Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
kkarwacka

Czytając Synowi książki zawsze jestem tuż przy nim. To nasze wspólne chwile. Czytanie nie jest wyłącznie sposobem na zabicie czasu czy poznanie świata; przede wszystkim to poznawanie własnego Dziecka jest dla mnie absolutnie kluczowe. Kątem oka podpatruję jego reakcje. Doświadczam niemal na sobie na sobie zmian w jego dziecięcym ciele: czuję napinanie wewnętrznych strun i symfonię emocji grających mu w duszy. Ten Mały Człowiek to najwspanialsze dzieło stworzenia - a ja mam zaszczyt móc go z uwagą i fascynacją odczytywać.

Czytam też samej sobie. Dla rozrywki, poznania lub ubogacenia duchowego. Potrafię docenić każdy typ książki, jeśli dzieło jest dobre, zapada w pamięć i zostawia we mnie choćby swoisty wodny znak. Sięgam też po te, które pozornie kaleczą czytelnika. To nieoceniona kuracja dla niegdyś zmartwiałej duszy. Parę wybitnych książek prze­wart­ości­ował­o mój system wartości i sprawiło, że zmieniłam sposób postrzegania świata. Lektury otwierają mnie na świat. Dzięki nim jestem, kim jestem i gdzie jestem. Świat znów potrafi mnie zdumiewać.

Jednak wciąż to kiążka, która otwiera przede mną moje Dziecko i mnie samą, która scala nasze myśli i jednoczy we współodczuwaniu, pozostaje dla mnie czymś najcenniejszym, co mogę nam ofiarować w prostocie życia; wspólna lektura to najbardziej wartościowy prezent.

Najnowsze recenzje
1
...
17 18 19
...
77
  • [awatar]
    kkarwacka
    Oj, słabiutka książka... To humorystyczne przedstawienie postaci tygrysa, który twierdzi, że nie wyrządza żadnej krzywdy swoim ofiarom; jak wpada między stado ptaków to po to, by tańczyły, jak skrada się do jajek, to po to, by je wysiedzieć... Czytając robiłam dobrą minę do złej gry, nie dając się jednak ani na moment porwać tej dziwnej zabawie. Z tyłu głowy wciąż miałam pytanie, ile złego zrobi ta lektura; pokazuje oszukiwanie w pozytywnym świetle, bohater jest przedstawiony tak, by wzbudzić sympatię dziecka. Ilustracje są kolorowe ale dość zwyczajne, na pewno nie wybitne, chyba tak je najprościej określić. • Książka ostatecznie ani grzeje ani chłodzi, Synkowi co prawda zapadło w pamięć to nieszczęsne wysiadywanie jaj, na szczęście opowiadał o tym babci jako o zasłyszanej bzdurze.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Piękna, choć nielekka powieść dla młodszego odbiorcy, inspirowana prawdziwym wydarzeniem zatrzymania na polskiej granicy ciężarówki z grupą tygrysów przewożonych w skrajnie złych warunkach. • Książka porusza wiele trudnych tematów. Pierwszoosobowa narracja głównego bohatera, tygrysa Tigre, naprawdę wciąga. To opowieść o życiu jego i poznanych przez niego innych tygrysów, gdy sam... Umarł podczas transportu. Bardzo ciekawy zabieg, choć czytelnikom oodmiennym światopoglądzie na temat "życia po śmierci" może nieco przeszkadzać. • Historia wzruszała, koiła, bulwersowała i sprzyjała rozważaniom natury egzystencjalnej 4-latka i jego mamy. Polecam.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Mądra, interesująca książka o górach dla dzieci. 4-latek sam sięgał po nią, by mu czytać.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Lektura wciągająca. Trochę powieść, a trochę literatura faktu z granicy reportażu/pamiętnika. Bardzo prawdziwa, bo auto­biog­rafi­czna­. Narracja prowadzona w trzeciej osobie, imię głównego bohatera ukryte pod postacią inicjału z kropką. • W trakcie czytania cały czas się głowiłam nad tym, ile z tego to autentyczne zapiski sprzed lat - i wcale nie dlatego, że przedstawiony bieg wydarzeń, rozmowy czy postacie uznałam za nierealne; przeciwnie, każdy bohater wraz ze swoją historią czy osobowością jest boleśnie prawdziwy, niezwykle szczegółowo oddany. • Bohater główny jest poddany niekorzystnej dla niego analizie do tego stopnia, że wzbudził we mnie spore pokłady antypatii. Równocześnie narastał we mnie podziw i współczucie dla świadomości autora co do jego problemu z inte­lekt­uali­zowa­niem wszystkiego i potrzebą kontroli. Wiele trudnych emocji, odczuć oraz mechanizmów psyc­holo­gicz­nych­ wychwycił on dzięki tej "wadzie", a dzięki pracoholizmowi i talentowi pisarskiemu ujął tak dosadnie, że finalnie książka naprawdę daje do myślenia.
  • [awatar]
    kkarwacka
    Wydanie z granicy literatury popu­larn­onau­kowe­j oraz filozoficznego poradnika w duchu "slow life" dla dzieci. Książka jako całość jest harmonijna, spójna i piękna. Zachwycają ilustracje a także hipnotyzujący i relaksujący styl narracji. Nawet użyta czcionka mi się podoba. To zamknięte, przemyślane i dopracowane dzieło. I to takie, z którym chce się spędzić czas. • Z satysfakcją stwierdzam, że większość przedstawionych ciekawostek przyrodniczych jest znana Młodemu Czytelnikowi. Przyroda jest jego autentyczną pasją, a może po prostu tym wymiarem rzeczywistości, w którym czuje się jak ryba w wodzie... Przyjemnie było mi więc słuchać "uzupełnień" zaangażowanego 4-latka. Świadomie wybiera tematy, o których chce posłuchać, a jak już czytamy - to bardzo aktywnie; Młody Czytelnik uwielbia "rozmawiać" z bohaterami książek. W przypadku tej pozycji rodzicowi łatwo przychodzi kontynuowanie czytania w formie dialogu z dzieckiem, przy wprowadzeniu nieznaczych zmian w szyku zdań i przekształceniu narracji w pierwszoosobową.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
134
  • Pacjent
    Fitzek, Sebastian
  • Ptakowisko
    Edyk-Psut, Anna
  • Cztery zwykłe miski
    Chmielewska, Iwona
  • Motylek
    Puzyńska, Katarzyna
  • Ciemność
    Karika, Jozef
  • Rozgwiazdo, gdzie jesteś?
    Barroux
Należy do grup
  • [awatar]
    las_w_nas
  • [awatar]
    Montessori

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo