Piąty kier

Tytuł oryginalny:
Fifth Heart
Autor:
Dan Simmons
Tłumacz:
Marek Król
Wydawca:
Vesper (2023)
ISBN:
978-83-7731-436-4
Autotagi:
książki

Kilka tygodni przed Wystawą Światową w Chicago w 1893 roku spotykają się przeżywający kryzys twórczy Henry James oraz Sherlock Holmes, który sfingował swą śmierć w wodospadzie Reichenbach, gdy doszedł do wniosku, że nie jest rzeczywistą postacią. Ta nietypowa para usiłuje rozwikłać zagadkę śmierci Clover Adams – żony historyka Henry’ego Adamsa, potomka aż dwóch prezydentów USA, a zarazem przyjaciela Jamesa. Fakt, że Holmes jest przekonany o swojej fikcyjności, poważnie komplikuje śledztwo, któremu w dodatku towarzyszy złowrogie nazwisko Moriarty. Banalna z pozoru sprawa samobójstwa prowadzi bohaterów na trop międzynarodowego spisku.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wydawnictwo Vesper w ostatnim czasie rozpieszcza miłośników Dana Simmonsa. Dobra wiadomość jest taka, że i my robimy co się da, by zebrać całą bibliografię tego autora, a efektem naszych starań jest to, że dotarł do nas właśnie "Piąty kier". • Jeśli chcielibyśmy porównać tę powieść do którejś z wcześniejszych powieści Simmonsa, to wskazalibyśmy zapewne na "Drooda" (którego również znajdziecie w naszych zbiorach); w tych książkach autor składa bowiem hołd swoim ukochanym pisarzom: Charlesowi Dickensowi i Arthurowi Conan Doyle'owi. W "Droodzie" Dickens pojawia się osobiście, jako bohater fikcyjnej historii (jednak przyozdobionej tu i ówdzie faktami z życia prozaika i cytatami z jego najsłynniejszych dzieł), a w "Piątym kierze" głównym protagonistą jest nie kto inny, a sam... Sherlock Holmes. • Po upozorowaniu swojego samobójstwa na skutek przekonania, że jest postacią fikcyjną, słynny detektyw spotyka się w Chicago z Henrym Jamesem (słynnym brytyjskim autorem przełomu XVIII i XIX wieku). Próbują rozwiązać zagadkę samobójstwa (?) Clover Adams. Wkrótce okazuje się, że coś, co wydawało się jedynie zagadką tajemniczej śmierci znanego historyka, jest kluczem do rozszyfrowania międzynarodowego spisku. Jakby tego było, przewijającym się podczas śledztwa nazwiskiem jest... James Moriarty - śmiertelny wróg Holmesa!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo