Pamiątkowe rupiecie:

biografia Wisławy Szymborskiej

Autorzy:
Anna Bikont
Joanna Szczęsna ...
Lektor:
Elżbieta Kijowska ...
Wyd. w latach:
1997 - 2023
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Autotagi:
audiobooki
biografie
druk
historia
Więcej informacji...
4.0 (11 głosów)

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej. Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czytamy: Na wzmożony napływ wierszy uskarżała się Szymborska również po śmierci kolejnych wybitnych osobistości. Tak brzmiało jedno ze wspomnień Szymborskiej z okresu jej pracy jako redaktorki działu poezji w „Życiu Literackim”. Teraz sama poetka należy do osobistości, których śmierć i jej rocznica są okazją do wznawiania tekstów, przypominania filmów dokumentalnych, odkurzania archiwów. • Cały tekst recenzji na stronie [Link] • Polecamy! • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
  • "A teraz opowiem ci całe moje życie" – tak żartobliwie rozpoczynały przyjacielskie rozmowy Wisława Szymborska i poetka Urszula Kozioł. Miano – opowieść – trafnie charakteryzuje najnowszą biografię noblistki, która ukazała się w 2012 r. • W Pamiątkowych rupieciach, bo o nich tutaj mowa, czytelnik spotyka Wisławę Szymborską – kobietę nietuzinkową, mistrzynię słowa, obdarzoną niesztampowym poczuciem humoru. To spotkanie wśród wyjątkowych dla niej osób, umiłowanych zwierząt, przedmiotów codziennego użytku – bibelotów i szpargałów. Autorki biografii, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, stanęły przed trudnym zadaniem. Noblistka "uważała, że wszystko, co ma do powiedzenia o sobie, jest w jej wierszach". Była osobą skrytą i nieskorą do zwierzeń – opowiedziała "tyle ile chciała". Owocem pracy autorek, jest wielowymiarowy portret pisarki, na który składają się dowcipne komentarze Szymborskiej, wspomnienia przyjaciół, anegdoty ze środowiska literackiego – wiele nieznanych dotąd szczegółów z jej życia. Całość okraszona niepublikowanymi fotografiami i zabawnymi kolażami, które namiętnie tworzyła. • Pamiątkowe rupiecie prowadzą czytelnika przez dwa etapy życia Szymborskiej: przed i po "tragedii sztokholmskiej" (tak, z przymrużeniem oka, dzielili jej życie przyjaciele, wiedząc jak ogromnym przeżyciem i obciążeniem było dla niej otrzymanie Nagrody Nobla w 1996 r.). • Polecam opornym, którzy nie znają twórczości Wisławy Szymborskiej. Również miłośnikom jej talentu. Każdy, kto "otworzy szkatułę" Pamiątkowych Rupieci, wyruszy w fascynującą podróż.
  • Pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej • Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed • nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka • w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. • Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy • i felietonów Szymborskiej. • Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niep­ubli­kowa­nymi­ nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. • Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Pamiątkowe rupiecie przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej biografia Wisławy Szymborskiej
Autorzy:Anna Bikont Joanna Szczęsna Anna Binkot
Lektorzy:Elżbieta Kijowska Michał Breitenwald
Wydawcy:Wydawnictwo Agora (2023) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2014) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (1997-2012) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca Wydaw. Prószyński i Spółka
Serie wydawnicze:Czytak Larix
ISBN:9783824019311 83-7180-095-9 978-83-240-1931-1 978-83-268-4175-0 987-83-240-1931-1
Autotagi:audiobooki biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 24 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo