Wąska ścieżka:

dlaczego odszedłem z Kościoła

Wywiad:
Stanisław Obirek
Artur Nowak
Wydawca:
Wydawnictwo Agora (2020)
ISBN:
978-83-268-2959-8
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
4.8 (4 głosy)

W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek – były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła. Jan Paweł II i jego pontyfikat to centralny motyw tej mądrej i osobistej rozmowy. Daje ona możliwość spojrzenia na papieża Polaka z innej niż dominująca w Polsce perspektywy – chłodnej, rzeczowej i krytycznej. Ale życie profesora Obirka, antropologa kultury, teatrologa, teologa i historyka, to także fascynujące spotkania i wyjątkowe relacje z takimi postaciami jak Lem, Różewicz, Kołakowski, Tischner czy Bauman oraz niezliczone lektury. Wszystko to ukształtowało człowieka, który dusząc się w katolickiej doktrynie poszukiwał swojej „wąskiej ścieżki”.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wielowątkowy wywiad-rzeka z nietuzinkowym człowiekiem. Naprawdę warto przeczytać - dzięki temu można zyskać szerszą perspektywę na olbrzymią w skali świata instytucję - kościół katolicki. Można dzięki temu zrozumieć mechanizmy, które utrzymują go w trwaniu przez wieki, zmieniają go niepostrzeżenie, ale też w szybko zmieniającym się świecie mają zbyt dużą bezwładność, by pozostawić go w stanie, do którego urósł w XXI wieku. Zmiana postepuje
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo