Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
42 43 44
...
118
  • [awatar]
    Iska
    Mała Vasthi podczas lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że jest kompletnym beztalenciem. Każde z dzieci potrafiło cokolwiek namalować od siebie tylko nie ona. Pełna empatii i ciepła nauczycielka zachęca dziewczynkę do podjęcia kolejnej próby. Prosi ją o pozostawienie na kartce jednej, małej kropki. Zniechęcona Vasthi na odczepnego wykonuje pojedyncze PAC na kartce, stawia swój „ślamazarny” podpis, po czym znie­cier­pliw­iona­ i nieco zła na siebie za swą twórczą niemoc odchodzi… Ogromnego szoku dziecko doznaje po powrocie do szkoły dnia następnego, gdy spogląda na oprawiony w złotej ramie na ścianie swój minimalistyczny rysunek. Dzięki tej niewielkiej kropce Vasthi doznaje przypływu twórczej ekspresji i zaczyna malować wręcz bez opamiętania. Co z tego malowania wyjdzie? Najlepiej przekonajcie się sami. • „Kropka” to krótka, aczkolwiek niesamowita opowieść o pokonywaniu własnych słabości, zdobywaniu wiary w siebie, a także ogromnej wyrozumiałości i potrzebie akceptacji. Polecam gorąco małym i dużym tą nietuzinkową lekturę. Moim zdaniem to bardzo dobrze opowiedziana historia i KROPKA!
  • [awatar]
    Iska
    W „Pozdrowieniach z Wielorybiego Przylądka” głównym bohaterem jest emerytowany profesor Wieloryb kochający kolor niebieski. Chyba na emeryturze doskwiera mu zwyczajna nuda… Aby dodać swemu dotychczasowemu życiu nieco więcej smaczku zaczyna wysyłać listy do mieszkańców zza horyzontu. W zasadzie nie wie do kogo pisze, ale liczy na to, że ktoś nawiąże z nim kore­spon­denc­yjny­ dialog. Ku jego zdziwieniu pewnego dnia pojawia się u niego listonosz pelikan z przesyłką. Profesor odczytuje list od niejakiego Wielorysia, którego rodzinne korzenie związane są właśnie z Wielorybim Przylądkiem. Wieloryś wspomina w nim również o swoim dziadku, którego być może niegdyś poznał emerytowany Wieloryb. I tak rozpoczyna się ich wspólna przygoda, która zaowocuje między innymi wielkim powrotem wielorybów oraz zorganizowaniem igrzysk olimpijskich z udziałem uchatek, fok, pingwinów. Nie zabraknie na nich także przyjaciela Żyrafy, któremu niestraszny nawet mroźny, arktyczny klimat. Polecam serdecznie wszystkim najmłodszym tą pełną dobrego humoru, ciepła i przyjaźni opowieść.
  • [awatar]
    Iska
    Nie wiem, dlaczego wszyscy czytelnicy tego zbioru esejów łudzą się, że uzyskają jakąś niesamowitą odpowiedź na pytanie „Co robić przed końcem świata”? A co rzeczywiście robić należy? Może zwyczajnie żyć jak dotąd? Przecież tak naprawdę koniec może nadejść w każdej chwili. Gdy stanie się on faktem za pięć sekund, czy w tym oka mgnieniu zdołam cokolwiek zrobić innego niż do tej pory? Raczej nie… I tak dywagować na ten temat można by godzinami. • Godzinami też Stawiszyński na kartach swej publikacji rozwodzi się na przeróżne tematy. Jedne są bardziej intrygujące, inne zaś mniej. Przynajmniej z mojego puntu widzenia. Niektóre nawet wydają mi się do granic możliwości absurdalne – te o płaskoziemcach, reptilianach itd. Trudno jest się jednak z wieloma teoriami poruszonymi przez krytycznego filozofa nie zgodzić. Żyjemy w wielkim pędzie, jesteśmy przytłaczani informacjami z mediów społ­eczn­ości­owyc­h, często zawierzamy wszystkiemu co publikowane jest w internecie… Mieliśmy funkcjonować w globalnej wspólnocie, tymczasem w większości raczej zamykamy się w swych szklanych bańkach, alienujemy przed innymi. Obawiamy się tak naprawdę wszystkiego: śmiercionośnych chorób o zasięgu globalnym, katastrof klimatycznych, wybuchu wojny nuklearnej… Pytanie brzmi: jak funkcjonując w takim świecie zachować dystans, myśleć racjonalnie, sensownie analizować, wysnuwać obiektywne wnioski? Z naszym światem chyba rzeczywiście jest coś nie tak i o tym w fascynujących szczegółach opowiada właśnie Stawiszyński, jednocześnie odważnie i bez jakichkolwiek złudzeń spoglądając, co by nie powiedzieć, w dość niepewną przyszłość. Polecam lekturę, jak i audycje radiowe.
  • [awatar]
    Iska
    Czy rodzice każde swoje dziecko kochają równie mocno? • Odpowiedzi na to pytanie stara się poszukać bohaterka książki "Wszystkie kolory miłości" - Klara. Niedawno w jej życiu pojawił się brat Robuś. Rodzice poświęcają mu nieco więcej czasu niż Klarze, stąd u dziewczynki pojawiły się wątpliwości, co do siły rodzicielskiego uczucia względem jej osoby. Klarze wydaje się, że wcześniej mama i tata kochali ją znacznie bardziej niż w tej chwili. Teraz skoro mają w domu dwójkę dzieci, to z matematycznego punktu widzenia Klary otrzymuje ona zaledwie połowę ich miłości... Czy tak jest rzeczywiście? Klara postanawia się tego dowiedzieć. Na szczęście podczas swego nieco refleksyjnego spaceru w parku spotyka pewną intrygującą osobę, która podejmuje wyzwanie i każdego kolejnego dnia stara się jej co nieco wyjaśnić na temat wielu odcieni miłości. Ale czy tej charyzmatycznej artystce uda się Klarze wytłumaczyć wszystko, w taki sposób by dziewczynka z łatwością zrozumiała, że kochać równie mocno można bardzo wiele osób naraz? Najlepiej jeśli przekonacie się o tym sami, w tej pełnej ciepła i miłości opowieści. Polecam gorąco małym i dużym.
  • [awatar]
    Iska
    Tym razem wraz z małą, charyzmatyczną Niną spędziliśmy wspólne wakacje. Nina to dziewczynka rezolutna, zaradna, z głową pełną pomysłów. Ona nigdy się nie nudzi, z absolutnie każdą trudną sytuacją sobie zawsze poradzi i ma całe mnóstwo planów zabaw do zrealizowania, które najczęściej wciela w życie ze swoją przyjaciółką Luizą. Poczucie humoru jej nigdy nie opuszcza, nawet gdy spogląda na zupełnie nieudane spaghetti własnego autorstwa, którego kluczowym składnikiem stał się jogurt waniliowy. Wakacje to czas ogromnej przygody. Podczas obecnych Nina wraz z Luizą próbują między innymi zostać kolejnymi Pippi Pończoszanka, wybudować własny domek na drzewie, zająć się sprzedażą owoców sezonowych i tak dalej, i tak dalej… Czas biegnie szybko. Drugą część letniego wypoczynku dziewczynki spędzają na wyspie Föhr u wybrzeży Morza Północnego. Towarzyszy im pies Niny – Kismet. Opalanie się, baczna obserwacja przypływów i odpływów morza, zbieranie muszli tym razem dla własnego zysku. Może brzmi nieco nudno, ale jak się okazuje tylko „nieco”. Wakacje z pełną optymizmu Niną i jej nieposkromionym temperamentem muszą być przecież wspaniałe. I rzeczywiście takie są. Polecam wszystkim młodszym lekturę. Jest się z czego przy niej pośmiać.
Ostatnio ocenione
1
...
56 57 58
...
98
  • Bieguni
    Tokarczuk, Olga
  • Horyzont
    Małecki, Jakub
  • Kwiaty dla Algernona
    Keyes, Daniel
  • Szczęśliwy jak łosoś
    Kurek, Anna
  • Domy bezdomne
    Brauntsch, Dorota
  • Pacjentka
    Michaelides, Alex
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo