Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Kraków (ŚBP)
[awatar]
Kraków ŚBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 797 301 001
Województwo: małopolskie
Adres: Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego 3
31-154 Kraków
E-mail: filia_9@biblioteka.krakow.pl

Dawna Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie to 15 przyjaznych miejsc w samym sercu Krakowa, w których nie tylko można wypożyczyć książki i audiobooki dla osób w każdym wieku, skorzystać z bezpłatnego Internetu oraz dokumentów elektronicznych, poczytać codzienną prasę, czy też uzyskać potrzebną informację, ale również wziąć udział w interesującym spotkaniu autorskim, czy też zajęciach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Obecnie wraz z Krowoderską Biblioteką Publiczną w Krakowie, Nowohucką Biblioteką Publiczną w Krakowie oraz Podgórską Biblioteką Publiczną w Krakowie, decyzją Rady Miasta Krakowa, stanowi jedną samorządową jednostkę organizacyjną Gminy Miejskiej Kraków. Nowa instytucja prowadzi działalność statutową za pośrednictwem 57 bibliotek filialnych, funkcjonujących pod dotychczasowymi adresami.

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
37
 • [awatar]
  Kraków ŚBP
  Dla miłośników barwnego Krakowa, rodowitych Krakusów zwłaszcza mieszkańców Grzegórzek oraz przyjezdnych, którzy zapuszczają tu korzenie - doskonała książka, aktora i pedagoga Leszka Piskorza „Ja, kinder z Grzegórzek”. Cudowny świat lat dziecięcych, przyjaźnie, psikusy, odchodzący w zapomnienie folklor miejski, zabawy podwórkowe - wspaniałe lata młodości pana Leszka. Czasy bez telefonów, drogich gadżetów, luksusowych aut, apartamentów, wykwintnych potraw a jednak wspaniałe, pełne innych wartości. W tych przecież nieodległych czasach każdy miał czas dla drugiego, kiedy jednego mieszkańca dotknęła tragedia - smucili się wszyscy, kiedy radość - świętowała cała okolica. Pomagano sobie bezinteresownie i wspierano się. Polecam!(jm)
 • [awatar]
  Kraków ŚBP
  Moda na tanie podróżowanie ogarnęła nas już dawno, a Jakub Porada, dziennikarz TVN, podpowiada jak można to zrobić w swojej najnowszej książce "Porada na Europę". • Podzieli się z nami informacjami, jak tanio znaleźć bilet, na jakich portalach takowych szukać, jak się dobrze spakować i przygotować sobie plan podróży. Pokaże nam swoje ulubione miejsca, które zwiedził za naprawdę nieduże pieniądze, poda dokładnie za ile i jakimi liniami – jednym słowem: można się zainspirować. Zwiedzimy z nim m.in. Barcelonę, Berlin, Pragę czy Dublin. Lekko napisane, z humorem i ciekawostkami na temat podróży. Polecam TT
 • [awatar]
  Kraków ŚBP
  Księżniczka, która wcale nie chce być przez nikogo ratowana, ponury Strażnik – oprawca, który chłodne dni najchętniej przesiedziałby opatulony w kocyk i straszliwa smoczyca pieszczotliwie nazywana Pasią to główni bohaterowie książki Magdaleny Kozak „Paskuda & Co”. • Autorka rozprawiła się z bajką o księżniczce zamkniętej w wieży tworząc zbiór opowiadań o przyjaźni i miłości, które znajduje się zupełnie nie tu, gdzie się zaplanowało, lekką i zabawną parodię, w której nic nie jest idealne. Zupełnie jak w życiu ;-) AO
 • [awatar]
  Kraków ŚBP
  „Czetwertyńscy- na wozie i po wozem” to bardzo ciekawa saga rodzinna książąt Światopełk Czetwertyńskich, napisana przez księcia Alberta. Przez całą opowieść przewija się historia Pałacyku Róży, który Maria Róża z Branickich Radziwiłłowa, przez rodzinę i przyjaciół zwana Biszetą nabyła w 1905 r. dla swojej ukochanej córki Róży. Losy pałacyku przy Alejach Ujazdowskich 31 w Warszawie splatają się z losami tej arystokratycznej rodziny. Urocza Róża z Radziwiłłów z Nieświeża poślubiła księcia Ludwika Czetwertyńskiego z Żołudka na Białorusi. Przez następne 15 lat Róża i Ludwik spędzali wiosnę i lato w Żołudku, a jesień i zimę w Warszawie. Urządzano wspaniałe bale, kwitło tu życie towarzyskie. „Taki był Pałacyk Róży, który przeżywał wtedy, przed wojną w 1914 r. swoją prawdziwą świetność i który jakby mówił do swoich domowników i gości- korzystajcie ze mnie, bądźcie szczęśliwi i zadowoleni z tych wszystkich chwil, bo przemijają one tak szybko”. • Nie ma już Pałacyku Róży, liczni potomkowie Czetwertyńskich rozproszeni są po całym niemal świecie. Ale pozostała pamięć o tamtych ciekawych i trudnych czasach. (JM)
 • [awatar]
  Kraków ŚBP
  Debiut literacki Ragnara Jónassona - Milczenie lodu to nie tylko kryminał ale również powieść obyczajowa doskonale opisująca małe rybackie, islandzkie miasteczko Siglufjörður, leżące gdzieś na dalekiej północy, nad fiordem, odgrodzone od świata tunelem. To mała społeczność gdzie wszyscy się znają, podobno nic złego tam się nie dzieje a drzwi nie trzeba zamykać na klucz...do czasu, aż ginie znany pisarz - co początkowo zostaje uznane za nieszczęśliwy wypadek. Umiera jednak jeszcze młoda kobieta, w mieście nie jest więc już tak bezpiecznie. Sprawą zajmuje się świeżo upieczony policjant, niedoszły teolog i filozof - Ari Thór Arason. To jego pierwsza praca i śledztwo, nie ma doświadczenia ani grubej skóry a musi się zmierzyć nie tylko z trudnym zimowym klimatem ale i z niedostępnością mieszkańców. Wszystkie wątki i losy bohaterów się łączą a każdy ma tajemnice o których nie chce mówić. W Milczeniu lodu nie ma dużo krwi, brutalnych opisów i wartkiej akcji. Jest spokojnie i typowo po skandynawsku: małe klimatyczne miasteczko, zbrodnia z przeszłością w tle a do tego smutno, samotnie i zimno. jbud
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
127
 • Nielubiana
  Neuhaus, Nele
 • Wampir z Zagłębia
  Semczuk, Przemysław
 • Łaskun
  Puzyńska, Katarzyna
 • Beksiński
  Beksiński, Zdzisław
 • Mój ukochany
  Alemagna, Beatrice
 • Chciwość
  Reszka, Paweł
Kraków PBP
Ala
joasia
BonaSforza
szu
derylka
avinia
wojciech
marek.regulski
usunięte konto
ewoz01
tomekr-76
wiktor258
grzyb.ela
kiniaki1
Katarynka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
Biblioteka Kraków zaprasza dzieci oraz młodzież do udziału w cyklu spotkań online pt. „Czytanie – odkrywanie”, z autorami ulubionych książek, wyróżnionych nominacją w ogólnopolskim konkursie literackim Nagroda Żółtej Ciżemki. • Między 18 listopada a 4 grudnia 2020 odbędzie się dziesięć takich spotkań i zarazem warsztatów z książką, których gośćmi będą: Cezary Harasimowicz – uznany scenarzysta filmowy ale również twórca poruszających wiel­opok­olen­iowy­ch historii rodzinnych, Melania Kapelusz – lubiana przez dzieci autorka m.in. przygód Świerszczyka, Barbara Kosmowska – pisarka wielokrotnie nagradzana za swoje powieści dla najmłodszych, w tym laureatka I edycji Żółtej Ciżemki za „Niezłe ziółko”, Wojciech Mikołuszko – autor popularnych opowieści przyrodniczych, Katarzyna Ryrych – ceniona przez nastolatków za podejmowanie w powieściach ważnych dla nich tematów. • Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie biblioteka.krakow.pl • Dla osób, które wezmą udział w co najmniej trzech internetowych spotkaniach Biblioteka Kraków przygotowała upominki. • HARMONOGRAM • 🔸Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko – 18 listopada 2020 r. godz. 10:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – 20 listopada 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz – 23 listopada 2020 r. godz. 12:00 • 🔸Spotkanie autorskie z Wojciechem Mikołuszko – 25 listopada 2020 r. godz. 11:30 • 🔸 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – 26 listopada 2020 r. godz. 11:45 • 🔸 Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – 26 listopada 2020 r. godz. 12:45 • 🔸 Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem – 27 listopada 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz – 2 grudnia 2020 r. godz. 12:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – 3 grudnia 2020 r. godz. 11:00 • 🔸 Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem – 4 grudnia 2020 r. godz. 11:00 • Spotkania ujęte są w ramach projektu „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Po Magiczny słoik Lary Williamson sięgnęłam zachęcona bardzo pochlebnymi recenzjami i muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Poruszony w niej został bardzo ważny i trudny problem dla dziecka, a mianowicie zmiany – czy to otoczenia, np. nowa szkoła, czy sytuacji rodzinnej, np. rozwód rodziców. W takim właśnie położeniu znalazł się główny bohater książki, Maciek. Chłopiec po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą w zupełnie inne miejsce, zmienia również szkołę. Nowe okoliczności są dla niego bardzo trudne, nie potrafi poradzić sobie z rozstaniem rodziców, a w szkole nie zna nikogo. Pomocną dłoń usiłuje mu podać Malina, wesoła energiczna dziewczynka – nowa koleżanka z ławki. Mimo iż dziewczynka bardzo się stara, nie jest w stanie początkowo przebić się przez mur rozpaczy, jaki wokół siebie roztoczył chłopiec. Nie zniechęca się jednak i próbuje zaprzyjaźnić z Maćkiem, jednak kiedy jego rozpacz zaczyna ją przerastać, na pomoc przybywają z dobrymi radami rodzice Maliny. Na jaki pomysł wspólnie wpadli i czy uda się wydobyć chłopca spod czarnej deszczowej chmury? I jaką rolę odegra tytułowy słoik? Warto dowiedzieć się czytając tę niezwykłą, mającą walory terapeutyczne książkę. Jest to bardzo wzruszająca opowieść (sama uroniłam niejedną łzę), której najważniejszym przesłaniem jest to, że po deszczu zawsze wychodzi słońce i na smutek także znajdzie się lekarstwo. • Anna Jędrzejowska • Biblioteka Kraków
foo