Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
gosiakulisiewicz
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    gosiakulisiewicz
    "Don Kichot z Manchy" Cervantesa to absolutnie lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika, klasyka literatury światowej, jedna z najs­łynn­iejs­zych­ książek świata. Do archetypów kultury przeszli dwaj bohaterowie tej powieści: Don Kichot, błędny rycerz i jego giermek Sancho Pansa. Pierwszy to szlachetny szaleniec, który dla urojonych celów, zaczerpniętych ze śred­niow­iecz­nych­ i późniejszych eposów rycerskich gotów jest narazić życie swoje i Sancha. Giermek z kolei jest przykładem realisty trzeźwo patrzącego na świat i często hamującego swego pana w jego szaleńczych zapędach. Dzieło jest nawiązaniem i poniekąd pastiszem eposów rycerskich ze średniowiecza. Powstało w 1605 roku (1. część) i 1615 (2. część). Jest wiele nawiązań w literaturze polskiej i światowej do tej słynnej powieści, m.in. wiersz Stanisława Grochowiaka "Don Kiszot".
  • [awatar]
    gosiakulisiewicz
    Antoni Czechow to mistrz opowiadań. Mistrzowsko napisane: "Śmierć urzędnika", "Końskie nazwisko", "Kapral Priszybiejew" znane są chyba każdemu. Tu wydawca uraczył nas siedmioma mniej znanymi opowiadaniami o trudnej miłości. Zamiast ciętego humoru, groteski, do których przyzwyczaił nas Czechow, tu odnajdujemy dużo liryzmu i zadumy i, jak zwykle u tego pisarza, dużo życiowej prawdy. Świetnie scha­rakt­eryz­owan­e postacie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, trafnie opisane środowisko ziemiańskie, urzędnicze i w tle - arystokratyczne carskiej Rosji - to wszystko jest ponadczasowe, uniwersalne,pasujące nawet do dzisiejszego świata. Do tego dobre tłumaczenie Natalii Gałczyńskiej i więcej chyba nie trzeba czytelnika zachęcać. Dodam jeszcze, że z siedmiu opowiadań najbardziej znane w świecie jest "Pani z pieskiem". To już klasyka światowej literatury, którą trzeba znać.
  • [awatar]
    gosiakulisiewicz
    Hanna Bakuła, polska malarka, scenograf, kostiumolog, pisarka, felietonistka napisała książkę niezwykłą na polskim rynku wydawniczym. Zbiór felietonów napisanych z niezwykłym humorem, oprawiony pracami plastycznymi Bakuły, to niezwykła lektura. Od czasu Joanny Chmielewskiej chyba nie było tak wyrafinowanego, niezwykłego poczucia humoru w polskiej literaturze. Bakuła była przez 17 lat felietonistką "Playboya" i miała krąg wiernych czytelników. Tu wystarczy spojrzeć, jak klasyfikuje mężczyzn: bezpłodny sierotek, chłopobab, cool Romeo, damski bokser, dziadzia-dzidzia, fujara, kutwa, mężczyzna bluszcz, pan kiciuś, itd, by stwierdzić, że oprócz humoru Bakuła świetnie portretuje życie i jego meandry.
  • [awatar]
    gosiakulisiewicz
    Fragment:ARCHEOLOG WYOBRAŹNI wywiad z Andrzejem Pilipiukiem ("Fahrenheit" 2008 r.) • Małgorzata Kulisiewicz: Jesteś autorem trylogii o kuzynkach Kruszewskich, kilku powieści o Jakubie Wędrowyczu, trzech tomów "Norweskiego dziennika". Czy najnowsza powieść "Oko jelenia. Droga do Nidaros" też będzie miała kontynuację, czy będzie to cykl powieściowy? Jaki masz pomysł na poprowadzenie dalszych losów bohaterów? • Andrzej Pilipiuk: Książka opowiada o przygodach (jeśli można tak nazwać liczne przejścia...) grupki ludzi rzuconych w inne czasy. W roku tysiąc pięćset pięćdziesiątym dziewiątym, w północnej Norwegii pojawiają się: nauczyciel informatyki, maturzysta i szlachcianka żyjąca w połowie XIX wieku, po czym zmuszeni okolicznościami muszą przeżyć i odnaleźć tytułowy artefakt. • W tomie drugim trafiają na trop „oka”, ale wiele czasu upłynie, zanim zbliżą się do rozwiązania zagadki. • "Oko Jelenia" w założeniach ma być cyklem liczącym siedem tomów. Mam już pomysł na zakończenie tej opowieści, ale najpierw bohaterowie muszą swoje wycierpieć...
  • [awatar]
    gosiakulisiewicz
    „Koszmarny Karolek” to cykl zabawnych książek, które mogą wychowywać na zasadzie antywzoru i przy okazji odreagowywać wszystkie dziecięce szkolne strachy. Przy tym cudownie bawią dzieci i dorosłych. Bohater Karolek jak zwykle ma niezwykłe i nieoczekiwane pomysły, które burzą porządek i spokój w najbliższym otoczeniu. • Tym razem objawi nam, jak napisać dyktando na ocenę celującą, unikając nauki oraz jak przepłynąć całą długość basenu jedynie pod wpływem strachu przed urojonym rekinem. Jego niezwykłe hobby – kolekcjonowanie potworolków spowoduje wykupienie całego zapasu czekoladowych płatków śniadaniowych z supermarketu, a miłość do niezwykłej zabawki o nazwie „Klątwa mumii” zburzy domowy spokój. • W domu towarzyszą Karolkowi zupełnie zwyczajni rodzice, dla których jest on utrapieniem oraz młodszy brat o przeciwstawnym charakterze: Doskonały Damianek. Za to szkoła jest jeszcze barwniejsza niż charakter Koszmarnego Karolka. Wychowawczyni pani Kat-Toporska, Wredna Wandzia, Muskularny Miecio, Chciwy Henio i Bezwzględny Bolo tworzą galerię barwnych postaci. • Ten niezwykły cykl i postać Koszmarnego Karolka stworzyła bardzo poważna osoba, Amerykanka wykształcona w uniwersytetach w Yale i Oxford. Pracowała jako dziennikarka zajmująca się głównie teatrem. Pochodzi z Kalifornii, teraz mieszka w Londynie z mężem i synem i zajmuje się pisaniem książek dla dzieci. „Koszmarny Karolek” jest jej najlepszym i najbardziej znanym cyklem.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
10
  • Kinoptycznie
    Kulisiewicz, Małgorzata
  • Sprzedawcy jaśminu
    Kulisiewicz, Małgorzata
  • Kot Wittengensteina i inne wiersze
    Kulisiewicz, Małgorzata
  • dalEKOwzroczność
    Kulisiewicz, Małgorzata
  • Artefakty
    Węgrzynowicz-Plichta, Magdalena
  • Gorycz nadziei
    Lubart-Krzysica, Jacek
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo