• Jest to jedna z wielu przeczytanych przeze mnie książek o tematyce piłkarskiej. Zainteresowała mnie ona ze względu na chęć jeszcze bliższego poznania historii reprezentacji narodowej. • Jej autorem jest Stefan Szczepłek, urodzony w 1949 r. dziennikarz z ponad 40-letnim doświadczeniem. Był korespondentem prasowym i telewizyjnym na siedmiu mundialach, ośmiu mistrzostwach Europy i ponad 20 finałach europejskich pucharów. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek o piłce nożnej, m.in.: "Moja historia futbolu" czy "Deyna". Dwukrotny laureat nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca "Złotego Pióra" Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej. Jest także pierwszym laureatem nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego (Grand Press 2015). • Książka przedstawia 14 według autora najważniejszych meczów w historii reprezentacji Polski. Niekoniecznie te najsłynniejsze. Zawsze były to jednak mecze bardzo istotne, które poprzedzało coś interesującego i coś ważnego po nich następowało. W mniejszym lub większym stopniu wpływały one na losy Polaków i kształtowały obecny wygląd reprezentacji. Wydarzenia pochodzą z lat 1921-2018 i różnych miejsc świata (od słonecznej Barcelony po mroźne Oslo). • Od samego początku książka wciągnęła mnie i nie mogłem się od niej oderwać. Akcja była wartka, czytało się bardzo płynnie. Przez moment można się było poczuć jak uczestnik tych wydarzeń, przenieść się w czasie i podziwiać niesamowite historie. Język i styl autora - doskonale wyważony, widać ogromny warsztat pisarski. Opowieść wzbogacają obrazki, a także składy i statystyki poszczególnych meczów. Po zakończeniu lektury, jeszcze długo towarzyszyła mi atmosfera lektury. • Serdecznie polecam książkę wszystkim kibicom i fanom piłki nożnej oraz reprezentacji Polski. Myślę, że tak jak mnie, Was również zaciekawi i dowiecie się z niej wielu interesujących rzeczy, o których nie mieliście pojęcia, a także poczujecie dumę z historii naszego kraju. • ~J.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo