Piórem czy mieczem:

opowieść o Henryku Sienkiewiczu

Autor:
Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje:
Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura (2016-2017)
ISBN:
978-83-7672-439-3
Autotagi:
biografie
druk
książki
opowiadania
powieści
proza
5.0

Basia - zwana Hajduczkiem ze względu na swoją odwagę i pomoc w złapaniu złodzieja obrazu - odwiedza z klasą muzeum noblisty. Tam poznaje kustosza - starszego, pełnego energii i sympatycznego pana Mosia. Razem z nim wyrusza w podróż do najmłodszych lat życia pisarza. Pałaszując ciastka, oglądając autentyczne listy i portrety Sienkiewicza, wsłuchuje się w opowieść o rodzinie powieściopisarza, jego próbach pisarskich, pracy w gazecie, podróży do Ameryki, pierwszych drukowanych książkach czy najbardziej znanych bohaterach literackich. Dowiaduje się o wielkim uznaniu dla Sienkiewicza, który otrzymał m. in. Oblęgorek - pałacyk w darze od narodu polskiego oraz Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. *** [źródło opisu : https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/piorem-czy-mieczem-opowiesc-o-henryku-sienkiewiczu]
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Anna Czerwińska-Rydel specjalizuje się w pisaniu biografii słynnych postaci dla dzieci. „Piórem czy mieczem” przedstawia w sposób prosty, a przy tym ciekawy, życie Henryka Sienkiewicza. Pretekstem jest szkolna wycieczka do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. • Pan Ignacy Moś (1917–2001), pomysłodawca, twórca i kustosz tegoż muzeum, wyłuskuje z tłumu uczniów znudzoną Basię, hajduczka, jak sam ją nazywa. Basia od tego dnia ma nieograniczony wstęp do muzeum i chętnie z niego korzysta. A pan Moś porywająco opowiada o pisarzu – o jego dzieciństwie, młodości, dojrzałych latach, o ciężkiej żmudnej pracy pisarza i jego małych radościach. • Na końcu znajdziemy kalendarium z życia Henryka Sienkiewicza, spis ważniejszych i ciekawszych wydarzeń z tych czasów, wykaz ważniejszych utworów, adresy muzeów poświęconych pisarzowi, a także wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, opracowany na podstawie wywiadu opublikowanego w magazynie „Świat” 13 czerwca 1913 roku. • Bardzo ciekawa i ładnie wydana książka. Aż zachęca do poznania twórczości i życia naszego wspaniałego pisarza.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo