Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka:

tajemnice Bhutanu

Autor:
Ashi Dorji Wangmo Wangchuck
Tłumacz:
Katarzyna Michniewicz-Veisland
Wydawca:
Świat Książki (2011)
ISBN:
978-83-247-2416-1
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Źródło opisu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie - Katalog księgozbioru
3.0 (2 głosy)
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka. Tajemnice Bhutanu • Autor: Ashi Dorji Wangmo Wangchuck • Moja ocena: 6/10 • Książka „Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka. Tajemnice Bhutanu” podejmuje fascynujący temat, jakim bez wątpienia jest Bhutan – kraj do dziś owiany tajemnicą, położony z dala od utartych szlaków masowej turystyki, rzadko obecny w zachodnich opracowaniach kulturowych czy historycznych. Już sam fakt, że autorką jest królowa matka Bhutanu, czyni tę publikację wyjątkową pod względem perspektywy – możemy spojrzeć na Bhutan niejako od środka, oczami osoby związanej z jego dworem, tradycją i codziennością. • Niestety, mimo tak dużego potencjału, książka pozostawia niedosyt. Styl narracji jest dość prosty, momentami wręcz surowy literacko. Zamiast pogłębionego reportażu, czy spójnego eseju kulturowego, czytelnik otrzymuje raczej zbiór luźno powiązanych refleksji i wspomnień z podróży po różnych regionach kraju. Struktura książki przypomina dziennik podróżny, wzbogacony opisami przyrody i codziennego życia mieszkańców, co może przypaść do gustu osobom szukającym lekkiego wprowadzenia do tematu. Jednak czytelnik oczekujący solidnego opracowania kulturowego czy analizy społeczno-historycznej może poczuć się rozczarowany. • Niewątpliwie najmocniejszą stroną książki są fragmenty poświęcone duchowości i religijności mieszkańców Bhutanu. Autorka trafnie ukazuje, jak głęboko zakorzeniony jest buddyzm w tożsamości narodowej tego niewielkiego państwa, jak wpływa na relacje społeczne, rytm życia oraz podejście do natury. To właśnie ten aspekt – związek religii z kulturą i państwowością – stanowi najbardziej wartościowy element całej publikacji. • Podsumowując: książka ma walor poznawczy i może zainteresować osoby, które stawiają pierwsze kroki w zgłębianiu tematyki bhutańskiej. Nie jest to jednak dzieło wybitne literacko ani pogłębione pod względem analitycznym. Zdecydowanie warto je potraktować jako ciekawostkę lub wprowadzenie, nie zaś jako kompleksowe źródło wiedzy o Bhutanie. • Polecam z zastrzeżeniem – bardziej jako lekki, osobisty szkic niż pełnoprawny reportaż kulturowy. • ** 22:20 * 04.07.2025 * 58/2025 *
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo