• Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka. Tajemnice Bhutanu • Autor: Ashi Dorji Wangmo Wangchuck • Moja ocena: 6/10 • Książka „Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka. Tajemnice Bhutanu” podejmuje fascynujący temat, jakim bez wątpienia jest Bhutan – kraj do dziś owiany tajemnicą, położony z dala od utartych szlaków masowej turystyki, rzadko obecny w zachodnich opracowaniach kulturowych czy historycznych. Już sam fakt, że autorką jest królowa matka Bhutanu, czyni tę publikację wyjątkową pod względem perspektywy – możemy spojrzeć na Bhutan niejako od środka, oczami osoby związanej z jego dworem, tradycją i codziennością. • Niestety, mimo tak dużego potencjału, książka pozostawia niedosyt. Styl narracji jest dość prosty, momentami wręcz surowy literacko. Zamiast pogłębionego reportażu, czy spójnego eseju kulturowego, czytelnik otrzymuje raczej zbiór luźno powiązanych refleksji i wspomnień z podróży po różnych regionach kraju. Struktura książki przypomina dziennik podróżny, wzbogacony opisami przyrody i codziennego życia mieszkańców, co może przypaść do gustu osobom szukającym lekkiego wprowadzenia do tematu. Jednak czytelnik oczekujący solidnego opracowania kulturowego czy analizy społeczno-historycznej może poczuć się rozczarowany. • Niewątpliwie najmocniejszą stroną książki są fragmenty poświęcone duchowości i religijności mieszkańców Bhutanu. Autorka trafnie ukazuje, jak głęboko zakorzeniony jest buddyzm w tożsamości narodowej tego niewielkiego państwa, jak wpływa na relacje społeczne, rytm życia oraz podejście do natury. To właśnie ten aspekt – związek religii z kulturą i państwowością – stanowi najbardziej wartościowy element całej publikacji. • Podsumowując: książka ma walor poznawczy i może zainteresować osoby, które stawiają pierwsze kroki w zgłębianiu tematyki bhutańskiej. Nie jest to jednak dzieło wybitne literacko ani pogłębione pod względem analitycznym. Zdecydowanie warto je potraktować jako ciekawostkę lub wprowadzenie, nie zaś jako kompleksowe źródło wiedzy o Bhutanie. • Polecam z zastrzeżeniem – bardziej jako lekki, osobisty szkic niż pełnoprawny reportaż kulturowy. • ** 22:20 * 04.07.2025 * 58/2025 *
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo