Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
sobolewska.pl
Najnowsze recenzje
1 2 3 4
  • [awatar]
    sobolewska.pl
    W ‘Autobiografii’ Agatha Christie napisała, ze Kurtyna powstała na początku II wojny światowej i została zdeponowana w banku, jednocześnie z Uśpionym morderstwem z Miss Marple. Autorka bała się, że zginie podczas nalotów Londynu i chciała zabezpieczyć cykl oraz rodzinę. Dzięki temu książka jest bardzo dobrze napisana starym stylem Agathy Christie. Gdzie ważna jest akcja, a nie moralizowanie i studium postaci, jak późniejszych dziełach. Ogromny szacunek dla autorki, że jako w sumie młoda autorka potrafiła wcześniej zakończyć cykl i do tego z sukcesem. Już w A.B.C. była pewna uwaga inspektora Jappa, którą Agatha wykorzystała w Kurtynie, ale nie będę zdradzać szczegółów. Kurtyna miała zostać opublikowana po jej śmierci, ale jak podają inne książki o Agacie, wydawca ubłagał córkę o zgodę. W dniu publikacji książki gazety publikowały nekrologi Herkulesa Poirot. Wkrótce potem zmarła autorka. Książką jest niesamowita, tak oszukać czytelnika :)
  • [awatar]
    sobolewska.pl
    Po pierwszych dwóch stronach przestałam czytać. Skomplikowane zdania, które utrudniają czytanie. Zamiast iść do przodu, trzeba się zastanawiać nad sensem zdania. Dużo ozdobników i informacji w zdaniu, na przykład: „Sięgając do pokładów samodyscypliny, wyrzucił je teraz z pamięci". Czy to wina autorki czy tłumaczenia - nie wiem.
  • [awatar]
    sobolewska.pl
    Sięgnęłam z ciekawości po tę książkę. Podczas czytania cofnęłam się do pięknych lat młodości. Książka jest równie pasjonująca jak podręcznik do matematyki albo biologii albo historii etc. Zawiera podręcznikowe informacje o podstawach pisania. Dokładnie o tym samym przez cztery lata liceum uczyła nasza profesor od języka polskiego. Dokładnie to samo można znaleźć w milionach innych źródeł. Obawiam się, ze ktoś, kto chce się nauczyć pisać książki, bo nie wie, kim jest bohater i jak powinien wyglądać, po prostu nie przebrnie przez tych wiele stron. Należy podziwiać lekkość pióra autorki, która tworzy tyle stron o niczym. W książce całkiem przypadkiem są przykłady z innych książek autorki i innego autora. Polecam książkę Stephena Kinga ‘Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika’. W drugiej części, bezpośrednio z poradami o pisaniu, można znaleźć praktyczne wskazówki.
  • [awatar]
    sobolewska.pl
    Kolejna książka Agathy Christie dla osób zafascynowanych jej twórczością. Warto ją przeczytać, ponieważ może niedługo znaleźć się na indeksie, szczególnie międzynarodowym. Książka jest rasistowska. Opowiada o życiu na wykopaliskach. Składa się głównie z opisywania nieudolności i głupoty pracowników tamże i krytykowania ich i wywyższania się autorki. W czasie, kiedy rodzina A.Ch. zmienia tytuł kryminału z "Dziesięciu ..." na "I nie było już nikogo", aby nie urazić nikogo, ta książka mogłaby wręcz wywołać wojnę. Polecam najpierw przeczytać Autobiografię A.Ch., potem można sięgnąć do tej książki.
  • [awatar]
    sobolewska.pl
    Na odwrocie strony tytułowej jest data zgłoszenia praw autorskich 1970, a więc książka powstało krótko przed śmiercią Agathy Christie i jest to jedna z kilku ostatnich napisanych pod koniec życia pisarki. • Akcja zaczyna się na lotnisku takim zdarzeniem, że nie można wyjsc z podziwu. Jak po tylu latach pisania i tylu książkach można wpaść na taki pomysł, i to starszy człowiek. • Do strony 65 akcja rozwija się brawurowo i zapowiada powieść sensacyjną. Od strony 65 akcja spowalnia i zamienia się w spis manifestów politycznych, socjologicznych, opis obaw, wmieszani są oczywiscie hitlerowcy, krytyka nowoczesnosci, młodych kobiet etc. • Wygląda, jakby ksiązka była sklejona z dwóch czesci - początku, ktory kiedyś A.CH. napisała i odłożyła, i powiesci obyczajowej Mary Westmacott. Warto przeczytać tylko do strony 65 i zakoncvzenie. Środek moze przydać się komuś piszącemu pracę magisterską - czego bało sie społeczeństwo angielskie 50 lat temu i co z tych obaw się sprawdziło. Warto poznać Pasażera do Fraknfurtu, aby docenić pomysł intrygi i jak go można zepsuć.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
9
  • Sprawa mądrych małp
    Gardner, Erle Stanley
  • Niespodziewany gość
    Christie, Agatha
  • Sprawa haczyka z przynętą
    Gardner, Erle Stanley
  • Perry Mason i sprawa podmienionego zdjęcia
    Gardner, Erle Stanley
  • Sprawa leniwego kochanka
    Gardner, Erle Stanley
  • Sprawa fałszywego biskupa
    Gardner, Earle Stanley
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo