Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Dumna_i_Uprzedzona

Socjolożka. Feministka. Agnostyczka. Zafascynowana historią, przede wszystkim okresem tudorowskim w Anglii, Rewolucją Francuską i II wojną światową. Jej ulubione postacie w dziejach to Elżbieta Wielka i Maria Antonina. Nie potrafi gotować, nienawidzi sprzątać, zakupy robi raz na dwa tygodnie, ale do perfekcji opanowała za to czytanie w każdych absolutnie warunkach. Kolekcjonerka kubków, kaktusów i czerwonych szminek do ust.

Najnowsze recenzje
1
...
19 20 21 22 23
  • [awatar]
    Dumna_i_Uprzedzona
    Na okładce napisano, że Puzyńska jest autorką kryminałów, która nie zapomina o bogatym tle obyczajowym dla swoich powieści. Właśnie to sprawiło, że ta książka w ogóle znalazła się wśród pozycji, które chciałam przeczytać. Nie jestem fanką taniej sensacji w stylu Mroza i jego detektywa z Zakopanego. Lubię, kiedy akcja powoli płynie, prowadzi mnie stopniowo i dopiero gdzieś pod koniec sprawia, że napięcie skacze, a ja muszę zarywać noce, żeby doczytać książkę do końca. • Pozycja ta cechuje się tajemnicą. Mamy tu klasyczny motyw "wszystkich winnych" tak typowy w kryminałach Christie. Do tego bohaterowie nie są papierowi, każda z postaci zdaje się być człowiekiem z krwi i kości oraz żyć własnym życiem. Widać, że Puzyńska na kreowaniu się zna. • Niesamowitym jest fakt, że praktycznie cała akcja ma miejsce w malutkiej wsi Lipowo. Autorka fenomenalnie wykorzystała jednak socjologiczne aspekty charakterystyczne dla małych społeczności lokalnych. Relacje, które zbudowała pomiędzy postaciami, opierają się na solidnych podstawach i nie są sztucznie wykreowane. • Narracja co chwila przenosi nas po różnych bohaterach co sprawia, że jeszcze lepiej możemy się wczuć we wszystko to, co dzieje się w Lipowie. • Zostałam absolutnie zauroczona. Kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć, czemu tak szeroko promuje się Mroza, skoro na uwagę znacznie bardziej zasługuje Katarzyna Puzyńska właśnie. • Polecam ogromnie!
  • [awatar]
    Dumna_i_Uprzedzona
    Hm. Po dwóch pierwszych tomach 'Parabellum', sięgam po pierwszy dla mnie kryminał Mroza. Początkowo jest ciekawie i na wysokim poziomie. Z niewiadomych przyczyn komisarz Forst zostaje odciągnięty od śledztwa i rozpoczyna współpracę ze słynną dziennikarką. Pojawiają się kolejne morderstwa, okazuje się, że za wszystkim stać musi seryjny morderca. Naprawdę czytałam z zapartym tchem, a potem... • W momencie przeniesienia akcji na wschód mój entuzjazm dla "mrożącego krew w żyłach Mroza" gdzieś opadł. To, co dzieje się z bohaterami na Białorusi, a potem w Rosji jest...dziwne. • Potem zaczynają się niedomówienia i urywki w akcji. Siedzimy z tym Forstem w więzieniu, on ucieka, akcja, akcja, akcja... I nagle przenosimy się do Krakowa i bam - Wiktor wchodzi do restauracji i pokrótce opowiada, jak dotarł do Polski. Oskarżenia, coś? Nieistotne. Telefonem załatwimy wszystko. O ludzie. Nie podobało mi się to. Jakby autor już się znudził, czy nie wiedział jak dalej ruszyć z akcją. • Podobne zastrzeżenia mam co do tego, że Forsta zdaje się kompletnie nie ruszać, co się wydarzyło. Czasem w głowie coś mu bąknie, ale to wszystko. On ogólnie jest na luzie z tym, co się stało. • Podobało mi się wyjaśnienie, nie spodziewałam się go, kwestia zbrodni na Wołyniu - tu mnie autor zaskoczył. Ale ta "potyczka" na ulicy... Też słabo. • Nie chciałam brać się za drugi tom. Ale ostatnie dwa zdania tego tomu sprawiły, że moja szczęka zaczęła mi gdzieś dyndać w okolicach kolan, więc biorę się za kolejną część. Mam nadzieję, że nie napotkam w nim tych błędów i niedociągnięć, które tak przeszkadzały mi w czytaniu tego tomu.
  • [awatar]
    Dumna_i_Uprzedzona
    Reportaż nigdy nie był moim ulubionym gatunkiem literackim. Zdecydowanie bardziej wolę poznawać świat czy to przez powieści obyczajowe, czy przez literaturę poularnonaukową. Od jakiegoś czasu jednak na polskim BookTubie pojawia się coraz więcej czytelniczek, które zachęcają do sięgnięcia po coraz liczniej wydawane na polskim rynku zbiory reportaży różnych dziennikarzy. • "Polska odwraca oczy" to moje pierwsze spotkanie z reportażem jako takim. Szybko okazało się, że jest to siążka, której lektura faktycznie mnie boli. • Czytałam poszczególne artykuły i coraz bardziej przerażało mnie to, że wszystko co czytam jest czymś obecnym w moim życiu, w moim otoczeniu, w moim kraju. Momentami miałam ochotę odłożyć książkę nie dlatego, że była zła, ale dlatego, że mroziła mnie coraz bardziej i bardziej. Doprawdy nieprawdopodobnym wręcz jest niesprawiedliwość, którą ukazała nam autorka. • Książka krótka, ale trudna i na pewno nie dla każdego. Nie bez powodu została nagrodzona Nagrodą PAP im. Kapuścińskiego. • Polecam!
  • [awatar]
    Dumna_i_Uprzedzona
    Książka dotycząca tematu, który pomimo tylu lat, które upłynęły od wojny nadal jest wyjątkowo drażliwy, a przez to dramatycznie mało poznany. • Autorka w naukowy sposób przedstawia sytuację, jaka panowała w relacjach damsko-męskich pomiędzy Polkami i okupującymi ich kraj Niemcami. Skupia swoją uwagę na domach publicznych oraz gwałtach, ale porusza również temat dobrowolnych związków, romansów, małżeństw; słowem - miłości pomiędzy Polkami i Niemcami. Fenomenalnie się czyta! Pozycja, jak wspomniałam, naukowa, zatem nie ma co liczyć na tzw. "ckliwe" momenty, zatem poszukiwaczkom romansidła absolutnie nie polecam. • Zachęcam do przeczytania, jeżeli szukacie książek, które poszerzą Waszą wiedzę o wojnie.
  • [awatar]
    Dumna_i_Uprzedzona
    Karolina Korwin-Piotrowska nigdy nie była, jak i nigdy prawdopodobnie nie będzie tą dziennikarką, którą lubię i chętnie słucham lub czytuję. Najmocniej kojarzy mi się ona z plotką i show biznesem, a nie są to obszary, którymi jakkkolwiek bym się interesowała. Niemniej jednak zdecydowałam się siegnąć, po prawdziwą księgę, która wyszła spod jej pióra, a dotyczyła 25 lat demokratycznej Polski. • Autorka opisuje każdy rok od 1989 do 2014. Są to opisy bardzo subiektywne, ale jednocześnie ciekawe. Książka jesto bogata w ciekawostki, nakierowana przede wszystkim na popkulturę, co jednak wychodzi jej na dobre, bo uważny czytelnik szybko zauważy zmieniające się trendy, a tym samym pozna, czym najmocniej zainteresowane było społeczeństwo w danym okresie. • Niesamowite, jak przez te dwadzieścia pięć lat odmieniła się w Polakach moralność w spojrzeniu na niektóre sprawy, jak to, co "obciachowe" a to co "cool" często ulegało zmianie i niejednokrotnie wracało w blasku glorii i chwały po latach. • Bardzo wciągnęłam się w tę sentymentalną podróż wstecz i bez żalu zarwałam noc dla tej książki. Korwin-Piotrowska ma lekkie pióro i przyjemnie się ją czyta. Absolutnie polecam.
W trakcie czytania
  • Słowik
    Hannah, Kristin
  • A ja żem jej powiedziała...
    Nosowska, Katarzyna
  • Miecz przeznaczenia
    Sapkowski, Andrzej
CheshireCat
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo