• Kim była Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego, królowa Węgier, babka Jadwigi Andegaweńskiej, najpotężniejsza Polka w dziejach, o której wciąż milczą podręczniki? • Autorka w swoich poprzednich książkach opowiada o kobietach, o których historia trochę zapomniała - Sonce, ostatniej żonie Jagiełły, i Elżbiecie Rakuszance - zwanej matką królów Europy. • Tytułowa Złota Królowa to Elżbieta Łokietkówna, kobieta która potrafiła grozić papieżowi, kłócić się z cesarzem, żyć według swojego pomysłu w czasach, kiedy jedyną rolą właściwą tej płci była rola matki i gospodyni. Dorota Pająk Puda ma niesamowity talent do przedstawiania historii tak, że czytelnik ma wrażenie uczestniczenia we wszystkim, fabularyzowania faktów, urealniania postaci. Z kart książki wyziera postać kobiety, która mimo narzuconego małżeństwa, tragedii rodzinnych i niekorzystnych wichrów dziejowych, potrafiła żyć pełnią życia i korzystać z każdej okazji, którą to życie przed nią stawiało. • Książka, od której nie mogłam się oderwać.
  • Elżbieta, siostra Kazimierza, niezwykle silna, mądra i kochająca. W jakich okolicznościach i pomiędzy jakimi ludźmi było jej spędzić długie życie znajdziecie w tej książce. Jeśli sądzisz, że zanudzisz się w tej opowieści, nic bardziej mylnego. Spróbuj, a zobaczysz że było warto.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo