Złota królowa:

Elżbieta Łokietkówna

Autor:
Dorota Pająk-Puda
Lektorzy:
Magdalena Emilianowicz
Anna Konieczna
Wyd. w latach:
2021 - 2024
Wydane w seriach:
AudioBook
ISBN:
978-83-675-0193-4, 978-83-7779-756-3
978-83-7779-757-0
Autotagi:
audiobooki
beletrystyka
biografie
CD
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

W czasach gdy niewiasta odbywa jedną podróż w życiu albo do nowo poślubionego mężczyzny, albo do klasztoru, ona zwiedza Akwizgran, Marburg, Pragę, bywa w Neapolu, bawi w Tyrolu, a Rzym wita ją jak cesarzową.

W świecie, gdzie królowie drżą przed papieżem i cesarzem, ona jednemu jawnie grozi, a drugiego regularnie strofuje.

Elżbieta zna smak miłości, żałoby, straty i porażki, ale i moc największych ludzkich namiętności: pieniędzy i władzy. Nie dziwne więc, że dokonuje niemożliwego – zagnieżdża na Wawelu nową dynastię i królem Polski czyni niewiastę.

Kim zatem była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki?

Oto kolejna próba opowiedzenia losów wielkich kobiet zapomnianych przez historię.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Kim była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki? • Autorka w swoich poprzednich książkach opowiada o kobietach, o których historia trochę zapomniała - Sonce, ostatniej żonie Jagiełły, i Elżbiecie Rakuszance - zwanej matką królów Europy. • Tytułowa Złota Królowa to Elżbieta Łokietkówna, kobieta która potrafiła grozić papieżowi, kłócić się z cesarzem, żyć według swojego pomysłu w czasach, kiedy jedyną rolą właściwą tej płci była rola matki i gospodyni. Dorota Pająk Puda ma niesamowity talent do przedstawiania historii tak, że czytelnik ma wrażenie uczestniczenia we wszystkim, fabularyzowania faktów, urealniania postaci. Z kart książki wyziera postać kobiety, która mimo narzuconego małżeństwa, tragedii rodzinnych i niekorzystnych wichrów dziejowych, potrafiła żyć pełnią życia i korzystać z każdej okazji, którą to życie przed nią stawiało. • Książka, od której nie mogłam się oderwać.
  • Elżbieta, siostra Kazimierza, niezwykle silna, mądra i kochająca. W jakich okolicznościach i pomiędzy jakimi ludźmi było jej spędzić długie życie znajdziecie w tej książce. Jeśli sądzisz, że zanudzisz się w tej opowieści, nic bardziej mylnego. Spróbuj, a zobaczysz że było warto.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Dorota Pająk-Puda
Lektorzy:Magdalena Emilianowicz Anna Konieczna
Wydawcy:Aleksandria Media (2024) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2023) Wydawnictwo MG Ewa Malinowska-Grupińska (2021) IBUK Libra (2021) Legimi (2021) ebookpoint BIBLIO (2021) Wydawnictwo MG Ewa Dorota Malinowska-Grupińska
Serie wydawnicze:AudioBook
ISBN:978-83-675-0193-4 978-83-7779-756-3 978-83-7779-757-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo