• Anna Czerwińska-Rydel specjalizuje się w pisaniu biografii słynnych postaci dla dzieci. „Piórem czy mieczem” przedstawia w sposób prosty, a przy tym ciekawy, życie Henryka Sienkiewicza. Pretekstem jest szkolna wycieczka do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. • Pan Ignacy Moś (1917–2001), pomysłodawca, twórca i kustosz tegoż muzeum, wyłuskuje z tłumu uczniów znudzoną Basię, hajduczka, jak sam ją nazywa. Basia od tego dnia ma nieograniczony wstęp do muzeum i chętnie z niego korzysta. A pan Moś porywająco opowiada o pisarzu – o jego dzieciństwie, młodości, dojrzałych latach, o ciężkiej żmudnej pracy pisarza i jego małych radościach. • Na końcu znajdziemy kalendarium z życia Henryka Sienkiewicza, spis ważniejszych i ciekawszych wydarzeń z tych czasów, wykaz ważniejszych utworów, adresy muzeów poświęconych pisarzowi, a także wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, opracowany na podstawie wywiadu opublikowanego w magazynie „Świat” 13 czerwca 1913 roku. • Bardzo ciekawa i ładnie wydana książka. Aż zachęca do poznania twórczości i życia naszego wspaniałego pisarza.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo