępczą przeszłością oraz kilkuletnią dziewczynkę? Odpowiedź jest prosta – wszyscy nie żyją. A ów zakład jest tylko przystankiem pomiędzy życiem a śmiercią. Przed ostatecznym odejściem dostaną jeszcze jedno polecenie. Każde z nich otrzyma stos zdjęć, po jednym z każdego dnia swojego życia. Ich zadaniem będzie wybranie tych najcenniejszych. Cofając się w czasie z pomocą pana Hirasaki i na nowo przeżywając najważniejsze momenty, będą musieli uważać. Powrót do dawnych lat może sprowokować chęć przekroczenia granicy między bezstronnym obserwowaniem a czynnym udziałem. Jak daleko odważą się posunąć? I jakie mogą być tego konsekwencje? • Fotograf utraconych wspomnień to jedyne w swoim rodzaju japońskie spojrzenie na kres życia człowieka. Autorka próbuje odpowiedzieć na odwieczne pytanie: co nas czeka po śmierci? Wbrew pozorom, wynikającym z głównego, przygnębiającego motywu powieści, nie jest to pozycja dołująca. Sanaka Hiiragi stworzyła opowieść otulającą serca, kojącą i podnoszącą na duchu. Zapraszamy w zaświaty do studia pana Hirasaki, gdzie troje bohaterów zmierzy się z własnymi wspomnieniami.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Historii o przyjaźni dzieci ze zwierzętami powstało już wiele. Cieszą się one niesłabnącą popularnością zarówno wśród najmłodszych, jak i ich rodziców. Wszystkim miłośnikom niezwykłych, międzygatunkowych znajomości polecamy literacki, nagrodzony debiut amerykańskiego rysownika, ilustratora i nauczyciela malarstwa - Jareda Culluma. • Akcja Kodiego rozpoczyna się latem, w domku na Alasce, gdzie Katia spędza wakacje u swojej babci. Dziewczynka nie ma przyjaciół, a całe dnie spędza w pokoju pochłaniając kolejne komiksy. Pewnego dnia, podczas powrotu do domu, na skutek nieszczęśliwego wypadku staje oko w oko… z niedźwiedziem. Ogromny miś nie przypomina jednak złowrogich bestii, wydaje się wręcz przestraszony i potrzebuje pomocy – kłoda przygniotła mu tylną łapkę. Dziewczynka z pomocą babci ratuje zwierzę, nadaje mu imię Kodi i od tej chwili spędza z nim każdą możliwą chwilę. Sielanka kończy się, gdy Katia musi wrócić do domu w Seattle. Osamotniony niedźwiedź zrobi wszystko, by ponownie spotkać się z przyjaciółką – opuszcza więc bezpieczny las i wyrusza w podróż. • Książka Culluma to niewielka powieść graficzna dla najmłodszych. Autor opowiedział w niej historię nie tylko o przyjaźni, ale także o samotności, inności i potrzebie przynależności. Minimalizm w tekście równoważy się z ręcznie malowanymi, akwarelowymi ilustracjami, które zachwycają i kadr po kadrze prowadzą małego czytelnika przez całą fabułę. Jest to idealny komiks dla stawiających pierwsze kroki w gatunku.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Witajcie w świecie Deki. Niełatwo jest tu być dziewczyną. Obowiązują je surowe reguły, takie jak zakaz biegania, krzyczenia, a po osiągnięciu pewnego wieku są zobowiązane przejść przez Rytuał Czystości, który przesądzi, czy zostaną prawowitymi członkiniami swojego plemienia. Przyszedł czas aby do ceremonii przystąpiła również Deka. Jednak gdy jej krew podczas Rytuału zamiast czerwienią mieni się złotem, wie że czekają ją konsekwencje dużo gorsze niż wygnanie z wioski. Kiedy pozostali mieszkańcy odwracają się od niej, nastolatka jest zrozpaczona. Wówczas pomocną dłoń do Deki wyciąga tajemnicza kobieta. Proponuje jej przyłączenie się do grupy dziewcząt takich jak ona. Bohaterka, pragnąca w tamtym momencie nade wszystko akceptacji, zgadza się wstąpić w szeregi armii walczącej dla cesarza. Czy podjęła słuszną decyzję? Czy w nowym środowisku znajdzie to czego potrzebuje? I jakie niespodzianki kryją się za wielkimi murami stolicy? W głowie Deki kłębi się wiele pytań, ale tylko jednego może być pewna – nic już nie będzie takie samo. • A czego Wy możecie być pewni sięgając po Naznaczone złotem? Przede wszystkim wyrazistego wątku feministycznego. Bohaterki Naminy Forny to silne i zdeterminowane młode kobiety, walczące o swoje prawa, równolegle wspierające siebie nawzajem z siostrzaną miłością. Potrafią pokazać nastoletnim czytelniczkom siłę relacji między kobietami, jednocześnie stawiając siebie na pierwszym miejscu i odważnie realizując własne marzenia. W powieści znajdziecie również motyw przemiany, sekrety, intrygi oraz bohaterów różnych ras i narodowości. A wszystko to w egzotycznym, afrykańskim klimacie.
Ostatnio ocenione
Brak ocen
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo