• Na rynku literackim znajdziemy bardzo dużo publikacji poświęconych Adolfowi Hitlerowi. Przeczytamy o jego kochankach, możemy znaleźć próbę analizy jego psychiki, a nawet dowiemy się co najchętniej jadł na obiad. Jednak książka „Dom Hitlera” dotyka całkowicie innej, ale również prywatnej sfery życia dyktatora – jego domów, miejsc zamieszkania, siedzib gdzie najczęściej przebywał i gdzie w jakimś stopniu kształtowała się historia świata. • Ta ponad 400-stronicowa lektura oprawiona w solidną, ładną choć minimalistyczną okładkę, z grubym papierem w środku – dopracowana w każdym calu – jest rzetelną analizą architektury oraz wystrojów wnętrz w takich miejscach jak: Stara Kancelaria Rzeszy w Berlinie, mieszkanie przy Prinzregentenplatz 16, a także górskiego domu w Obersalzbergu. Tego jak wyglądały te miejsca, co kazał w nich zmienić dyktator i jaki miał gust jeśli chodzi o wystrój dowiemy się w pierwszej części książki. Dowiemy się z niej również kim była Gerda Troost i jak duży wpływ miała na wygląd domów / siedzib, ale również i samego Hitlera. Prócz tego przeczytamy w jaki sposób to wszystko rzutowało na wizerunek Adolfa Hitlera. • Natomiast druga część dotyka tematu propagandy poświęconej jego domom, zainteresowaniu pism jego życiem prywatnym i budowaniu poprzez niemieckie i zagraniczne media jego wizerunku. Dowiemy się również jak wizerunek Hitlera zmieniał się w anglojęzycznych gazetach oraz co dzieje się z tymi trzema miejscami aktualnie. • Na dużą uwagę zasługują fotografie, które znajdziemy we wnętrzu tej pozycji. Wiele z tych zdjęć, właśnie w tej książce, po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, co jest dodatkowym plusem i smaczkiem dla koneserów tematu. • „Dom Hitlera” – chociaż piszę to z ciężkim sercem – nie jest pozycją dla wszystkich. Jeśli ktoś nie interesuje się chociaż trochę architekturą, wystrojem wnętrz, życiem Hitlera, II Wojną Światową i wszystkim co z nią związane może momentami, przy dokładniejszych opisach, odczuwać znużenie. Autorka naprawdę opisała wszystko bardzo dokładnie i włożyła w tę książkę wiele pracy o czym może świadczyć 100 ostatnich stron z przypisami, indeksami i biografią. • Jednak Ci, którzy tak jak ja, pragną zagłębić się we wszystkie tematy, które związane są z tamtym okresem, z ludźmi, którzy nakreślili naszą historię (nie ważne w jaki sposób) to będzie to bardzo interesująca lektura. • Na sam koniec muszę wrócić do tematu wydania tej pozycji i pogratulować wydawnictwu. Książka prezentuje się cudownie i jest solidna – to pozycja z najwyższej półki.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo