Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
5 6 7
...
92
  • [awatar]
    Iska
    „Czy leci z nami pająk?” to książka opowiadająca o perypetiach pewnej, dość specyficznej pary przyjaciół. Bo czy może istnieć jakakolwiek nić porozumienia między pająkiem, a muchą? Okazuje się, że nie jest to znów wcale aż takie niemożliwe. Tak więc krzyżak Henryk i mucha domowa o imieniu Bzyk żyją sobie w bukowym żywopłocie. Leniwy pająk wegetarianin zrobi wszystko by nie musieć schodzić ze swego legowiska. Tymczasem zawadiacki Bzyk zafascynowany postacią niejakiego Leonarda da Nici snuje plany o skonstruowaniu maszyny latającej, dzięki której będzie mógł wzbić się w powietrze wraz z Henrykiem. Chce tym samym udowodnić przyjacielowi, że i pająki mogą latać. Ich codzienny spokój zostaje jednak zakłócony przez zaproszenie na obiad do ciotki Kasandry – pajęczycy. Co by nie mówić, ciotka bardzo chętnie schrupałaby na obiad Bzyka, dlatego przyjaciele za każdym razem bardzo niechętnie przystają na tego typu zaproszenia. Mimo wszystko z dużymi oporami udają się do niej. Ich zdziwienie jest ogromne, gdy docierają do jej domu. Kasandry w nim zwyczajnie nie ma, a jej lokum to jakieś pobojowisko… Henryk i Bzyk wyruszają, by ją odnaleźć, bo przecież wszystko wskazuje na to, że została ona uprowadzona. Ale przez kogo? Od tego momentu historia ta nabiera ogromnego rozpędu. Dzieje się w niej naprawdę sporo, a przygody dwóch kumpli są wręcz niesamowite. Przekonajcie się najlepiej sami, jak zakończy się ta fascynująca opowieść. Polecam gorąco.
  • [awatar]
    Iska
    „Jezus umarł w Polsce” to lektura obowiązkowa. Reportaż Mikołaja Grynberga przedstawia historie ludzi, którzy bezinteresownie zaangażowali się w pomoc uchodźcom, pojawiającym się u naszej wschodniej granicy. Ich opowieści są wstrząsające, niesamowite, momentami trudno jest w nie uwierzyć. Żyjemy w XXI wieku, w niby cywilizowanym państwie, a pojawia się znów temat, którego nasz kraj nie ogarnia w sposób ludzki, zgodny z prawem i obowiązującymi przepisami. Tym samym kolejny raz nie zdajemy egzaminu z testu człowieczeństwa. Temat jest niewątpliwie trudny i bardzo złożony. Uchodźcy skrywają się w naszej Puszczy Białowieskiej w sposób nieświadomy działając również niejednokrotnie na niekorzyść tamtejszego ekosystem itd. I jak widać władzom to nie przeszkadza. „Wolontariusze” działają w partyzantce, by tym skrajnie wyziębionym, wygłodzonym, znajdującym się w bardzo złym stanie zdrowia ludziom pomóc, chociażby w stopniu minimalnym. Ukrywają ten fakt przed wszystkimi: władzami, sąsiadami, a nawet bliskimi. Próbują pomóc w tym kryzysie humanitarnym, często kosztem swego zdrowia psychicznego. Cierpią na tym również ich bliscy, zaniedbywane są ich gospodarstwa domowe. Niektórzy z nich tak mocno zaangażowali się w pomoc imigrantom, że nie byli w stanie realizować swych obowiązków w miejscach zatrudnienia. Nie wszystkim jednak da się pomóc. Wielu traci życie na granicy, są wielokrotnie wręcz przerzucani ponownie na stronę białoruską. Mimo wszystko reportaż ten to opowieść o pięknych gestach ludzi, dla których niesienie pomocy innym, stanowi najważniejszą wartość w życiu. Polecam publikację. Nie można przejść obok niej obojętnie. Nie da się…
  • [awatar]
    Iska
    „Dziadek i niedźwiadek” to wprost niewiarygodna historia pewnego niedźwiedzia, który podczas II wojny światowej był żołnierzem w Armii Andersa. Zwykły niedźwiadek z płóciennego worka stał się bohaterem, uczestnikiem jak dotąd najważniejszej wojny w dziejach ludzkości. Wspierał polskich żołnierzy w najcięższych czasach, udowadniając tym samym, że zwierzęta są naprawdę wspaniałymi przyjaciółmi. Wojtek z Iranu przez Irak, Palestynę, Egipt oraz Włochy dzielnie towarzyszył 22. Kompanii Transportowej. Nosząc ciężkie skrzynie z amunicją czynnie uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino. Książka napisana przez Wierzbickiego ma formę dziadkowej opowieści, który podczas spaceru po edynburskim zoo wspomina swej wnuczce dzieje i bohaterskie czyny żołnierza Wojtka. W historii tej występują liczne postacie historyczne, a także wiele zwierząt. Publikacja ta jest ciekawym i edukacyjnym przedstawieniem dzieciom tematów związanych z wojna samą w sobie. Gorąco polecam.
  • [awatar]
    Iska
    "Dinks" to krótka historyjka o zetknięciu się człowieka ze sztuczną inteligencją. W naszym świecie już funkcjonują roboty, które wyręczają częściowo ludzi z pewnych obowiązków, ale czy my rzeczywiście tego chcemy i potrzebujemy? Co się stanie w momencie gdy wymknie się to spod naszej kontroli? Przyjrzyjmy się najnowszej opowieści Widmarka, bo to co spotkało jej bohaterów jest bardzo prawdopodobnym i zarazem przerażającym scenariuszem. Walter i Rutger są braćmi wiodącymi nadzwyczaj spokojne życie. W pewnym jednak momencie Rutger wpada na pomysł skonstruowania robota, który będzie pomagał Walterowi w pracach domowych. Na początku robot wywiązuje się świetnie ze swych obowiązków. Niestety zbyt szybko zaczyna przejmować kontrolę nad absolutnie wszystkim. Staje się jakby dyktatorem ich codziennego życia. To rzecz jasna przestaje się chłopakom podobać. Dopiero wówczas zaczynają rozumieć, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą rozwój nowych technologii i wykorzystywanie jej w sposób niekoniecznie dobrze przemyślany. "Dinks" to absolutnie potrzebna nam wszystkim publikacja, po którą bezwzględnie każdy powinien wyciągnąć swą dłoń. Zatem polecam.
  • [awatar]
    Iska
    „Co hrabia porabia?” to kolejna przygodowo-biograficzna książka Łukasza Wierzbickiego. • Tym razem autor opowiada nam historię Pawła Edmunda Strzeleckiego, polskiego geologa, o którym tak naprawdę niewielu z nas pewnie słyszało lub słyszało i niekoniecznie zapamiętało na dłużej. Nie był on co prawda żadnym hrabią, ale wywodził się z rodziny szlacheckiej. Jego historię poznajemy dzięki listom, które wysyłał ze swej wyprawy do ukochanej Aleksandry Turno, zwanej Adyną. Jest to więc również swego rodzaju powieść epistolarna. I choć szczegóły wyprawy Strzeleckiego są częściowo wyimaginowane, to fakty dotyczące zwiedzonych przez niego miejsc i poznanych postaci pozostają autentyczne. Z książki tej można dowiedzieć bardzo wielu interesujących rzeczy na temat kultury, zwyczajów i obyczajów różnych miejsc, świata zwierzą oraz roślin, ukształtowania terenu i oczywiście geologii. Wspólnie z bohaterem zwiedzamy Tahiti, Nową Zelandię, Haiti, Tasmanię no i rzecz jasna Australię, a dokładnie Nową Południową Walię. Dowiadujemy się również dlaczego najwyższa australijska góra nosi imię Tadeusza Kościuszki. • Stworzona przez Wierzbickiego opowieść jest naprawdę fascynująca, nieco tajemnicza i co ważne intrygująca. No i prezentuje nam kolejnego niesamowitego odkrywcę. Niezwykle dociekliwego, wytrwałego, serdecznego „globtrotera” – Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polecam dużym i małym. Świetny tytuł.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
77
  • Uciekaj
    Miłoszewski, Zygmunt
  • Rachunkowy bałagan
    Krause, Ute
  • Minus Trzy
    Krause, Ute
  • Minus Trzy
    Krause, Ute
  • Co zrobi Frania?
    Supeł, Barbara
  • Trefny Mikołaj
    Gębka, Artur
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo