Gdzie ta magia ?
1 2 3
Wiadomości: 88

Temat dość lubiany bo kontrowersyjny - czy elektroniczne gadżety i audiobókowe makaronizmy odbierają magię prawdziwym książkom ?

Link    PW    Źródło
Napisano: 14.05.2012 17:18:08 , ostatnia edycja: dariusz, 15.05.2012 11:57:07
 
Wiadomości: 71

Odbierają i nie odbierają. To wszystko jak zwykle zależy. Przeczytałem od czasów podstawówki naprawdę bardzo dużo książek (często nie do końca zgodnie z wyobrażeniami nauczycieli na temat tego co i jak należy czytać, w końcu to chyba nie do końca miało być tak, że na pierwszej lekcji wypożycza się książkę z biblioteki, a po ostatniej ją oddaje ;)😉 )

Nadal czytam, aczkolwiek już trochę mniej, biorąc jednak pod uwagę, że czytam o wiele szybciej niż większość znanych mi miłośników literatury, i tak wychodzę wysoko powyżej średniej.

Można zachwycać się pięknymi wydaniami, opasłymi tomiskami, ale ręka do góry, kto naprawdę lubi trzymać w dłoni grubą 1000 stronicową pozycję?

Zauważyłem, że modnym stało się ostatnio, albo używanie czytników książek elektronicznych, albo traktowanie ich użytkowników jak trędowatych (no bo to przecież, kto to widział, ten zapach papieru, ta dusza książki itd...). Cóż, mam ebook readera (nawet dwa) i uważam, go za jeden z lepszych zakupów sprzętu elektronicznego jakiego dokonałem. Uwielbiam to urządzenie, które mogę mieć zawsze przy sobie, razem z setkami zapisanych na nim książek.

Duszą książki jest jej treść, historia, którą chce przekazać nam autor, czy czytamy ją na papierze naturalnym, czy elektronicznym, nie ma najmniejszego znaczenia, ważne jest wyłącznie to, że czytamy.

+4 trafny
Link    PW    Źródło
Napisano: 14.05.2012 20:23:08
 
Wiadomości: 48

Jako nowy użytkownik czytnika i wytrwały czytacz od dzieciństwa mogę tylko poprzeć słowa poprzednika. Czytnik to rewelacja. Można sobie dopasować rodzaj i rozmiar czcionki do potrzeb i możliwości. Można zmienić książkę nie wstając z tapczanu czy fotela. Można na wakacje czy w podróż służbową wziąć 1000 książek i wybierać co w danym momencie chce się czytać. Jedyna wada to że z jednego czytnika może korzystać jedna osoba na raz, a dzieci też by chciały. Ale najważniejsze jest to żeby czytać, a nie kłócić się jakie czytanie jest lepsze.

+4 trafny
Link    PW    Źródło
Napisano: 15.05.2012 09:07:55
 
Wiadomości: 46

Żaden problem, ja już 2 miesiąc odstąpiłam od czytnika na rzecz papieru, z kilku powodów: brak e-książki,książki polecone i nowa pachnąca drukiem :-) Na czytniku też czeka kolejka więc potem baterię pod prąd i dalej! Wady czytnika: nie pachnie i nie szeleści, bez obrazków, zalety: lekki i można czytać jednym palcem klikając strony co baardzo przydało sie np. podczas karmienia dzidziusia!

Link    PW    Źródło
Napisano: 15.05.2012 20:43:37
 
Wiadomości: 71

myszy0 @ 15.05.2012 20:43


Żaden problem, ja już 2 miesiąc odstąpiłam od czytnika na rzecz papieru, z kilku powodów: brak e-książki,

To akurat fakt, nasze wydawnictwa są na razie w szarym końcu jeśli chodzi o wydawanie e-książek. Na czasy, kiedy każdą nowo wydaną książkę będzie można kupić jednoczesnie w formie papierowej i elektronicznej musimy jeszcze trochę poczekać niestety.

Wady czytnika: nie pachnie i nie szeleści, bez obrazków

Ale też nie zbiera sie na nim kurz, nie zajmuje miejsca, nie można wyrwać kartki w genialnie wydanym klejonym wydaniu. Brak szelestu mi nie pzeszkadza, ale czasami czas przewijania stron jest denerwujący. Co do obrazków, to wszystko zależy od elektronicznego wydania, są i takie z obrazkami. Są i wydania multimedialne bajek (co prawda bardziej na tablety, niż czytniki), które w kontekście zabawowym, pozostawiają papierowe książki lata świetlne za sobą.

Link    PW    Źródło
Napisano: 16.05.2012 07:17:28
 
Wiadomości: 48

Właśnie brak kurzu jest bardzo ważny w bardzo zalergizowanym społeczeństwie

Link    PW    Źródło
Napisano: 16.05.2012 10:58:45
 
Wiadomości: 46

No właśnie, szelest, kurz, zapach tworzą min. magię, o której zatraceniu tu mowa! pytanie na ile komu ta magia potrzebna.. Przyznam, że dla mnie średnio, aczkolwiek książki, płyty czy filmy, na których szczególnie mi zależy lubię mieć ( cytując: moje, moje własne) fizycznie na półce. Moja mama nadal wtyka kwiatki między strony, a ja lubię zostawiać w książkach zakładki, bilety PKP, i rózne etykietki bedące zakładkami w danej chwili. Ostatnio zabrałam z rodzinnego domu swoje stare bajki i znalazłam w środku własnoręcznie wykonaną kartę biblioteczną, pozostałą po zabawie w bibliotekę moimi bajkami.. data około 1987r. no i to jest magiczna pamiątka :-)

Link    PW    Źródło
Napisano: 16.05.2012 13:21:37 , ostatnia edycja: myszy0, 16.05.2012 13:22:26
 
Wiadomości: 71

Czytając książkę na ekranie czytnika, albo z papierowych kartek, można się tak samo mocno zatracić w opisywanej historii.

To jest dla mnia magia książek, możliwość wspomnianego zatracenia się, zakochania w nieistniejącym świecie, odczucie bolesnej straty rozstania z bohaterami gdy przeczytamy ostatnią stronę.

Link    PW    Źródło
Napisano: 16.05.2012 14:05:27
 
Wiadomości: 88

W sumie gdyby emitować dźwięk przewracanej kartki i wydzielać specjalnie przygotowane estry z kartridża...

Link    PW    Źródło
Napisano: 17.05.2012 08:48:03
 
Wiadomości: 46

Z tymi estrami to lepiej uważać, założę się, że firma dawała by pakiet zapachów do wyboru i ludzie woleli by czytać przy emisji np. kurczaka z rożna..

Link    PW    Źródło
Napisano: 17.05.2012 08:52:03
 
1 2 3
Szukaj w wątku
emssik
Markus
myszy0
tris
wera544
Olciaczar
Nawrotka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Biblioteka Kraków zaprasza dzieci oraz młodzież do udziału w cyklu spotkań online pt. „Czytanie – odkrywanie”, z autorami ulubionych książek, wyróżnionych nominacją w ogólnopolskim konkursie literackim Nagroda Żółtej Ciżemki. • Między 18 listopada a 4 grudnia 2020 odbędzie się dziesięć takich spotkań i zarazem warsztatów z książką, których gośćmi będą: Cezary Harasimowicz – uznany scenarzysta filmowy ale również twórca poruszających wiel­opok­olen­iowy­ch historii rodzinnych, Melania Kapelusz – lubiana przez dzieci autorka m.in. przygód Świerszczyka, Barbara Kosmowska – pisarka wielokrotnie nagradzana za swoje powieści dla najmłodszych, w tym laureatka I edycji Żółtej Ciżemki za „Niezłe ziółko”, Wojciech Mikołuszko – autor popularnych opowieści przyrodniczych, Katarzyna Ryrych – ceniona przez nastolatków za podejmowanie w powieściach ważnych dla nich tematów. • Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie biblioteka.krakow.pl • Dla osób, które wezmą udział w co najmniej trzech internetowych spotkaniach Biblioteka Kraków przygotowała upominki. • HARMONOGRAM • 🔸Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko – 18 listopada 2020 r. godz. 10:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – 20 listopada 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz – 23 listopada 2020 r. godz. 12:00 • 🔸Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko – 25 listopada 2020 r. godz. 11:30 • 🔸 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – 26 listopada 2020 r. godz. 11:45 • 🔸 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – 26 listopada 2020 r. godz. 12:45 • 🔸 Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem – 27 listopada 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz – 2 grudnia 2020 r. godz. 12:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – 3 grudnia 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem – 4 grudnia 2020 r. godz. 11:00 • Spotkania ujęte są w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Po Magiczny słoik Lary Williamson sięgnęłam zachęcona bardzo pochlebnymi recenzjami i muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Poruszony w niej został bardzo ważny i trudny problem dla dziecka, a mianowicie zmiany – czy to otoczenia, np. nowa szkoła, czy sytuacji rodzinnej, np. rozwód rodziców. W takim właśnie położeniu znalazł się główny bohater książki, Maciek. Chłopiec po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą w zupełnie inne miejsce, zmienia również szkołę. Nowe okoliczności są dla niego bardzo trudne, nie potrafi poradzić sobie z rozstaniem rodziców, a w szkole nie zna nikogo. Pomocną dłoń usiłuje mu podać Malina, wesoła energiczna dziewczynka – nowa koleżanka z ławki. Mimo iż dziewczynka bardzo się stara, nie jest w stanie początkowo przebić się przez mur rozpaczy, jaki wokół siebie roztoczył chłopiec. Nie zniechęca się jednak i próbuje zaprzyjaźnić z Maćkiem, jednak kiedy jego rozpacz zaczyna ją przerastać, na pomoc przybywają z dobrymi radami rodzice Maliny. Na jaki pomysł wspólnie wpadli i czy uda się wydobyć chłopca spod czarnej deszczowej chmury? I jaką rolę odegra tytułowy słoik? Warto dowiedzieć się czytając tę niezwykłą, mającą walory terapeutyczne książkę. Jest to bardzo wzruszająca opowieść (sama uroniłam niejedną łzę), której najważniejszym przesłaniem jest to, że po deszczu zawsze wychodzi słońce i na smutek także znajdzie się lekarstwo. • Anna Jędrzejowska • Biblioteka Kraków
foo