Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
65 66 67
...
78
  • [awatar]
    kkarwacka
    Lektura wywołuje we mnie (mamie) skrajne odczucia. Z jednej strony wydaje się być świetna; podjęty temat, pomysł na jego przedstawienie, wprowadzenie bohaterów mogących "oswoić" dziecko z dość abstrakcyjnym zagadnieniem drobnoustrojów... Z drugiej strony mamy mieszanie rzeczywistości (prawdziwe zdjęcia mikroskopowe różnych powierzchni) z fikcją (rysunkowe, komiksowe, mówiące drobnoustroje), co rozczarowuje i nieco frustruje. • Wprowadzenie właśnie tych rysunkowych postaci wywołało we mnie poczucie serwowania dziecku niepotrzebnego chaosu informacyjnego. Co prawda na końcu książki jej komiksowi bohaterowie zostają przedstawieni "z imienia i nazwiska", tj pokazane są grafiki obrazujące ich rzeczywisty wygląd, jest też uczciwie wyjaśnione, że drobnoustroje nie mają one w rzeczywistości oczu ani buzi itd. Mam jednak poczucie, że taka strona powinna się znaleźć na początku książki a nie z tyłu, by dać małemu odbiorcy odpowiedni kontekst i szansę na potraktowanie później poznawanych bohaterów w sposób umowny, niedosłowny.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Książeczka podobała się Synkowi. Mi trochę mniej, ponieważ miałam większe oczekiwania względem podejścia autorów do podjętego zagadnienia. Z drugiej strony, traktując lekturę przede wszystkim jako pomoc w nauce samodzielnego czytania, nie można jej niczego zarzucić. Ilustracje są przyjemne a treść jest łatwa do przeczytania; nie ma językowych łamańców i nadmiaru znaków inte­rpun­kcyj­nych­. Sama historia jest krótka, po dziecięcemu ciekawa.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Świetna książka dla dzieci zain­tere­sowa­nych­ niemal wszelkimi pojazdami silnikowymi; co prawda okładka i tytuł sugerują zawężenie tematyki do "ciężkiego sprzętu", ale w środku znajdują się nawet opisy najbardziej znanych marek samochodów osobowych. Zamieszczone informacje trzeba jednak weryfikować albo... pomijać ich czytanie, bo wkradają się błądki, błędy i błędziszcza. :) Mimo to książkę oceniam dobrze, bo ma czytelny, spójny i schematyczny układ, zamieszczone zdjęcia są dobrej jakości a i podstawowe informacje o każdym z pojazdów podane w interesujący i nieinfantylny sposób.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Urocza, zwyczajna opowieść. Piękna, prosta polszczyzna. Ciepłe, niezwykle przemyślane ilustracje. Genialnie nadana "psia" perspektywa dla odbioru przedstawianego świata. • Na wskroś świetna książka.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Przyjemna w odbiorze wierszowana bajka o księżycu, którego szuka mała dziewczynka niemogąca zasnąć bez jego światła. • Niewątpliwą zaletą książki są ilustracje. Mają nieco karykaturalny charakter, opierają się na kilku barwach tworzących piękne kontrasty; część stron ma ponadto świetlisty, srebrzysty połysk. Sama opowieść przetłumaczona została na język polski umiarkowanie zgrabnie; czasem szyk wypowiedzi trąci lekką nien­atur­alno­ścią­, ale z przekazem i sensem przy równoczesnym odtworzeniu nienajgorszych rymów udało się polskim współtwórcom wybrnąć całkiem fajnie. • Lektura w dowcipny sposób "tłumaczy" zjawisko nowiu; może pomóc oswoić dziecko z lękiem przed ciemnością. Stwarza też okazję do przeżycia przez dziecko wraz z zagłębianiem się w lekturę różnych emocji, a opisywane postacie dają pretekst do rozmowy o ludzkich przywarach i ich nie zawsze oczywistych przyczynach.
Planowane i pożądane pozycje
1
...
123 124 125
...
138
  • Walden
    Thoreau, Henry David
  • Wszystkie jasne miejsca
    Niven, Jennifer
  • Słowik
    Hannah, Kristin
  • Wszystkie kształty uczuć
    Świętek, Edyta
  • Chłopiec i pies
    Holden, Wendy
  • Jamnikarium
    Tuszyńska, Agata
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo