Mecze polskich spraw:

jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców

Autor:
Stefan Szczepłek
Wydawcy:
Wydawnictwo Sine Qua Non (2021-2024)
Legimi (2021)
Wydawnictwo SQN (2021)
ISBN:
9788381295215, 9788383306582
978-83-8129-523-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
5.0 (2 głosy)

Czy mecz piłkarski to na pewno tylko 90 minut walki na murawie? Może tak naprawdę rozgrywka zaczyna się dużo wcześniej, a jej rezultat potrafi oddziaływać na całe społeczeństwo latami?Reprezentacja Polski w swojej historii rozegrała ponad 800 spotkań. Stefan Szczepłek wybrał czternaście z nich. Niekoniecznie tych najsłynniejszych. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. Czasem ciąg przyjemnych zdarzeń prowadził do sukcesu, czasem wszystko zmierzało do nieuchronnego rozczarowania.Przekonaj się, jak wyglądała podróż polskich piłkarzy na pierwszy w historii mecz kadry, jakie sposoby na motywację swoich Orłów miał trener Kazimierz Górski, czy era Adama Nawałki musiała się skończyć klęską na mundialu w Rosji i... kto czaił się na sędziego z nożem po porażce z Bułgarią w eliminacjach igrzysk olimpijskich w 1972 roku.To opowieść o meczach, w których sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju wpływała na boiskowe wydarzenia, a wynik rywalizacji zmieniał społeczeństwo i kształtował nasz futbol. Spotkaniach, w których jedno zagranie, kopnięcie piłki, błąd popełniony na boisku lub poza nim czy decyzje polityków decydowały o losach całej generacji piłkarzy i kibiców. To wielka podróż przez historię, która pozwoli spojrzeć na dzieje polskiej piłki z zupełnie nowej perspektywy.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Jest to jedna z wielu przeczytanych przeze mnie książek o tematyce piłkarskiej. Zainteresowała mnie ona ze względu na chęć jeszcze bliższego poznania historii reprezentacji narodowej. • Jej autorem jest Stefan Szczepłek, urodzony w 1949 r. dziennikarz z ponad 40-letnim doświadczeniem. Był korespondentem prasowym i telewizyjnym na siedmiu mundialach, ośmiu mistrzostwach Europy i ponad 20 finałach europejskich pucharów. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek o piłce nożnej, m.in.: "Moja historia futbolu" czy "Deyna". Dwukrotny laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca "Złotego Pióra" Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest także pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego (Grand Press 2015). • Książka przedstawia 14 według autora najważniejszych meczów w historii reprezentacji Polski. Niekoniecznie te najsłynniejsze. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. W mniejszym lub większym stopniu wpływały one na losy Polaków i kształtowały obecny wygląd reprezentacji. Wydarzenia pochodzą z lat 1921-2018 i różnych miejsc świata (od słonecznej Barcelony po mroźne Oslo). • Od samego początku książka wciągnęła mnie i nie mogłem się od niej oderwać. Akcja była wartka, czytało się bardzo płynnie. Przez moment można się było poczuć jak uczestnik tych wydarzeń, przenieść się w czasie i podziwiać niesamowite historie. Język i styl autora - doskonale wyważony, widać ogromny warsztat pisarski. Opowieść wzbogacają obrazki, a także składy i statystyki poszczególnych meczów. Po zakończeniu lektury, jeszcze długo towarzyszyła mi atmosfera lektury. • Serdecznie polecam książkę wszystkim kibicom i fanom piłki nożnej oraz reprezentacji Polski. Myślę, że tak jak mnie, Was również zaciekawi i dowiecie się z niej wielu interesujących rzeczy, o których nie mieliście pojęcia, a także poczujecie dumę z historii naszego kraju. • ~J.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo