Dom Hitlera

Tytuł oryginalny:
Hitler at home
Autor:
Despina Stratigakos
Tłumacz:
Jan Dzierzgowski
Wydawcy:
Wielka Litera (2017-2019)
Legimi (2017-2019)
ISBN:
978-83-8032-144-1
Autotagi:
druk
książki
publikacje naukowe
4.0

Nikt do tej pory nie sportretował Adolfa Hitlera w ten sposób. Autorka Domu Hitlera jako pierwsza opisała mieszkania, domy i siedziby Führera, dotarła do projektów mebli, dokumentacji architektonicznej, a nawet zachowanych próbników materiałów, które przedstawiano dyktatorowi. Odwiedziła do dziś zachowane wnętrza, niegdyś projektowane dla Hitlera i pod jego nadzorem. Stratigakos poprzez fascynującą wędrówkę po siedzibach dyktatora opowiada jak kreowany był jego wizerunek, jak Hitler świadomie używał architektury do propagandy, oddziaływania nie tylko na obywateli Niemiec, ale też innych państw. Ta książka to również opowieść o Gerdy Troost - architektce, projektantce wnętrz, reżyserce, artystce, przyjaciółce Hitlera, która pozostała nazistką do końca swych dni (zm. 2003 r.). Dom Hitlera jest wyjątkową książką, tym bardziej że wiele reprodukowanych tu zdjęć publikowanych jest po raz pierwszy.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Na rynku literackim znajdziemy bardzo dużo publikacji poświęconych Adolfowi Hitlerowi. Przeczytamy o jego kochankach, możemy znaleźć próbę analizy jego psychiki, a nawet dowiemy się co najchętniej jadł na obiad. Jednak książka „Dom Hitlera” dotyka całkowicie innej, ale również prywatnej sfery życia dyktatora – jego domów, miejsc zamieszkania, siedzib gdzie najczęściej przebywał i gdzie w jakimś stopniu kształtowała się historia świata. • Ta ponad 400-stronicowa lektura oprawiona w solidną, ładną choć minimalistyczną okładkę, z grubym papierem w środku – dopracowana w każdym calu – jest rzetelną analizą architektury oraz wystrojów wnętrz w takich miejscach jak: Stara Kancelaria Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16, a także górskiego domu w Obersalzbergu. Tego jak wyglądały te miejsca, co kazał w nich zmienić dyktator i jaki miał gust jeśli chodzi o wystrój dowiemy się w pierwszej części książki. Dowiemy się z niej również kim była Gerda Troost i jak duży wpływ miała na wygląd domów / siedzib, ale również i samego Hitlera. Prócz tego przeczytamy w jaki sposób to wszystko rzutowało na wizerunek Adolfa Hitlera. • Natomiast druga część dotyka tematu propagandy poświęconej jego domom, zainteresowaniu pism jego życiem prywatnym i budowaniu poprzez niemieckie i zagraniczne media jego wizerunku. Dowiemy się również jak wizerunek Hitlera zmieniał się w anglojęzycznych gazetach oraz co dzieje się z tymi trzema miejscami aktualnie. • Na dużą uwagę zasługują fotografie, które znajdziemy we wnętrzu tej pozycji. Wiele z tych zdjęć, właśnie w tej książce, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, co jest dodatkowym plusem i smaczkiem dla koneserów tematu. • „Dom Hitlera” – chociaż piszę to z ciężkim sercem – nie jest pozycją dla wszystkich. Jeśli ktoś nie interesuje się chociaż trochę architekturą, wystrojem wnętrz, życiem Hitlera, II Wojną Światową i wszystkim co z nią związane może momentami, przy dokładniejszych opisach, odczuwać znużenie. Autorka naprawdę opisała wszystko bardzo dokładnie i włożyła w tę książkę wiele pracy o czym może świadczyć 100 ostatnich stron z przypisami, indeksami i biografią. • Jednak Ci, którzy tak jak ja, pragną zagłębić się we wszystkie tematy, które związane są z tamtym okresem, z ludźmi, którzy nakreślili naszą historię (nie ważne w jaki sposób) to będzie to bardzo interesująca lektura. • Na sam koniec muszę wrócić do tematu wydania tej pozycji i pogratulować wydawnictwu. Książka prezentuje się cudownie i jest solidna – to pozycja z najwyższej półki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo