• „…Rozkruszonego po świecie pyłu nic nie jest w stanie poskładać do kupy…” str 204 • Ziemie Odzyskane, Barlinek…to tutaj rozgrywa się akcja książki Iwony Żytkowiak „Świat Ruty”. A przed wojną, typowa miejscowość gdzie Polacy, Niemcy, Cyganie i Żydzi żyją obok siebie, tworząc wielonarodowościowe społeczeństwo. Akcja tej książki przedstawiona jest w dwóch przestrzeniach czasowych , w czasie wojny i obecnie. • Śledzimy losy rodziny Ruty, jej rodziców oraz jej samej i trudno zrozumieć ogrom cierpień i przerażających historii, którym poddane były rodziny żydowskie. Ślad tamtych przeżyć pozostał głęboko odciśnięty w ich psychice i dlatego postrzegani byli jako odmieńcy , samotne dusze, odszczepieńcy. A oni sami….cieszyli się każdym przeżytym dniem w domu pod lasem , na odludziu z silnie zarysowanym obrazem wspomnień matki, Petera, Herty Siede, Gudrun i Anzelma. Ruta często zamykała się w sobie, uciekała w świat nierzeczywisty oraz w świat obrazu, gdzie ogień i ptaki stanowiły główny element, element przywiązania i pierwszej niespełnionej miłości . • Jak ważne są wspomnienia nakreślając tożsamość człowieka ? • Ten pogmatwany a jednocześnie bezpieczny świat zostaje ponownie zburzony, kiedy to na drodze, jak ze mgły pojawia się Ruta i wpada pod koła samochodu Ireny. Kobieta ma za sobą ciężkie przeżycia związane z odejściem męża , ciążąca na niej odpowiedzialność za potrącenie kobiety każe jej pójść do szpitala . Dowiaduje się kim jest potrącona kobieta, poznaje jej rodziców oraz zaskakującą diagnozę lekarzy. Kobieta fizycznie jest zdrowa, nie odzyskuje przytomności prowadząc przy tym wewnętrzną walkę na pograniczu dwóch światów. • … To ja – Ruta. Ciałem i duchem jestem. „…cyt. • Irena otrzymuje od matki Ruty kamień za sprawą którego ma uzyskać moc potrzebną do poskładania swojego życia, które zostało pozbawione poczucia bezpieczeństwa. • Na kogo może liczyć Irena w trudnych dla niech dniach i czy moc kamienia zadziała? • Książka pochłania bez reszty i długo pozostanie w mojej pamięci. Jest w niej coś z pogranicza metafizyki, wiecznej tajemnicy, zarazem poraża ogromem nieszczęścia i tragedii. • Polecam serdecznie !!!
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo