• Czytamy: Na wzmożony napływ wierszy uskarżała się Szymborska również po śmierci kolejnych wybitnych osobistości. Tak brzmiało jedno ze wspomnień Szymborskiej z okresu jej pracy jako redaktorki działu poezji w „Życiu Literackim”. Teraz sama poetka należy do osobistości, których śmierć i jej rocznica są okazją do wznawiania tekstów, przypominania filmów dokumentalnych, odkurzania archiwów. • Cały tekst recenzji na stronie [Link] • Polecamy! • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
  • "A teraz opowiem ci całe moje życie" – tak żartobliwie rozpoczynały przyjacielskie rozmowy Wisława Szymborska i poetka Urszula Kozioł. Miano – opowieść – trafnie charakteryzuje najnowszą biografię noblistki, która ukazała się w 2012 r. • W Pamiątkowych rupieciach, bo o nich tutaj mowa, czytelnik spotyka Wisławę Szymborską – kobietę nietuzinkową, mistrzynię słowa, obdarzoną niesztampowym poczuciem humoru. To spotkanie wśród wyjątkowych dla niej osób, umiłowanych zwierząt, przedmiotów codziennego użytku – bibelotów i szpargałów. Autorki biografii, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, stanęły przed trudnym zadaniem. Noblistka "uważała, że wszystko, co ma do powiedzenia o sobie, jest w jej wierszach". Była osobą skrytą i nieskorą do zwierzeń – opowiedziała "tyle ile chciała". Owocem pracy autorek, jest wielowymiarowy portret pisarki, na który składają się dowcipne komentarze Szymborskiej, wspomnienia przyjaciół, anegdoty ze środowiska literackiego – wiele nieznanych dotąd szczegółów z jej życia. Całość okraszona niepublikowanymi fotografiami i zabawnymi kolażami, które namiętnie tworzyła. • Pamiątkowe rupiecie prowadzą czytelnika przez dwa etapy życia Szymborskiej: przed i po "tragedii sztokholmskiej" (tak, z przymrużeniem oka, dzielili jej życie przyjaciele, wiedząc jak ogromnym przeżyciem i obciążeniem było dla niej otrzymanie Nagrody Nobla w 1996 r.). • Polecam opornym, którzy nie znają twórczości Wisławy Szymborskiej. Również miłośnikom jej talentu. Każdy, kto "otworzy szkatułę" Pamiątkowych Rupieci, wyruszy w fascynującą podróż.
  • Pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej • Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę. Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed • nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka • w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. • Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy • i felietonów Szymborskiej. • Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niep­ubli­kowa­nymi­ nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. • Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo