Świat Ruty

Autorzy:
Iwona Małgorzata Żytkowiak
Iwona Żytkowiak
Wydawcy:
Legimi (2019)
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2016-2019)
NASBI (2016)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:
978-83-8069-000-4, 978-83-8069-464-4
978-83-8097-773-0, 83-8069-464-4
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
4.3 (3 głosy)

Świat nie wybacza zbrodni i inności. Mglisty poranek rozpoczyna kolejny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni… że odmieni wszystko. Z chwili zamyślenia wyrywa ją pisk hamulców, tępy odgłos uderzenia i huk ciała uderzającego o jezdnię. Targana wyrzutami sumienia Irena postanawia pojechać z poszkodowaną do szpitala. Tak poznaje Rutę i jej rodziców. I kiedy wydaje się jej, że będzie musiała zmierzyć się z oskarżeniami, poznaje świat drugiego człowieka. A to coś, co może nas przerosnąć… Magiczna opowieść, której fabuła rozpięta jest między przeszłością a przyszłością, między realizmem a metafizyką. To książka o odszczepieniu i naznaczeniu. O historii, której nie da się wykorzenić. Polacy, Żydzi i Niemcy żyją tu w specyficznej relacji. Każdy poszukuje swojej tożsamości. Bo tak naprawdę każdy z nas - jak Ruta - jest zawieszony na granicy światów.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „…Rozkruszonego po świecie pyłu nic nie jest w stanie poskładać do kupy…” str 204 • Ziemie Odzyskane, Barlinek…to tutaj rozgrywa się akcja książki Iwony Żytkowiak „Świat Ruty”. A przed wojną, typowa miejscowość gdzie Polacy, Niemcy, Cyganie i Żydzi żyją obok siebie, tworząc wielonarodowościowe społeczeństwo. Akcja tej książki przedstawiona jest w dwóch przestrzeniach czasowych , w czasie wojny i obecnie. • Śledzimy losy rodziny Ruty, jej rodziców oraz jej samej i trudno zrozumieć ogrom cierpień i przerażających historii, którym poddane były rodziny żydowskie. Ślad tamtych przeżyć pozostał głęboko odciśnięty w ich psychice i dlatego postrzegani byli jako odmieńcy , samotne dusze, odszczepieńcy. A oni sami….cieszyli się każdym przeżytym dniem w domu pod lasem , na odludziu z silnie zarysowanym obrazem wspomnień matki, Petera, Herty Siede, Gudrun i Anzelma. Ruta często zamykała się w sobie, uciekała w świat nierzeczywisty oraz w świat obrazu, gdzie ogień i ptaki stanowiły główny element, element przywiązania i pierwszej niespełnionej miłości . • Jak ważne są wspomnienia nakreślając tożsamość człowieka ? • Ten pogmatwany a jednocześnie bezpieczny świat zostaje ponownie zburzony, kiedy to na drodze, jak ze mgły pojawia się Ruta i wpada pod koła samochodu Ireny. Kobieta ma za sobą ciężkie przeżycia związane z odejściem męża , ciążąca na niej odpowiedzialność za potrącenie kobiety każe jej pójść do szpitala . Dowiaduje się kim jest potrącona kobieta, poznaje jej rodziców oraz zaskakującą diagnozę lekarzy. Kobieta fizycznie jest zdrowa, nie odzyskuje przytomności prowadząc przy tym wewnętrzną walkę na pograniczu dwóch światów. • … To ja – Ruta. Ciałem i duchem jestem. „…cyt. • Irena otrzymuje od matki Ruty kamień za sprawą którego ma uzyskać moc potrzebną do poskładania swojego życia, które zostało pozbawione poczucia bezpieczeństwa. • Na kogo może liczyć Irena w trudnych dla niech dniach i czy moc kamienia zadziała? • Książka pochłania bez reszty i długo pozostanie w mojej pamięci. Jest w niej coś z pogranicza metafizyki, wiecznej tajemnicy, zarazem poraża ogromem nieszczęścia i tragedii. • Polecam serdecznie !!!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo